2023. március 29. - április 2. között kerül megrendezésre a Construma Építőipari Szakkiállítás a Hungexpon, a szokásosnál közel 2 héttel korábban.
Az MMK Geotechnikai Tagozata a 266/2013. (VII. 11.) Kormányrendelethez kapcsolódóan a geotechnikai tervezők szakmagyakorlási tevékenységeire vonatkozó eljárásrendekkel több kiadványban is foglalkozott.
A Magyar Építész Kamarának 2023 januárjában megküldött „Magyar építészetről szóló törvény javaslata” c. dokumentumot a MÉK Elnöksége, tagozatai, valamint a területi építész kamarák egyaránt áttekintették. Hajnóczi Péter elnök úr a jogalkotó irányába a koncepcióval kapcsolatban az alábbi gondolatokat fogalmazta meg és leveléhez csatolta a beérkezett tagozati és kamarai véleményeket.
Új felülettel, egyszerűbb kezeléssel, több funkcióval újult meg az online továbbképzési információs rendszer. A több, mint tíz éves program továbbfejlesztésére már nem volt lehetőség, így az elmúlt időszaban egy olyan informatikai háttér került kialakításra, amely hosszú időn keresztül tud majd rugalmasan igazodni a változó igényekhez.
Tájékoztatunk mindenkit, hogy az új OTIR felülete 2023. januárjában teljesen megújul, a rendszer január utolsó napjaiban kerül élesítésre. A szakmai továbbképzési pályázatokat és mostantól az egyéni kérelmeket is kizárólag ezen az új felületen keresztül lehet majd beküldeni a MÉK Továbbképzési Szakértői Testülete felé!
1.Általános kérdések, elvek
Szükség van egy minden építési folyamatot átfogó és szabályozó, rövid, az építéssel foglalkozók számára jól érthető és kezelhető (nem csak jogászok által értelmezhető), tömör, egységes építési törvényre. Ennek érdekében:
Javasolt egy törvény alá vonni a mai Építési törvényt, a Településképi törvényt és az Örökségvédelmi törvénynek az épített örökségvédelemmel foglalkozó részét. A településképi védelem az építési folyamat előkészítésének és végrehajtásának egyik legfontosabb eleme, így e törvényben a helye. Az épített örökségünk védelme jórészt építési, vagy az építéssel összefüggő tevékenység, aminek folyamata az előkészítéstől a megvalósításig lényegében azonos egy új beruházási folyamattal. Az épített örökségünk nemcsak a műemlékeket és az egyéb védelemmel rendelkező építményeket kell, hogy jelentse, hanem minden értéket hordozó megvalósult épületét.
Tájékoztatunk mindenkit, hogy 2022. december 1. napját követően új pályázat benyújtására nincs mód, így előre nem igényelhető továbbképzési pont 2023-ban megrendezésre kerülő továbbképzésre. A kérelmeket kizárólag az új felületen keresztül lehet majd beküldeni a 2023. január elején bevezetésre kerülő rendszeren keresztül.
Addig szíves türelmüket kérjük!
Az állami építési beruházások rendjéről szóló törvény tervezetének társadalmi egyeztetési anyaga az alábbi linken keresztül érhető el: https://kormany.hu/dokumentumtar/allami-epitesi-beruhazasok-rendjerol-szolo-torveny
A Magyar Építész Kamara a területi építész kamarák és a szakmai tagozatok véleményét kikérve és azokat beépítve részletes véleményt állított össze a törvénytervezettel kapcsolatban, melyet a társadalmi egyeztetés keretében megküldött az Építési és Közlekedési Minisztérium részére.
A „Magyar Építészet 10-20” című könyv honlapon megtalálható változatának javított kiadása és a nyomtatott változatba kerülő "hibajegyzék" készítése folyamatban van.