2023.01.13-án (pénteken) 18 órától
építészeti kiállításmegnyitó és kerekasztal-beszélgetés a Punktumban
4 építész, 4 attitűd, 4 hang
Bártfai-Szabó Gábor • Draskóczy Gergely • Gutowski Robert • Horváth Zoltán
A kiállítást megnyitja, és a beszélgetést moderálja:
Martinkó József - építészkritikus, az Octogon építészeti magazin főszerkesztője
A beszélgetés során a kortárs építészet meghatározó kérdéseit járjuk körbe az építész,
az épített környezet, a fogyasztói igények és a trendek vonatkozásában.
2022. december 8-án tartotta az ÉVOSZ ünnepi közgyűlését, ahol átadásra kerültek az idei Építőipari Nívódíjak, az elismerő oklevelek, az MMK Építési Tagozata által alapított Építési Alkotói Díjak, valamint a MÉK által alapított Sándy Gyula díj is.
Az Építőipari Nívódíj pályázati felhívását 2022. évben huszonkettedik alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma (ÉMA) az Alapítók és Csatlakozók nevében és felhatalmazásukkal. Az első pályázat meghirdetésére 2000-ben került sor, akkor 7 díjazott volt. Az évek során eddig összesen 188 Nívódíjat ítélt oda a bíráló bizottság, 2022-ben pedig 14 építmény részesült Építőipari Nívódíjban és 6 kapott elismerő oklevelet. Az Építőipari Nívódíjat tanúsítvány és a létesítményen elhelyezett, az alkotók megnevezésével ellátott bronztábla testesíti meg, ezen táblák ünnepélyes felavatására 2023 tavaszán kerül sor.
A MÉK különdíját, a Sándy Gyula díjat idén Krenn Tamás a Magyar Nemzeti Bank Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum felelős műszaki vezetőjének ítélte oda.
A díjazottak listája innen érhető el: https://mesterdij.hu/ illetve itt található egy letölthető anyag a díjazottakról és az épületekről
A terveik összetett egyszerűségével is jellemezhető Dévényi Márton és Gyürki-Kiss Pál kapta idén a Molnár Péter-díjat. A 2004-ben alapított, most 17. alkalommal átadott elismerés kuriózum a hazai építészeti díjak sorában: a szakma országosan elismert szereplői magánemberként ítélik oda olyanoknak, akik munkáikkal túlmutatnak aktuális építészeti divatokon és ideológiákon, ezzel pedig (m)értékteremtők.
SZELLEMI TÁRSAK ÉS KÖZÖS IRODÁT MŰKÖDTETNEK, miután nagyon hasonló a gondolkodásmódjuk az emberléptékű, a közösséget szolgáló, a funkcionális, a letisztult formavilágú építészetről. Arról a két tervezőről van szó, akik idén megkapták a Molnár Péter-díjat. Dévényi Márton (45 éves) és Gyürki-Kiss Pál (47 éves) építész egyaránt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Középülettervezési Tanszékén diplomázott, két év különbséggel. Hazai egyetemi éveik alatt külföldön is tanultak egy-egy évet: Dévényi Barcelonában, Gyürki-Kiss Helsinkiben. A Marp építészstúdiót 2008-ban alapították, az azóta eltelt 14 évben számos lakó-, közösségi- és ipari épület tervét készítették el.
Munkáikat már korábban is elismerték: egyebek között Pro Architectura-díjjal, Budapest Építészeti Nívódíjjal és a Média Építészeti Díjával is kitüntették őket. Különleges helyzetben, az építész-építtetővel közösen jegyzik a JK-házat, amely hűvösvölgyi családi házként az Év Háza lett 2020-ban: a zsűri előtt rafinált egyszerűségével, sőt egyenesen a józanságával érdemelte ki a fődíjat. Másik kedvenc munkájukat, a pécsi Szathmáry Palotarom helyreállítását és kiegészítését pedig az Európai Unió Mies van der Rohe-díjára is jelölték Magyarország képviseletében. A sásdi Közösségi Ház vagy az őrmezői P+R parkoló és pavilonja esetében valóban nem túlzás a „közösségi” jelző: naponta több százan használják és tapasztalhatják testközelből a kortárs építészetet. Dévényi és Gyürki-Kiss egyébként nemcsak tervez, hanem oktat is különböző hazai egyetemek építészképzésein. Barátok is, akik megtiszteltetésként fogadták, hogy a Molnár Péter-díj kuratóriumának tagjai nem csinnadrattával, hanem baráti hangulatú beszélgetés keretében adták át a pénzzel nem járó plakettet és oklevelet.
AMI A DÍJAT ÉS SZAKMAI RANGJÁT ILLETI, háromnegyed évszázadon ível át a néhai Molnár Péter építész, a róla elnevezett díj, az adományozók és a díjazottak történte. A díj névadója, a festői ambíciókkal is megáldott Molnár Péter (1925-2000) a múlt század ötvenes éveiben indult az építészi pályán. Máig emblematikus korai munkája a Siófoki Meteorológiai Obszervatórium épülete, ami ugyan a szocreál ideológiai nyomása közepette született, mégis túlmutatott korán. Molnár az obszervatóriumot és későbbi épületeit is a funkciónak megfelelő tiszta formavilággal tervezte, nem vetett a pauszpapírra soha öncélút, használhatatlant, nem dőlt be a pillanatnyi trendeknek és divatoknak, hosszabb távon gondolkodó építész volt. Hivatását és hitvallását sem áldozta fel az érvényesülés és az építészeti demagógia oltárán, amivel irányt mutatott.
A Molnár Péterről elnevezett díjat Winkler Barnabás, a HAP tervezőiroda vezetője, egyebek között a Campona rendezvényközpontot és a XXII. kerületi új városközpontot megálmodó építész alapította és finanszírozza, a névadó felesége, a most 93 éves Baló Borbála támogatásával. Mónus János építész pedig alapítása óta a szakmai díj kuratóriumának elnöke. Mónus tervezte egyebek között az OKISZ 1973-ban átadott székházát, amelyet az egyik legkiemelkedőbb hazai brutalista épületként tartanak számon, és az ő nevéhez fűződik az OTP biofilnek nevezett új angyalföldi székháza is, ami fél éve készült el. Velük együtt még három neves hazai építész és a legkiválóbb magyar építészettörténész vesz Molnár Péter-díj odaítélésében: az országos Légiforgalmi Irányító Központot és a budaörsi városházát is tervező Kalmár László, a Sándor-palota és a Zeneakadémia rekonstrukciójának egyik tervezőjeként is ismert Pazár Béla, a soproni Várkerület és a budai Móricz Zsigmond körtéri műemléki védettségű Gomba épületének revitalizációját is tervező Szabó Levente, valamint a XX. századi és a kortárs építészetet kutató Ferkai András építészettörténész. Ők hatan összesen csaknem száz díj, kitüntetés, elismerés birtokosai.
A kuratórium mögött semmilyen egyéb szervezet nem áll, a tagok magánemberként tisztelegnek a december 5-én, hétfőn 17. alkalommal átadott díjjal a néhai Molnár Péter munkássága előtt. Minden évben olyan fiatalokat ismernek el, akik túllépnek az aktuális építészeti ideológiákon és a rövidtávú divatokon, kompromisszumok helyett pedig a minőség elkötelezettjei. Idén ilyen alkotókként díjazták Dévényi Mártont és Gyürki-Kiss Pált eddigi munkásságuk alapján.
Budapest, 2022. december 7., szerda
A Molnár Péter-díjat odaítélő szakmai kuratórium tagjai
További információ:
Mónus János építész, a szakmai kuratórium elnöke
mobil: +36 30 545 3677
e-mail: molnarpeterdij@gmail.com
szokemonusster@gmail.com
A fotót Máté Gábor fotográfus készítette
A Magyar Tudományos Akadémia által 1992-ben alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia 2022. december 13-án, éves rendes közgyűlésén új tagokat választott szakosztályaiba.
A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiát 1992-ben alapította a Magyar Tudományos Akadémia, mint önálló, társult intézményt, amely saját alapszabállyal rendelkezik, és tisztségviselőit önállóan választja. Az Akadémia tagjai olyan írók, művészek, akik saját területükön kiemelkedő munkát alkottak. A tagok választása jelölés útján, többlépcsős rendszerben és a jelöltek teljesítményének alapos értékelésével történik.
A rendes közgyűlésen az Építőművészeti Osztályba választották Dobai Jánost rendes taggá, és Patonai Dénest DLA szenior taggá, tiszteleti taggá pedig Macalik Arnoldot erdélyi építészt.
Építőművészeti Osztály - elnök: Winkler Barnabás
Tagok: Csomay Zsófia, Demeter Nóra, Dévényi Tamás, Dobai János, Getto Tamás, Janesch Péter,
Karácsony Tamás, Koszorú Lajos, Lázár Antal, Magyar Péter, Magyari Éva, Mátrai Péter, Meggyesi Tamás, Nagy Iván, Patonai Dénes, Pazár Béla, Pelényi Margit, Perényi Tamás, Puhl Antal, Roth János, Skardelli György, Sugár Péter, Sylvester Ádám, Szabó Levente, U. Nagy Gábor, Vincze László, Winkler Barnabás és Zsigmond László.
forrás: https://mta.hu/szima/a-szechenyi-irodalmi-es-muveszeti-akademia-uj-tagjai-112617
A huszonnegyedik alkalommal megrendezésre került FIABCI Hungary Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat sajtótájékoztatóján a nyertesek közül többen nyilatkoztak arról mit jelent számukra ez az elismerés.
A XXIV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat - I. helyezettje
A Kulturális kategória I. helyezettje
A Környezettudatos Építés kategória I. helyezettje:
Magyar Zene Háza
Pályázó: Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.
Beruházó: Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt.
Generáltervező: Tosei Co. Ltd (Sou Fujimoto Architects) - Sou Fujimoto
Generáltervező magyar partner: M-Teampannon Kft. – Noll Tamás, Varga Bence
Belsőépítész magyar partner: Sandroza Kft. - T1 Studio Kft.
Csavarga Rózsa, Török-Szabolcs Bence Dla
Kivitelező: Magyar Építő Zrt
Batta András Magyar Zene Háza ügyvezető igazgató: Mi a tartalomért vagyunk felelősek, a házat ajándékba kaptuk. Néhány hete járt itt a házat tervező japán építész, Sou Fujimoto – a covid korlátozások miatt nem tudta hamarabb megnézni az épületet - este a koncertet is meghallgatta. Azt mondta az épületet az emberek lehelik tele, töltik meg élettel. A nyitás óta eltelt alig egy év alatt elért több mint 800.000-es látogatószám azt jelenti, hogy a lényeg megvalósult, szeretik az emberek és használják az épületet.
Sághi Attila, Városliget Zrt. műszaki vezérigazgató helyettes: Óriási büszkeség számunkra, hogy a Liget Budapest Projekt egyik zászlóshajó elemét, a Sou Fujimoto japán sztárépítész víziója alapján megvalósult Magyar Zene Házát a nemzetközi szakma a világ legjobb középületeként tartja számon, a CNN-től kezdve a rangos International Property Awardson és a MIPIM-en át a most elnyert FIABCI díjig, számos szervezet fejezte már ki elismerést. Ez a megkülönböztetett figyelem azonban nem csak a tervező irodákat illeti, hanem azon kollégák és közreműködő szakemberek százait is, akik a gondolat felmerülésétől egészen az ünnepélyes megnyitóig fáradhatatlanul és óriási alázattal dolgoztak éjt nappallá téve, s világszínvonalú munkájukkal ismét bizonyították a magyar innováció töretlen létét. Budapest egy rendkívül bátor és formabontó kortárs épülettel lett gazdagabb, mely feszegeti az épített és a természetes környezet közötti határokat. Az épületbe belépve olyan élménye támad a látogatónak, mintha továbbra is a természetben sétálnának. Ráadásul a fejlesztés megvalósításával a Városliget egy évtizedek óta nem látogatható, kerítésekkel elzárt részét tudtuk visszaadni a parknak és a közönségnek. A Magyar Zene Háza nyitása óta Magyarország egyik leglátogatottabb kulturális intézményévé vált, már 800 ezren jártak az intézményben, ezzel példátlanul rövid idő alatt a fővárosi kulturális élet meghatározó helyévé lépett elő, nem csak különleges építészeti műalkotásként, hanem sokrétű programkínálata révén is sikeresen kapcsolódott be a fővárosi kulturális élet vérkeringésébe.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége különdíja: „HUNGEXPO” Kongresszusi és Kiállítási központ, Budapest
Pályázó: Expo Park Kft.
Beruházó-Fejlesztő: Expo Park Ingatlanfejlesztő, Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság
Tervező: Finta és Társai Építész Stúdió Kft.
Felelős tervező: Péter Gábor, DLA
Kivitelező: KÉSZ Építő és Szerelő Zártkörű Részvénytársaság
Üzemeltető: HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Péter Gábor építész-tervező, Finta és Társai Építész Stúdió: Péter Gábor felelős építész-tervező, Finta és Társai Építész Stúdió: A HUNGEXPO Revitalizációja elnevezésű beruházásról szóló kormányzati döntés 2019-ben született meg. A 36 hektáros területen két ütemben valósult meg az évek alatt leromlott környezet Vásárváros revitalizációja, melyben a létesítmények bővítése, felújítása, és a teljes terület építészeti, tájépítészeti és külső közmű megújítása volt a beruházói cél. A csúcstechnológiát magas építészeti minőség kíséri, amelynek eredménye egy, a 21. századi követelményeknek megfelelő kiállítás- és konferenciaközpont.
A fejlesztés legnagyobb és egyben legösszetettebb épülete a 21. századi követelményeknek megfelelő 26 ezer négyzetméter alapterületű új Kongresszusi Központ.
Plenáris terme Közép-Európában elsőként olyan nézőtéri technikát kapott, amely lehetővé teszi, hogy a széksorokat a színpad szintjébe forgassák, süllyesszék, így néhány perc alatt a konferenciák, előadások moziterem-szerűen megemelt széksorai helyén akár egy 2 ezer négyzetméteres gálavacsora helyszín alakítható ki. Mobilfalakkal leválasztható, változó méretű (50-600m2) szekciótermeivel az éppen aktuális esemény kiszolgálása a cél. Az épület kialakításának talán legfőbb vonzereje a variabilitás, mellyel akár eltérő igényű, egyidejű rendezvények lebonyolítására is lehetőség nyílik.
A kiállítási terület két új pavilonnal összesen 75.000 m2-re bővült. Teljesen megújultak a régebben épült csarnokok.
Kategórián kívüli létesítmények I. helyezettje,
a BKIK különdíja: „HUNGEXPO” Kongresszusi és Kiállítási központ, F1 fogadóépület, Budapest
Pályázó: Expo Park Kft.
Tervező: Finta és Társai Építész Stúdió Kft.
Kivitelező: KÉSZ Építő és Szerelő Zártkörű Részvénytársaság
Üzemeltető: HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Dóczé Péter építész-tervező, Finta és Társai Építész Stúdió: A hazai ingatlanpiacon ritkán adódik lehetőségünk olyan épületet tervezni, ami nem mondható sztenderdnek, szerencsére ez most másként történt. Teljesen eltérő helyzet ez, mint amikor mások határozott elképzeléseinek, vízióinak kell megfelelnünk.
Szeretnék köszönetet mondani a megbízóknak, hogy megépülhetett a 21. századi követelményeknek megfelelő kiállítás- és konferencia központ, és ennek részeként az F1 elnevezésű fogadóépület, amelyben a csúcstechnológiát magas építészeti minőség kíséri, melynek innovatív műszaki és környezettudatos megoldásai hozzájárulnak az energiatakarékos üzemeltetéshez.
A mai nap az építész szakma ünnepe. Számos olyan projekten dolgozunk már, ahol külföldi tervezőirodáknak voltunk „másodhegedűsei”, de mint a Hungexpo példája is mutatja, a magyar építészirodák „karmesterként” is helyt tudnak állni. Extra öröm, hogy díjazásban is részesült a projekt, bár számomra maga a megbízás volt a díj.
A Lakásvásár Média Csoport különdíja: Aréna Business Campus A épület, Budapest
Pályázó: Atenor Hungary Kft. (Hungária Greens Kft.)
Beruházó-Fejlesztő Atenor Hungary Kft.
Tervező: Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft.
Lukács István és Vikár András
Kivitelezők:
Mélyépítés: Swietelsky Magyarország Kft.
Szerkezetépítés: Péter-Építő Kft.
Homlokzat: Alukonstrukt Kft.
Építészet: Prointerier Kft.
Galambos Máté, leasing manager, Atenor Hungary Kft.: Brüsszeli székhelyű ingatlanfejlesztőként az Atenornak Brüsszel után, Luxemburg mellett Budapesten a legnagyobb az aktivitása.
Nagyon örülünk a díjnak, ez már a harmadik Fiabci elismerésünk, az első kettőt a Váci Greens projektek különböző fázisaira kaptuk. Ez mindig jó visszaigazolás, hogy amit csinálunk az nemcsak kereskedelmileg, de építészetileg és közösségi szempontból is értékes. Az Aréna Business Campus az egyik legizgalmasabb projektünk, a VIII. kerület egyik rehabilitációs területén jött létre, amelyen egy nagyon szép és a helyi közösség számára is funkcionális épületcsoportot helyeztünk el. Bízunk az első ütemben 21.000, a teljes átadáskor 72.000 négyzetméteres iroda- és retail projekt sikereiben. Kampusz-specialistaként több különálló, mégis koherens épületeket fejlesztünk, az épületek között szabad átjárás van, zöld udvarokat, parkokat hozunk létre. Az Aréna Business Campus egyik érdekessége, hogy a 42.000 négyzetméteres BakerStreet elnevezésű irodaprojektünkhöz hasonlóan egy régi kenyérgyár helyén fejlesztettük. Tavaly Párizsban ezüstérmet vehettünk át a Váci Greens E és F épületekre, idén is indulni fogunk a nemzetközi pályázaton.
A legjobban előadott projekt: Bánáti + Hartvig Építész Iroda irodaépülete
Budapest
Pályázó: Bánáti + Hartvig Építész Iroda - Bánáti Béla és Hartvig Lajos DLA
Beruházó: Bh Inga Kft.
Tervező: Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft.
Kivitelező
Kivitelezés I. ütem: Exedra Kivitelező, Tervező Kft.
Kivitelezés II. ütem: EB Hungary Invest Kft.
Hartvig Lajos DLA, építész, alapító, vezető tervező, Bánáti + Hartvig Építész Iroda: Egy évig kerestünk, nem üres telket, hanem olyan meglévő épületet, amely felújítva megfelel majd az igényeinknek. Nem akartuk új épülettel terhelni a környezetet; mindenképp egy már meglévő, régi épületet akartunk újra hasznosítani. Kiszámoltuk, hogy 384 fának 100 éven keresztül kellett volna elnyelni azt a mennyiségű karbon gázt, ami akkor keletkezett volna, ha felújítás helyett új irodaházat építünk. Azt valljuk, hogy „Amit lehet, használj fel újra, ne burkolj, ne fess semmit csak azért, hogy szép legyen!” Ennek szellemében, a körforgásos építészet irányelveit alapul véve alkottuk meg új irodaépületüket. A bontásra került építőelemeket – akár eltérő funkció szerint – visszaépítettük az épületbe, a feltárult felületeket pedig bontott állapotukban hagytuk: a betongerendák nem kaptak borítást, a téglafalakra nem került festék.
Bánáti Béla építész, alapító, vezető tervező, Bánáti + Hartvig Építész Iroda: „Úgy gondoltuk, hogy irodaházunk nagyon jól sikerült munka, mégis meglepett bennünket az a díjeső, amelyet sikerült idén megszerezni, ez már az ötödik. Ez egyértelmű visszajelzés, hogy jó úton járunk. A fenntarthatósági gondolkodással, és az ehhez kapcsolódó egyéb szakmai kérdésekkel elgurítottunk egy kockát, amellyel beletaláltunk az építész szakma érdeklődésébe. A fenntarthatóság mellett a munkatársak jólléte volt a másik lényeges tervezési szempont. Belső tervpályázatot írtunk ki, amelyet Lőcsei Vera nyert meg, de minden munkatársunk hozzájárult tudásával a végeredményhez. Nyitottak vagyunk a nemzetközi díjon való részvételre, indulunk rajta, más szempontból is meg tudja nézni a szakma azokat a törekvéseket, amelyeket az irodaháznál alkalmaztunk.
Molnár Zsuzsanna kommunikációs szakember, a Bánáti + Hartvig Építész Iroda munkatársa készítette a pályázatot, aki kiemelte, hogy az épület története is szerethető volt, sokaknak volt hozzá személyes kötődése, amikor még étteremként működött.
A XXIV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat
II. helyezettje
Szálloda kategória I. helyezettje:
Botaniq Turai Kastély
Pályázó: TRA Real Estates Kft.
Beruházó: TRA Real Estates Kft.
Tervező: TSPC Kft., Pagony Kft., Roomba Design Studio Kft., Gyűrűsi Lilla
Kivitelező: Fehérép Kft., Lyra Florae Kft.
Csizmadia Örs szállodaigazgató, Botaniq Turai Kastély: A turai kastélyt báró Schossberger Zsigmond építtette 1883-ban, melynek köszönhetően egy a francia palotákat idéző, olasz formavilággal dolgozó épület született. A komplex felújítás 2016-ban kezdődött, mintegy 30 hónapig tartott, építész szakmai kihívások sokaságát kellett megoldani. A szakma javát kértük fel a tervezési, kivitelezési feladatok elvégzésére. Az elmúlt évtizedek nagyon megviselték a ház struktúráját, ezért az alapoktól kellett kezdeni a szigetelést a földszinten, mert embermagasságig állt a víz az alagsorban. De a végeredmény magáért beszél, érdemes ellátogatni a 19 szobás 5 csillagos elegáns szállodaként, valamint exkluzív rendezvényhelyszínként működő Botaniq Turai Kastélyba. Nagyon örülünk neki, hogy a munkásságunkat egy ilyen díj koronázta, bízunk benne, hogy a nemzetközi versenyen a külföldi szakma és a zsűri is elismeri.
Közlekedési létesítmények kategória I. helyezett: Tisza-tavi kerékpárút és hidak fejlesztése
Pályázó: Speciálterv Kft.
Beruházó: NIF Zrt.
Tervező: Speciálterv Kft.
Kivitelező: Hódút Kft.
Pál Gábor alapító, vezető tervező, Speciálterv Kft.: Meglepetésként ért bennünket, hogy a pályaművünk egy ingatlanfejlesztési pályázaton díjat nyert, hiszen mi közlekedési létesítménnyel, kerékpárúttal és a hozzá kapcsolódó négy híddal pályáztunk. Ugyanakkor nagy megtiszteltetés, hogy a hidak egyediségét a zsűri értékelte. A nemzetközi megmérettetésen is indulni fogunk.
A hidak szimbólumrendszerének a hullámformát alkalmaztuk, mely a szemlélő számára felidézheti a tó felszínének hullámzását, vagy a fény, hang és az energia terjedés fizikai megjelenítését. Az ívhidak általában két támaszúak, az itt felépült hidaknál azonban sikerült folytatólagosan hullámzó íveket alkalmazni. Ezt speciális megtámasztások alkalmazásával lehetett elérni. A támaszoknak keresztirányban stabilnak, hossz-irányban mozgást biztosítónak kell lenniük. Hasonló hídról nincs tudomásunk. A tófelület sekély vizű keresztezéseinél a szinusz hullám koncepciót követve épült az Eger- és Szomorka-patak híd. A Tisza folyó keresztezésénél a meglévő közúti híd alépítményeinek bővítésével épülhetett gazdaságosan új kerékpáros hídszerkezet. A szakasz negyedik hídja a X. számú öblítő csatorna felett Magyarország első nyitható kerékpáros hídszerkezete.
Városi léptékű kategória I. helyezett: Kőszeg belvárosában található műemlék épületek
Kovács Attila Emlékdíj 2022
Kraft-program keretében történő rekonstrukciója (1-7)
Pályázó: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Európa-ház
9730 Kőszeg, Chernel utca 14.
Beruházó: Kőszeg Város Önkormányzata
Tervező: K+F 83 Építész-Mérnöki Iroda
Kivitelező: Szárnyasép Kft.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Bencés Rendház
9730 Kőszeg, Rajnis utca 2.
Beruházó: Magyar Bencés Kongregáció Pannonhalmi Főapátság
Tervező: GUTOWSKI Építész Kft.
Kivitelező: I.ütem: EB Hungary Invest Kft.
II. ütem: T-Hof Bau Kft.
Üzemeltető: Accent Hotels
Festetics-Chernel-palota
9730 Kőszeg, Chernel utca 10.
Beruházó: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Tervező: GUTOWSKI Építész Kft.
Kivitelező: Mega-Logistic Zrt.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Sgraffitós ház
9730 Kőszeg, Jurisich tér 7.
Beruházó: Kőszeg Város Önkormányzata
Tervező: Aszterv Mérnöki Iroda Kft.
Kivitelező: Szárnyasép Kft.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Szemző-ház
9730 Kőszeg, Chernel utca 18.
Beruházó: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Tervező: GUTOWSKI Építész Kft.
Kivitelező: Pécsi Építő és Tatarozó Zrt.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Zwinger Öregtorony
9730 Kőszeg, Chernel utca 16.
Beruházó: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Tervező: K+F 83 Építész-mérnöki Iroda
Kivitelező: Szárnyasép Kft.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Zsinagóga
9730 Kőszeg, Várkör 38.
Beruházó: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.
Tervező: Tripartitum Építész Műhely Kft.
Kivitelező: D.V.M. Construction Fővállalkozó Kft.
Üzemeltető: Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete
Dr. Miszlivetz Ferenc főigazgató, Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete: A koncepció alapjának kidolgozása mintegy 10 évre tekint vissza, amikor szociológusként feltettem a kérdést: mit lehet tenni a kulturális gyökerű kisvárosok fejlődése érdekében? Ekkor született meg a Kreatív város – Fenntartható vidék gondolata, amelynek keretében több stagnálásra ítélt kisváros kapcsolódik össze és együttesen egy nagyváros erejével tudnak tovább fejlődni.
A magyar kormány felkarolta a kezdeményezést és így jött létre a Kraft-program, a Kreatív város – Fenntartható vidék (Kraft), integrált város- és vidékfejlesztési koncepció.
A Kraft-koncepció a már meglévő értékekre épít, azokat használja fel, illetve hasznosítja a jövő érdekében. A program keretében tizenkét épületet jelöltek ki, amelyből hat felújításra került elsőként Kőszegen: Bencés Rendház, Európa-ház, Festetics-Chernel-palota, Sgraffitós ház, Szemző-ház, Zwinger és a Zsinagóga.
Lásd még:
2023 január 12-étől új nevet kapnak egyes Tondach kerámia tetőcserepek. A névváltozás kizárólag a békéscsabai sajtolt technológiával gyártott, nagyformátumú tetőcserepeket érinti, a Tondach V11 tetőcserép neve és a csornai gyártásban, ún. húzott technológiával készülő termékek neve változatlan marad.
További részletek: www.wienerberger.hu/tondach-uj-nevek
Tondach termék-portfólió változások:
A névváltoztatással egy időben a Tondach termékválaszték is egyszerűsödik, néhány termék kikerül a portfólióból. A kifutó termékek helyettesítésére a gyártó elérhető termékeket is javasol, megrendelés előtt kérik Partnereiket, hogy tájékozódjanak az elérhető készletekről az építőanyag-kereskedésekben, vagy a Wienerberger weboldalán.
Tondach Tetőcserép - Gyártói oldal - Wienerberger Magyarország
Tizenegyedik alkalommal hirdetik meg az Év Homlokzata pályázatot, amelynek célja a hazai építészet értékeinek felfedezése, elismerése és széles szakmai körben való bemutatása. A neves szakmai zsűri várja azon építészek és kivitelezők jelentkezését, akik az új vagy újonnan felújított homlokzatok megalkotásához Baumit termékeket használtak. Az építészeti megoldások kategóriánként egymillió forint nyereményért szállnak harcba.
Az egyik legrangosabb és legmagasabb díjazású építészeti megmérettetés alapítója és főtámogatója a Baumit. A nevezésre öt kategóriában van lehetőség: családi ház, társasház, középület, energetikai felújítás, műemlék felújítás. A pályázaton építészek és kivitelezők indulhatnak.
Az innovatív, kreatív, értékteremtő és megőrző, valamint a fenntarthatósági szempontból is kiemelkedő homlokzatokat 2022. december 15-től lehet nevezni. A pályázat feltétele az épületek kialakításánál a Baumit által gyártott homlokzati termékek felhasználása. A beérkezett pályázatokat neves építészekből és szakértőkből álló, független szakmai zsűri bírálja el. A zsűri által legjobbnak és legszebbnek vélt homlokzatok mellett az év második felében megtartandó közönségszavazás nyertese, valamint a Baumit ügyvezetői díj nyertese is külön elismerésben részesül majd.
A nevezéseket a www.evhomlokzata.hu felületen keresztül lehet benyújtani 2023. április 30-ig. További információ: evhomlokzata@baumit.hu.
Az EQUITONE tavaly bemutatott, a Hold felszíne inspirálta [lunara] szálcementlapjaiból megalkotott látványos homlokzati elem teszi egyedivé a Millenáris Park felújított és kibővített G-épületét. Az üveghomlokzat előtt futó speciális alkotás, valamint az épületen hagyományos burkolatként is megjelenő anyag további érdekessége, hogy színárnyalata tökéletesen passzol a közelében álló Nemzeti Táncszínház épületét borító, ugyancsak EQUITONE [linea] burkolat szürkésbézs tónusához.
A Millenáris megnyitásának 20. évfordulójára elkészült egyik legmeghatározóbb épületének, a park közepén álló Fogadónak (G-épület) a kibővítése és felújítása. Az 1800 m2 alapterületű, több mint 15 méter belmagasságú épület a CÉH és a Mata-dór tervezőinek elképzelése alapján újult meg. A védettség alatt álló, Lipták Pál tervezte, 1909-ben megvalósult ipari épület egy új rendezvénycsarnokkal és egy konferenciateremmel bővült. Az új rendezvénycsarnok kontúrja bár leköveti a mellette álló épületrészek vonalait, ugyanakkor izgalmas kortárs jelleggel és új térrel bővíti az eredeti épületet.
A Millenáris Park húszéves történet során folyamatosan alakult, fejlődött, változatos programjai mellett, építészeti szempontból is remek részleteket kínál. Elég csak megemlíteni a sokszorosan díjazott, 2019-ben átadott Nemzeti Táncszínházat, ami a ZDA – Zoboki Építésziroda tervei alapján valósult meg, vagy a 2020-ban, a TSPC építészei által megálmodott, origami parkkal, vertikális kerttel, design napelemekkel tarkított Széllkapu Parkot. Idén a Fogadó épülete szépült meg, aminek új csarnoka egyszerre igazodik a park arculatához, az eredeti téglaépület jellegéhez, valamint a közelében álló Nemzeti Táncszínházhoz, amit az EQUITONE [linea] burkolata fed. A most megszületett új csarnok oromfalas végeit hosszan kinyúló tető fedi, aminek belső falaira az EQUITONE [lunara] burkolata került, ami ipari jellegével, különleges felszínével csodálatosan illeszkedik a mellette álló épületek látszó téglaburkolataihoz. Legfeltűnőbben mégis az épület hosszanti oldalán megjelenő ágas-bogas díszfalként követel magának figyelmet. Ez, az üveghomlokzat előtt álló különleges díszítő elem a tervezők, kivitelezők és a gyártó folyamatos helyszíni egyeztetése mellett készült el, és kívülről talán este, megvilágítva mutatja legizgalmasabb arcát, míg nappal az épület belsejében élvezhető az általa kreált fény-árnyék játék.
A Fogadóépület különleges szálcement burkolatának és homlokzat díszítő elemének megszületéséhez az EQUITONE folyamatos műszaki támogatást nyújtott a tervezés és a kivitelezés során egyaránt. Bár a [lunara] alig egy éve került forgalomba, már számos helyen alkalmazták, de a Fogadó épület jelenleg nemzetközi szinten is a legnagyobb projekt ezek közül. A Hold kráteres felszínét utánzó felülettel rendelkező EQUITONE [lunara] szálcement burkolat különlegessége, hogy egy nagyon természetes hatású, anyagszerű felülettel rendelkezik, ami leginkább a stokkol kőhöz hasonló. Minden egyes lapja egyedi hiszen nem formába nyomják, hanem a gyártás végfázisában egy speciális eljárás alakítják ki a panelek felületét, aminek köszönhetően nincs két egyforma lap. A kellemes tapintású panelek szürke és barna színben érhetők el, árnyalatukban illeszkednek a [tectiva] és [linea] család termékeihez, amikkel kombinálva érdekes struktúraváltásokat érhetünk el.
Tervező: CÉH + Mata-dór
Lebonyolító és műszaki ellenőr: CÉH
Kivitelező: HUNÉP
Beruházó: Millenáris
További képek: https://drive.google.com/drive/folders/1xuDxOMhkll28jLnTTVpjvR2Gl7tDe5Sc