Mire kell figyelni, mik a leggyakoribb hibák?
Mióta homlokzati hőszigetelés létezik, folyamatos vita tárgya a dűbelezés. Kötelező-e dűbelezni? Van-e olyan eset amikor nem kell?
Rögzítéstechnikai partnerünk az Ejot Hungária Kft. szerint; „Kötelező a dűbelezés, minden régi falszerkezeten, Ytong, Silka, mészhomok és vályog falazatokon, továbbá minden új, vakolt falazaton.”
Az első kérdésre tehát megvan a válasz. Azonban van-e olyan eset amikor nem szükséges a dűbelezés? Hivatalos szabály erre vonatkozóan nincs, általános gyakorlat, hogy új építésű kerámia falazóelemből épült falazat, amelynek legmagasabb pontja nem magasabb mint 9 méter, polisztirol hőszigetelés maximum 10cm vastagságig nem kötelező a dűbelezés. Azonban a rendszergarancia kiállításának egyik feltétele a dűbelkihúzási vizsgálat, melyet az Ejot Hungária Kft. térítésmentesen elvégez rendszergazdai megrendelésre, alapján javasolt dűbel felhasználása, és a jegyzőkönyvben feltüntetett telepítési térkép alapján telepített mód.
Most, hogy tudjuk, hogy mindig kell dűbelezni, ha rendszergaranciát szeretnék, beszéljünk arról, hogy miért is javasoljuk mindig a dűbelezés elvégzését:
Térjünk rá mik azok a hibák, amelyek a leggyakrabban előfordulnak.
Helyes típus kiválasztása:
Amennyiben klinker, vagy kőporcelán lapokat ragasztunk a hőszigetelésre, kizárólag csavaros dűbelt használhatunk!
Helyes hosszúság meghatározása:
Vázkerámia falazat esetén a dűbelnek 25mm-mélyen a falazatban kell lennie. Amennyiben meglévő, vagy új vakolat van a falon, ennek vastagságát bele kell számolni a dűbel hosszúságába, továbbá a hőszigetelő lemez vastagsága, és a ragasztó vastagsága is hozzáadódik.
Pórusbeton falazat esetén a fent leírtak alapján számolni kell azzal a különbséggel, hogy ezen falazatba a dűbelnek 65mm mélyen kell rögzülnie.
Ásványi hőszigetelés esetén a dűbel nem a hagyományos műanyag beütőszeges, hanem részben vagy egészben fém beütőszegesnek kell lennie.
Helyes telepítés:
Figyeljük a furat elkészítésére: Kerámia falazatba mindenkor tilos ütvefúrni!
Figyeljük a megfelelő furatmélységre! Túl rövid furat esetén nem tudjuk telepíteni a dűbelt, túl hosszú pedig felesleges.
Figyeljünk a megfelelő típus kiválasztására! Fentebb leírtak alapján válasszuk meg a helyes dűbelt a falazatunk alapján.
Ne üssük túl a dűbelt! A dűbel tányérja a szigetelőanyag felületének külső síkjában, vagy maximum 1,0-1,5 mm-rel az alatt helyezkedjen el.
A tányérok túl mélyre történő telepítése (túlütés, túlcsavarás) esetén a felületben keletkező „krátereket” ki kell tölteni, hisz erre a felületre húzzuk a tapasz réteget, és ágyazzuk az üvegszövet hálót. Ennek síknak kell(ene) lennie.
Sajnos ehhez a művelethez legtöbbször ragasztótapaszt alkalmaznak, mivel az van kéznél. Így ezeken a pontokon vastagabb „ragasztó pogácsákat” hoznak létre, amelyek egyrészt a vakolatrepedezés kockázatát hordozzák, másrészt a felületi átlagtól eltérő nedvszívó képességgel és hőtárolási kapacitással rendelkeznek. Így alakul ki az úgynevezett „pöttyös homlokzat.” Ennek a jelenségnek a javítására kétféle nagyon költséges lehetőség van. Az egyik a teljes bontás, és a hőszigetelő rendszer teljes újraépítése. A másik egy újabb réteg hőszigetelő rendszer építése a meglévőre.
Ha megtörténik a baj, és túlütöttük a dűbelt, a javításhoz használjunk Mapei Mapepur Roof Fogam G terméket, amely hőszigetelő tulajdonságánál fogva megakadályozza a „pöttyös homlokzat” kialakulását.
Ha szakemberként, tervezőként elvárás, hogy frissen tartsa a tudását, hogy mindig a legjobbat nyújtsa a megrendelőnek vagy ismerni szeretné az újdonságokat, szakmai tanácsokat, akkor iratkozzon fel a Mapei heti hírlevelére, hogy rendszeresen információkkal, újdonságokkal, tanácsokkal gazdagodjon!
További információért látogasson el a www.mapei.hu weboldalra!
A Dél-dunántúli Építész Kamara Elnöksége - az értéket teremtő építészeti alkotómunka tiszteletének erősítéséért - 2022-ben negyedik alkalommal hirdet pályázatot a „Forbát Alfréd Építészeti díj” elnyerésére.
A díj kiírásának pontos feltételei az Alapító iratban olvashatóak, mely a hirdetmény mellékleteként letölthető. A legfontosabb pályázati előírások a következők:
A Díjra pályázhatnak, illetve jelölhetőek:
A pályázaton már megvalósult, de a meghirdetés időpontjához képest 5 évnél nem korábbi jogerős használatbavételi engedéllyel rendelkező létesítménnyel lehet pályázni. Terület- és településrendezési munka esetében a terv a pályázat beadási határidejéig az illetékes képviselő testület által kell elfogadott legyen.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2022. szeptember 15.
A benyújtás elektronikus úton történik, a letölthető Pályázati adatlap és Nyilatkozat, valamint az abban megjelölt mellékletek beküldésével. E-mail cím: ugyfelszolgalat@ddek.hu
A pályázatokat Bíráló Bizottság véleményezi, melyben
delegáltjaként vesz részt.
A „Forbát Alfréd Építészeti díj”-nak nincsenek fokozatai, és 2022-ben legfeljebb 3 db adható. A Díjhoz oklevél, művészi emléktárgy és 100.000,- Ft (bruttó) pénzjutalom jár.
A Bíráló Bizottság döntése alapján ezen túl „Építészetért Elismerő Oklevél” ítélhető meg a kiírási feltételeknek megfelelő, kiemelkedő színvonalú műveknek. A Díj és az Oklevél együttes száma évente összesen legfeljebb 6 lehet. Az elismeréshez az oklevél mellett művészi emléktárgy jár.
Nép(i)építészet, Kalligráfia, Költészet program
Inkler-ház: TÉKA (Táj – Építészet – Közösség Alkotótáborok) helyszíne
Az MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottság (NEM) rendezvénye
50 éves az MTA VEAB és 10 éve volt a NEM első nagyobb rendezvénye
2022. júl. 29. (péntek) délután
15:00 Nép(i)építészeti kiállítás megnyitója - Beszélgetés a kiállítókkal
17:00 Az Inkler-ház változásai: műemléktúra helyben
2022. júl. 30. (szombat)
11:00 Nép(i)építészeti kiállítás - Beszélgetés a kiállítókkal - Józsa Tamás (igazgató, Hild József Építőipari Technikum)
11:30 Nép(i)építészeti könyvek bemutatója: Romanika Kiadó - Horváth Zoltán György igazgató
12:00 Nép(i)építészet, Falusi turizmus vagy turizmus falun és gasztronómia. Hogyan működhet ez együtt?
Beszélgetés Kovács Dezsővel (c. egyetemi tanár, Nyugat Magyarországi Egyetem, korábban MTA Regionális Kutatások Központja munkatársa) és barátaival
15: 00 Nép(i)építészeti kerekasztal – Mi lehet a nép(i)építészet szerepe a jövőben?
Vezeti Nagy Dénes (elnök, MTA VEAB NEM)
Résztvevők: Gráfik Imre (tiszteletbeli elnök, MTA VEAB NEM), Jakab Csaba (egyetemi tanár, Széchenyi István Egyetem), Józsa Tamás (igazgató, Hild József Építőipari Technikum), Kerner Gábor (alelnök, Város- és Faluvédők Szövetsége / Hungaria Nostra), Krizsán András (elnök, Magyar Építőművészek Szövetsége) és mások.
Ezen az immár hagyományos rendezvény a közelmúlt eredményeit tekinti át és bemutatja a jövő feladatait. Foglalkozunk a pályázási lehetőségekkel, és kitérünk arra, hogy hogyan segítheti a nép(i)építészet néhány aktuális probléma megoldását az energetikai kérdésektől a zöld gazdaságig.
17:00 Erdélyi délután – vendégünk Szabó Zsolt (Sztána / Kolozsvár)
2022. júl. 31. (vasárnap)
15:00 Vers, látod a jövőt? – pódiumműsor az Irodalmi Jelen szerzőivel és szerkesztőivel
Fellépnek: Böszörményi Zoltán, Bene Zoltán, Varga Melinda szerkesztők, Lőrincz P. Gabriella, Orbán János Dénes, Király Farkas, Szabó Fanni és Döme Barbara.
Az MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottság (NEM) jelszava: NEM hagyjuk őseink portáját!
Kedves Olvasó!
Ebben az évben most először nyílt lehetőségünk arra, hogy kifejezetten gépészeti felhasználásra szánt egyik újdonságunkat megismertethessük Önökkel. A Fire-teK® Duct Protect 30-120°C elnevezésű rendszerünket, amelyet a legfejlettebb gyártástechnológiával rendelkező horvátországi gyárunkban Ecose® kötőanyaggal állítunk elő, kör keresztmetszetű szellőzőcsatornákhoz ajánljuk.
Fire-teK® Duct Protect 30-120°C elnevezésű rendszerünk kör keresztmetszetű csatornákhoz
A Knauf Insulation Fire-teK® rendszer megelőző tűzvédelmet biztosít a szellőzőcsatornák számára. Ásványgyapot termék, az egyik oldalán üvegszállal megerősített, szakadásálló alufólia szövet található. Azon túlmenően, hogy védelmet nyújt tűz esetén, a Knauf Insulation Fire-teK® rendszere jó hő- és hangszigetelő tulajdonságokkal is rendelkezik.
Knauf Insulation Fire-teK® DuctProtect rendszerünket, a Fire-teK® WM 908 GGB és 910 GGB elnevezésű drótfonatos paplanunkkal, függőleges és vízszintes irányban beépített szellőzőcsatornákhoz fejlesztettük ki. Szintén a kínálatunkba tartozó, Fire-teK® FM 908 ALB és a Fire-teK® FM 910 ALB elnevezésű, tűzött paplanjainkkal szigetelt kör keresztmetszetű csatornák is tűzbiztosak lehetnek, az EN 1366-1 szabvány alapján.
A rendszer 40, 60, 80 vagy 100 mm vastagságú szigetelőanyagokat tartalmaz. Az alkalmazott szigetelés vastagságától függően akár 120 perces tűzállóság is garantálható. A szellőzőcsatorna maximális átmérője nem haladhatja meg az 1000 mm-t.
Alkalmazás |
Tûzállósági besorolás |
Termék elnevezése |
Vastagság (mm) |
Termék leírása |
Tömör mennyezeti gipszkarton, szilárd fal |
EI 30 (ve ho i ↔ o)S |
Fire-teK® WM 910 GGB |
40 |
Fekete, szöveterősítésû |
Fire-teK® FM 908 ALB |
||||
EI 60 (ve ho i ↔ o)S |
Fire-Fire-teK® FM 908 |
60 |
||
Fire-teK® FM 908 ALB |
||||
EI 120 (ve ho i ↔ o)S |
Fire-teK® WM 908 GGB |
100 |
Fekete, szöveterősítésû |
|
Fire-teK® FM 908 ALB |
Tûzállósági besorolás: az EN 13501-1 szabvány szerint CE: MW-EN 14303-T5-WS1-MV1-CL10
A telepítés lépései
Megjegyzés
A vízszintes szellőzőcsatornák 9 N/mm2 maximális szakítószilárdságú menetes rudakkal vannak felfüggesztve. A felfüggesztést kell szigetelni, a menetes rudakat nem. A szellőzőcsatorna megépítésénél az EN 12237-es követelmény szerint járjon el.
Megköszönve megtisztelő figyelmüket,
Tisztelettel:
A Knauf Insulation csapata
A NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma kéri a gazdasági tevékenységet folytató társaságok-, a kutatással-, fejlesztéssel-, felsőfokú képzéssel foglalkozó intézmények-, a kamarák-, a műszaki és természet-tudományi egyesületek-, a szakmai vagy érdekvédelmi szervezetek ill. szövetségek vezetőit, továbbá a Gábor Dénes-díjjal korábban kitüntetett szakembereket, hogy jelöljék (terjesszék fel) GÁBOR DÉNES-díjra azokat az általuk szakmailag ismert, kreatív, innovatív, jelenleg is tevékeny, az innovációt aktívan művelő magyar (kutató, fejlesztő, feltaláló, műszaki-gazdasági vezető) szakembereket, – akik itthon, vagy határainkon túl – a természettudományos szakterületek valamelyikén:
- kiemelkedő tudományos, kutatási-fejlesztési tevékenységet folytatnak,
- jelentős, a gyakorlatban az elmúlt 5 évben bevezetett, konkrét tudományos és/vagy műszaki-szellemi alkotást hoztak létre,
- megvalósult tudományos, kutatási-fejlesztési, innovatív tevékenységükkel hozzájárultak a környezeti értékek megőrzéséhez, a fenntartható fejlődéshez,
- személyes közreműködésükkel megalapozták és fenntartották intézményük innovációs készségét és képességét.
A határainkon túl élő magyar alkotó elismerésére javaslatot tehetnek a Magyarország határain túli (ezen a magyarság értendő a világban) magyar szakmai, valamint civil szervezetek és felsőoktatási intézmények vezetői is.
A díjak odaítéléséről a NOVOFER Alapítvány Kuratóriuma dönt. A Kuratórium döntése végleges, az ellen fellebbezésnek helye nincs. A hiányos (adatlapot, indoklást, szakmai életrajzot, vagy ajánló leveleket nem tartalmazó), vagy határidőn túl beérkező jelöléseket a Kuratórium formai okból figyelmen kívül hagyja. Nem lehet jelölő vagy ajánló a NOVOFER Alapítvány Kuratóriumának vagy Felügyelő Bizottságának elnöke vagy tagja, az elbírálást segítő szakmai bizottság tagja, a jelölttel családi vagy alárendeltségi kapcsolatban álló személy. A díjak személyre szólnak, így alkotó közösségek csoportosan nem jelölhetők. A díj csak egyszer nyerhető el és a Kuratórium nem adományoz posztumusz díjat.
A Kuratórium a felterjesztések alapján az elmúlt 5 évben folytatott, kiemelkedően eredményes innovatív teljesítmény elismeréseként Gábor Dénes-díjat adományoz a jelöltek közül kiválasztott, Magyarországon élő, magyar állampolgársággal rendelkező alkotónak, valamint a határainkon túl élő, magyar nemzetiségű, magyarul tudó alkotónak.
A Kuratórium a felterjesztések alapján sok éve folytatott, kiemelkedően eredményes innovatív teljesítmény elismeréseként Gábor Dénes Életmű-díjat adományoz a jelöltek közül kiválasztott, 75. évnél idősebb, Magyarországon élő, magyar állampolgársággal rendelkező alkotónak, valamint a határainkon túl élő, magyar nemzetiségű, magyarul tudó alkotónak.
Az ideális jelölt teljesen új tudást létrehozó szakember, akinek műszaki-szellemi alkotását eredményesen hasznosítják, aki ismereteit a gyakorlatban alkalmazza, látóköre messze meghaladja a szűken vett szakterületet.
Az adatlap, a felhívás és a jelöléssel kapcsolatos részletes tudnivalók letölthetők a: https://www.gabordenes.hu/palyazati-felhivasok/ címről.
Az elektronikus teljes jelölés beküldési, a papíralapú adatlap postára adási határideje 2022. október 11. – magyar idő szerint 24 óra.
Eredményhirdetés és díjátadás: 2022. december.
További információ: http://www.gabordenes.hu/palyazati-felhivasok/
Szeptembertől egy új, minden igényt kielégítő tanteremben kezdhetik a tanévet a Békéscsabai SZC Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégium tanulói. A Wienerberger tanterem elkészültét összesen közel 20 millió forintnyi pénzbeli és termékadománnyal támogatja az építőanyaggyártó vállalat. A hazai szakképzés magas színvonalát szem előtt tartva, a terem fiatalos környezetben a jövő technológiáját nyújtja majd a diákok számára.
A város és a Wienerberger kapcsolata hosszú múltra tekint vissza. A világ vezető téglagyártójának magyarországi leányvállalata termelésének nyolc helyszíne közül az egyik legfontosabb Békéscsaba. Békéscsabán a cserépgyártásnak több mint 100 éves hagyománya van. Itt, a világ egyik legnagyobb cserépgyárában modern kerámia tetőcserepek, a mellette üzemelő téglagyár robotizált gyártósorán pedig korszerű kerámia falazóblokkok készülnek. A helyi gyár már régóta támogatja a szakképző centrum munkáját, a minőségi szakképzés és a minőségi termékeket gyártó cég együttműködése hívta életre a jelenlegi projektet is. Ennek keretében az építőanyaggyártóvállalat több mint 17 millió forintnyi pénzbeli támogatással, és közel másfél millió forint értékű építőanyaggal segíti a szaktanterem létrejöttét.
„A Wienerberger egy olyan cég, amely folyamatosan az innovációra, a népszerű termékek továbbfejlesztésére és a piac igényeire reflektáló termékek előállítására koncentrál. Törekszünk arra, hogy a termékeinkbe mindig beépítsük a tudomány legújabb eredményeit, ugyanakkor a jó termék önmagában mit sem ér, ha nem párosul naprakész szaktudás a felhasználásukhoz. A Tondach tetőcserepek és Porotherm téglák hazai gyártásának igen jelentős hányada itt, a békéscsabai gyárunkban történik. Ezért is érezzük fontosnak, hogy ebben a városban kiemelten hozzájáruljunk a hazai szakképzés magas színvonalon tartásához” – mondta el Tarsoly József a Wienerberger Zrt. vezérigazgatója.
A Wienerberger számára különösen fontos, hogy a magyar építőipar kis- és középvállalkozási fejlődni tudjanak, hiszen ők adják a szektor bázisát, ehhez pedig megfelelő tudással rendelkező szakemberek kellenek. A Vásárhelyi Pál Technikum az ország egyik legnívósabb középfokú képzőintézménye. A szakirányok közül több is kuriózumnak számít az országban. Ezeket, vagy igazán kevés helyen vagy egyedülálló módon csak itt oktatják a fiataloknak. Ilyen például a fluidumkitermelő technikus vagy akár az útépítő technikus képzés az országban. Az itt elérhető szakok lefedik a gazdaság jelentős részét: építőipar, bányászat és kohászat, környezetvédelem és vízgazdálkodás, illetve a mezőgazdasági ágazatokon belül is specializálódhatnak a hallgatók. A békéscsabai technikumban végzett tanulók 70-80%-a felsőoktatásban folytatja tovább, ami kiemelkedő eredménynek számít a hazai szakképzésben.
„Nagyon hálásak vagyunk a Wienerbergernek, hogy a centrum és a minőségi szakképzés mellé ált, ami nekünk is kiemelten fontos. Intézményünk évek óta több egyetemmel áll partneri kapcsolatban, képzéseink pedig olyan szakmai tudást, olyan alapot adnak a hallgatóknak, amellyel később magabiztosan érvényesülhetnek a munkaerőpiacon, vagy a felsőoktatásban. Azok, akik nálunk technikusként végeznek és a későbbiekben mérnöki oklevelet szereznek, már nálunk megismerkednek azokkal az anyagokkal, amelyek a csúcstechnológiát hordozzák magukban. Ez az újonnan kialakított gyakorlóterem, már szeptemberben a jövő technológiáját nyújthatja a diákok számára.” – mondta Mucsi Balázs, a Békéscsabai Szakképzési Centrum főigazgatója
Wienerberger Magyarországról:
A Wienerberger Magyarország a nemzetközi Wienerberger csoport tagja. Az anyavállalatot Bécsben alapították 1819-ben, mely mára a világ egyik legnagyobb téglagyártójává nőtte ki magát, első helyen áll a homlokzatburkoló téglák gyártásában, és vezető pozíciót foglal el a kerámia tetőcserép gyártása terén Európában. Összesen 28 főként európai országban, valamint a Indiában, az USA-ban, Kanadában van jelen a társaság. A cégcsoport világszerte 17 000 alkalmazottat foglalkoztat. A Wienerberger magyarországi leányvállalatát 1990-ben azzal a szándékkal alapította, hogy technológiai rendszereit és termékeit egész Kelet-Közép-Európában helyi gyártás révén honosítsa meg. Mára a társaság a magyar építőanyag-piac kiemelkedő szereplőjévé vált. A magyarországi csoport termelése jelenleg nyolc helyszínen zajlik, a hazai foglalkoztatottak száma pedig már megközelíti az ezer főt.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy bármennyire is alaposan átgondolt a tervezési fázisban az esztétika és használati érték tekintetében az üveghasználat, a kivitelezési fázisban ezeket sok esetben alapos anyagi indokkal felülírják. Bár ezek a döntések esztétikai hatása talán a legkevésbé érzékeny kérdés, ha jobban belegondolunk, mégis fontos lehet vele foglalkozni. Egy „A” kategóriás irodánál vagy egy 1,5 – 2,0 millió forint négyzetméter áron kínált luxuslakásnál a tükröződés, a fényáteresztés, a hanggátlás vagy a zavartalan panoráma igenis lényeges kérdés! Járjunk utána, mit nyerhetünk és mit veszíthetünk egy-egy módosítás mentén? A Guardian Glass szakértőjével beszélgettünk.
Ahány homlokzat annyi üveg
Irodaházak és közintézmények esetében szinte kimeríthetetlen a lehetőségek tárháza, de lakóházak üveghomlokzataihoz is variációk széles skálája áll rendelkezésre az újabbnál újabb üvegipari innovációknak köszönhetően. „A kérdés az, megtalálható-e az egyensúly a beruházói-megrendelői érdekek és a technikailag időtálló megoldások között. Mik azok a néha semmiségnek tűnő szempontok, amelyekkel megfizethető áron, jobb paraméterekkel rendelkező épületek jöhetnek létre? Ilyen például a megfelelő az üveg kiválasztása: hanggátással és jobb napvédelemmel kiegészíthető a külső árnyékoló. Ezek a kiegészítések együtt a gépészetet (klimatizálást) kevésbé terhelik, így a kedvezőbb üzemeltetési költségek révén rövidtávon megtakarítást kínálhatnak az épületek használóinak. Mi a Guardian-nél mindenképpen erre törekszünk.” – mondta Németh Árpád András, okleveles építőmérnök, a Guardian mérnök tanácsadója.
Míg a déli benapozás elleni védelmet általában figyelembe veszik, a keleti és nyugati oldalakra már kevesen fordítanak gondot, holott az ezekből az irányokból, a déli tájolásnál laposabb beesési szögben érkező napenergia ellen is fontos, sőt talán még fontosabb a védelem.
Gyakran felmerülő kérdés az is, vajon a napvédő üveg vagy a külső árnyékoló a jobb megoldás.
A válasz nyilván az, hogy „attól függ”. E tekintetben lakóházaknál elsősorban, de akár irodáknál is, a megfelelő napvédelemre egy jó üveg és esetleg egy külső árnyékoló kombinációja lehet a megfelelő megoldás. Ugyanakkor mindenképp figyelembe kell venni, hogy még akár egy külső árnyékoló alkalmazása mellett is szinte kötelező egy low-e üvegnél jelentősebb napvédelmet nyújtó üveg alkalmazása, hiszen senki sem szeret egy állandóan besötétített helyen tartózkodni. Nagyértékű panorámás lakások esetén pedig ennek nem is kellene kérdésnek lennie!
Költségoldalról számtalanszor elhangzott már, hogy a beltéri komfort érdekében igényelt modern, akár fényerő szabályozóval is ellátott, motoros, szélálló árnyékoló megoldások költsége nagyságrendileg megegyezik, de akár meg is haladhatja a teljes nyílászáró költségeit.
Városi környezetben különösen, de vidéken, például frekventált utak mentén, a beltér zajvédelme, komfort és egészségvédelem szempontjából is lényeges téma. Míg irodaházaknál az üveghomlokzatok hanggátlására előírások vannak, a lakóépületeknél ezek mintha nem is léteznének. Így akár az is előfordulhat, hogy kifejezetten minőségi lakások üveghomlokzatain is egyszerű 2-3 rétegű üvegeket alkalmaznak – míg egy vele szomszédos „A” kategóriás irodaházban sokkal jobb üvegek védik a munkaidőben ott tartózkodókat. Pedig ezek a hanggátlási megoldások minden épületben használhatóak ahol emberek élnek vagy dolgoznak.
És mi a helyzet a biztonsággal?
Hogy mitől lesz egy üveg biztonságos, azt több nézőpontból is megfogalmazhatjuk. Biztonsági üvegről beszélünk, ha célunk, hogy törés esetén ne történjen személyi sérülés. De beszélhetünk biztonsági üvegről akkor is, ha azt szeretnénk, hogy a külső behatásoknak ellenálljon. Az épület szempontjából a laminált üveg jelenti a biztonságos üveget, ami nem csak betörés, kiesés, leesés ellen véd, de ha el is törik, zárva tartja a teret. Törés nélkül ellenáll a statikus terhelésnek.
Magyarországon nincs külön szabályozás arra, hol kell mindenképpen „biztonsági” – edzett vagy laminált - üvegeket használni. A Guardian a német szabályozást veszi alapul, annak előírásai szerint ajánlja termékeit. Az az elvük, hogy ami ott megállja a helyét, az itthon is biztonságos. Ettől persze bárki eltérhet, de a biztonságos építés követelményeit szabályozás nélkül is érdemes követni.
Energiahatékony üveghomlokzatokról bővebben: https://buildmarketing.hu/guardian-glass-energiamegtakaritas
Inspiráció Guardian Glass projrktekből: Guardian Glass/ projektek
Tervezői művezetés – Szakmai műhiba
A megtörtént esetben tervező felelősségbiztosítási szerződéssel rendelkezett. A tervezői felelősségbiztosítás alapján a biztosítási esemény olyan, másnak okozott kár miatti kártérítési kötelezettség, amelyet a magyar jog szerint a biztosított tervezőnek kell teljesítenie, és amelynek a teljesítése alól a biztosítottat a biztosító a feltételeiben meghatározottak szerint mentesíti.
Miért kell fizetnie a tervezőnek?
Mert a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:518 § - ban tiltja a jogellenes károkozást. A 6:519 § értelmében, aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni!
Milyen károkat okozhat egy tervező?
A potenciálisan bekövetkezhető károk nagyon változatosak és egyáltalán nem ritkák! Sérülhetnek vagy semmisülhetnek meg dolgok, tárgyak, személyi sérülés keletkezhet és keletkezhet tisztán pénzügyi veszteség is, mely nem sorolható sem a dologi kár sem a személyi sérülés körébe. Jelen konkrét esetben szerződésen kívüli károkozás történt tervezői hiba következtében.
A konkrét eset:
A tervező egy iroda – és üzletközpont tervezését végezte, tervezői művezetéssel együtt.
A szolgáltatott tervek alapján felépült egy üzletközpont.
A tervezői művezetés során a tervező az első emeleten felszerelt vízmelegítővel kapcsolatosan nem vette észre, hogy a tervezettől eltérő teljesítményű és kapacitású készülék került felszerelésre. A vízmelegítő nem megfelelő felszerelése, teljesítmény méretezése miatt a vezetékelése megnyílt. Sajnos, mivel a vízmelegítő az első emeleten volt, a földszinten pedig étterem és üzlethelyiségek voltak, óriási károkat okozott a kiömlő víz.
A kár bekövetkezése kapcsán a tervező kizárólagos felelőssége megállapítható volt, a tervező, a tervezői művezetéssel kapcsolatos műhibát elismerte. A kár összege több, mint 5 millió Ft. volt.
A biztosító, a felelősségi viszonyok részletes megismerését követően, a tervező helyett megtérítette az étteremben és az üzletekben okozott kárt.
Dr. Püski András, biztosítási szakjogász
Magyar Építész Kamara egyedi felelősségbiztosítás: https://mek.hu/index.php?link=biztositas
2022. július
2019-ben megünnepeltük „Az Év Belsőépítésze” pályázat 20. évfordulóját. Ez évben kerül sor a 21. pályázatra „Az Év Belsőépítésze – 2019-2021” -re. A díjátadás tervezett időpontja 2022. december.
A Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata és Laki Péter alapító ebben az évben is pályázatot hirdet „Az Év Belsőépítésze – 2019-2021” díjra.
A Laki Péter által alapított díjat évente a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozata adományozza kiemelkedően magas vagy különös tervezői értékekkel rendelkező belsőépítészeti munkáért.
Sajnos a pandémia nem tette lehetővé a pályázatot a közbenső évekre, ezért a három évben átadott épületek belsőépítészeti munkáit várjuk a pályázatra.
Várjuk azokat a munkákat, amelyek ezekben az években készültek el, függetlenül azok nagyságától. Pályázhat kis és nagy területű épületbelső csakúgy, mint középület, lakás, üzlet, oktatási épület, egészségügyi épület vagy más közösségi- vagy közönségforgalmi épület, állami vagy magánberuházás.
Örömmel vesszük az építtetők, használók, üzemeltetők, kivitelezők jelölését is egy-egy általuk szeretett és javasolt belsőépítészeti munkára. Ebben az esetben a jelöléseket kell eljuttatni a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozat vezetőjéhez címezve: ecker.judit@art-tax.hu. A jelölésben fel kell tűntetni az alkotás címét, a tervező nevét, elérhetőségét. A jelölések alapján a Belsőépítészeti Tagozat vezetője felkéri az alkotót a pályázat beadására.
A jelölések határideje: 2022. augusztus 1. – hétfő 12 óra.
A pályázati dokumentáció:
A dokumentációnak nincs kötött formája, de lehetőség szerint 70x100 cm-es kép akasztókkal ellátott tablókon kérjük beadni, mert a pályázatokat az ünnepélyes díjátadás alkalmával kiállításon mutatjuk be.
A pályázat anyagát elektronikus adathordozón is be kell adni, külön könyvtárban a tablókon elhelyezett képek nyomdai felhasználásra alkalmas méretében és formátumában (jpg). A szöveges anyagokat word formátumban kérjük. A pályázathoz csatolni kell a fotók felhasználásáról szóló nyilatkozatokat, a pályázó(k) adatait – név, cím, telefon, e-mail, több pályázó esetén szerzői díj megoszlása.
A beadott pályázati anyag a későbbi publikációk miatt a pályázat kiírójának tulajdonába kerül.
A résztvevők köre:
A pályázaton részt vehetnek mesterszintű belsőépítész végzettségű (okl. építész tervező művész, okl. belsőépítész művész, okl. építőművész, okl. belsőépítész környezettervező művész) és/vagy belsőépítész jogosultsággal rendelkező tervezők. Miután a belsőépítészeti tervezés 2014. január 1. óta jogosultsághoz kötött tevékenység, a pályázóknak rendelkezniük kell a jogszabályban előírt kamarai tagsággal is. A kamarai jogosultsági számot kérjük a pályázat írásos dokumentációjában közölni.
A pályázatok beadása:
A pályázatokat a Magyar Építész Kamara Belsőépítészeti Tagozatához címezve a Magyar Építészek Házába - 1088 Budapest, Ötpacsirta u.2. személyesen, kivételes esetben postai úton kell eljuttatni.
A pályázatok beadási határideje: 2022. szeptember 26 (hétfő)- 29. (csütörtök) között 9.00 és 15.00 óra között, Ulrich Tamás-nál MÉK Titkárság földszinti iroda.
A beérkezett pályázatokat szakmai zsűri bírálja el.
A zsűri tagjai:
Kérdésekkel O. Ecker Judit tagozatvezetőt lehet megkeresni a 06/1 341-0104/15 mellék telefonszámon vagy az ecker.judit@art-tax.hu e-mail címen.
Kérünk mindenkit, hogy a felhívást az ismerősök és a barátok körében is terjessze.
Budapest, 2022. június 30.
O. Ecker Judit – tagozatvezető
Fotó: Herédi Győző
PDKS elitbahis http://www.escortbayanlariz.net http://www.sahipleniyorum.com elitbet giriş elitbet giriş casibom giriş PDKS https://haberler07.com casino siteleri