MEGHÍVÓ az „Égerszög-Művésztelep” Közhasznú Alapítvány, a „Magyar a Magyarért Alapítvány,” a Magyar Művészeti Akadémia Építőművészeti Tagozata és Miskolci Regionális Munkacsoportja szeretettel várja Tokajban 2023. november 24-én (pénteken) 15:00 órától rendezendő kiskonferenciára, melynek tárgya: a Tokaji Nomád Nemzedék által 1978-79-ben épített Makovecz-épület múltjával-jelenével-jövőjével és támogatásával kapcsolatos tájékoztatás
PROGRAM:
I. RÉSZ: KONFERENCIA:
Helyszín: Világörökségi Bormúzeum (a József Attila u. és a Mosolygó József utca sarkán)
15:00 Posta György Tokaj város polgármestere: Köszöntő
15:10 Zelnik József etnográ fus, íro, MMA rendes tag: A Nomád Nemzedék Házának építése, múltja, spirituális jelentősége
15:25 Bodonyi Csaba építész, az MMA Regionális Munkacsoportja elnöke: Az épület tervezett jövője, kulturális és művészeti programja
15:40 Rudolf Mihály MMA rendes tag, Tokaj főépítésze: A művészeti program építészeti víziója, tervek
15:55 Mankovits Tamás a „Magyar a Magyarért” Alapítvány elnöke: Célok, jelenlegi hazai és nemzetközi együttműködések, a magvalósulás jelenlegi állapota
16:10 Salamin Ferenc: Tokaj – A borvidék építészete c. könyv ismertetése
16:25 Kávészünet, büfé
II. RÉSZ: ÉPÍTÉSZETI KIÁLLÍTÁS:
Helyszín: Kulturális Központ (volt zsinagóga, a József Attila u. és Serház u. sarkán)
17:00 Rudolf Mihály Ybl- és Kós Károly-díjas építész, MMA rendes tagja, Tokaj város főépítésze életmű-kiállításának részlete
Köszöntőt mond: Sulyok Miklós Németh Lajos-díjas művészettörténész, az MMA rendes tagja
A kiállítást megnyitja: Bodonyi Csaba Széchenyi- és Ybl-díjas építész, az MMA rendes tagja, Tokaj volt főépítésze
Az épített környezetünkben szeretnénk jól érezni magunkat. A zavaró hanghatás egyike a legkevésbé figyelembe vett környezeti problémáknak.
A szárazépítési rendszerekkel nemcsak új hanggátló szerkezeteket építhetünk, de kiválóan alkalmasak a meglévő falak és födémek utólagos hangszigetelésének biztosítására is. A komfortérzet növelése érdekében nemcsak a hangszigetelésre érdemes figyelmet fordítani, hanem a teremakusztikára is, amelynek feladata a helyiségben keletkező zajok csillapítása, a hangelnyelő és hangvisszaverő felületek megfelelő kombinációjával, ezzel biztosítva a tér zajszintjének mérséklését.
A teremakusztika komplex tervezési feladat. A kiemelt létesítmények, hangversenytermek, stúdiók, színházak kialakításához akusztikus szaktervező bevonása szükséges.
A Rigips az eddig már jól ismert hangszigetelő válaszfalain és előtétfalain túlmutatóan, új, minősített megoldásokat is kínál a megfelelő hangszigetelési kényelem és előírt tűzvédelem együttes elérésére. A tűzgátló membrán kiváló megoldás azon födémek tűzvédelmére, ahol nem megengedett a terhek födémhez történő rögzítése. Az önhordó, függesztés nélküli álmennyezet Blue Acoustic építőlemezzel és kettőzött CW 75 Rigiprofil vázzal készül. Megoldást jelent azokban az esetekben is, ahol egy szerkezettel kell megvalósuljon a tűzvédelem és a hangszigetelés.
Új minősített rendszereink:
A gipszkarton rendszerekkel épített hangszigetelő szerkezetek és teremakusztikai elemek kiválóan alkalmasak a modern kor követelményeit kielégítő felületek létrehozására, melyek az esztétikai hatáson túlmutatóan az elektromos, klíma és egyéb vezetékek eltakarását is biztosítják.
Mi van a látható felület mögött?
A gipszkarton építőlemezek profilokra vannak felcsavarozva. A profilvázban elhelyezett szigetelőanyagnak fontos szerepe van a hangszigetelés biztosításában. A kerülő utakon történő hangterjedés megakadályozása érdekében kiemelt szerep jut a körülölelő szerkezetekhez csatlakozó csomópontok szakszerű megépítésének. Ezek egyik fontos eleme a „hanglágy” anyag alkalmazása a profilok födém-csatlakozásnál.
Hogyan lehet biztosítani a megépített válaszfalak hangszigetelését?
Eddigi tapasztalataink alapján az egyik leggyakrabban elkövetett szerelési hiba az elektromos dobozok nem megfelelő elhelyezése. A jól elhelyezett elektromos dobozok semmilyen pluszköltséget nem jelentenek, de néhány szerelési szabály betartásával a válaszfal megőrzi a hanggátlási paramétereit.
A jó eredmény elérése érdekében a szakmák együttműködésére van szükség. A kiemelt létesítmények tervezésénél és kivitelezésénél fontos a tűzvédelmi, az akusztikai és az elektromos tervezési szempontok összehangolása, melyhez a Rigips Blue Acoustic építőlemezei tökéletes megoldást jelentenek.
Letölthető tartalmak:
BUDAPEST 150. programsorozat zárórendezvényét a Hegyvidék Galériában 2023.11.17-én 17 órakor tartjuk a mellékelt Meghívó szerint:
„BOLDOG BÉKEIDŐK”
EZREDÉVES KIÁLLÍTÁS A VÁROSLIGETBEN /1896/
Szeretettel várunk minden érdeklődőt, a BVE 12. nevében:
Beöthy Mária építész
PIRAN DAYS OF ARCHITECTURE (PDA) KONFERENCIA
KONTEXTUS-KONCEPCIÓ-KONSZENZUS
2023. NOVEMBER 25.
AUDITORIUM PORTOROŽ – PORTOROSE; SENČNA POT 8 A. 6320 PORTOROŽ, SLOVENIA
A Piran Days of Architecture (PDA) a világ egyik leghosszabb hagyományokkal rendelkező nemzetközi építészeti konferenciája. A szlovén építészek egy csoportja kezdeményezte, és 1986-tól 2007-ig prof. Vojteh Ravnikar (1943-2010) elnökletével 1983 óta minden évben november végén kerül megrendezésre a középkori szlovén tengerparti városban, Piranban, a bájos Tartini színházban, 2019-től pedig - a tenger kiszámíthatatlan áradása miatt - a közeli Portorož előadótermében.
A szimpóziumot 2008-ig a Pirani Parti Galériák szervezték, 2008-tól 2015-ig a DESSA Galériával közösen. 2015 óta a PDA-konferencia és a Piranesi-díj tulajdonosa és szervezője a DESSA Galéria, társszervezője a Pirani Parti Galéria. 1986 és 2007 között a szervezőbizottság elnöke az alapító tag, építész prof. Vojteh Ravnikar (1943-2010) építész. Az új szervezőbizottságot 2008 óta Maja Ivanič építész vezeti.
A konferencia célja a társadalmi építészeti helyzet értékelése, valamint a kortárs építészeti és térbeli termelés legprogresszívebb és leginnovatívabb ötleteinek bemutatása, amelyek a földrajzi és kulturális kontextus megértése és tiszteletben tartása révén megőrzik a kulturális identitást és sokszínűséget.
A konferencián számos világhírű építész tartott előadást, többek között: Sverre Fehn, Kenneth Frampton, David Chipperfield, Wang Shu, Bijoy Jain és mások mellett többek között Friedrich Achleitner, Boris Podrecca, Heinz Tesar, Luigi Semerani, Gino Valle, Eduardo Souto de Moura, Alvaro Siza Vieira, Peter Zumthor, Enrique Miralles, Sverre Fehn, Kenneth Frampton, David Chipperfield, Wang Shu és Bijoy Jain. Sokan közülük pályafutásuk későbbi szakaszában rangos nemzetközi építészeti díjakat kaptak, mint például a Pritzker-díj, az európai Mies van der Rohe-díj vagy a Velencei Építészeti Oroszlán Biennálé.
A PDA-konferenciát hagyományosan számos építészeti rendezvény kíséri. Ezek közül a legfontosabb a rangos nemzetközi Piranesi-díjért rendezett kiállítás.
ELŐADÓK:
Sonja Ana Hoyer, Slovenia
Aitor Fuentes, ARQUITECTURA-G, Spain
Tom Lechner, LP architektur, Austria
Janez Koželj, Slovenia
Pedro Domingos, pedro domingos arquitectos, Portugal
Iva Letilović, Letilović + Pedišić, Croatia
Níall McLaughlin, Níall McLaughlin architects, United Kingdom
Wang Shu, Lu Wenyu, Amateur Architecture Studio, China
PROGRAM: www.pida.si
TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=-f0bW8qc0kE
ISMERTETŐ: https://world-architects.com/en/events/piran-days-of-architecture-2023
PIRANESI-DÍJ
A Piranesi-díj a Szlovén Köztársaság első nemzetközi építészeti díja. A díjat a Pirani Építészeti Napok nemzetközi konferencia részeként hozták létre, és a DESSA Galéria, a Pirani Partiális Galériák és a Piranesi Nemzetközi Zsűri ítéli oda. A díjat először 1989-ben adták át Bogdan Bogdanović szerb építésznek a horvátországi Vukovárban található Dudik-emlékparkért.
A díj, amely a 18. századi olasz művészről, Giovanni Battista Piranesi (1720-1778) nevéhez fűződik, akinek családi gyökerei állítólag Piranból származnak, a közép-európai országok területén az elmúlt két évben készült legjobb építészeti megvalósításokat díjazza: Ausztria, Csehország, Görögország, Horvátország, Olaszország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia, Szerbia 2018-ban, Bosznia-Hercegovina 2019-ben, Montenegró pedig 2020-ban csatlakozott.
A PDA-konferencia keretében a Piranesi nemzetközi kiállításon kiállított projekteket a fent említett országok nemzeti válogatói (Magyarországról Guther Zsolt) választják ki és jelölik minden év október végén. Minden válogató öt projektet jelölhet.
A Piranesi-díj kiállítás része egy nemzetközi (2008 óta) diákkiállítás is, amelyen 21 európai építészkar vesz részt: Graz, Spittal, Bécs, Banja Luka, Mostar, Szarajevó, Split, Zágráb, Szaloniki, Budapest, Ferrara, Pescara, Trieszt, Podgorica, Pozsony, Ljubljana, Maribor, Belgrád, Újvidék, Kragujevac, AA London. Az egyes karok hallgatói válogatók két, az elmúlt két tanévben tervezett projektet nevezhetnek.
A Piranesi-díjért mintegy 55 építészeti megvalósítás és 42 hallgatói projekt versenyez. A rangos Piranesi-díjat, két Piranesi Honorary Mentiont és a Piranesi Student Honorary Mentiont az adott év PDA előadóiból álló nemzetközi Piranesi-zsűri választja ki. A díjakat a PDA-konferencia tiszteletbeli védnöke adja át.
A Piranesi-díjat olyan különböző méretű és programú, változatos projektek kapták, amelyek a modern építészetnek a természeti, kulturális, történelmi és társadalmi környezethez való viszonyát tükrözik.
Piranesi díj benevezetett magyar épületek 2023
Magyarország - Hungary
1. Museum of Greek Catholic Church | Nyíregyháza, Hungary | 2022
Architect: Studio of Mihály Balázs (Mihály Balázs, Dávid Török, Balázs Falvai, Márton Nagy) and Studio dmb
2. Renewal of a Roman Catholic Church | Cserépváralja, Hungary | 2023
Architect: Studio Partizan (László Csaba and Zoltán Major, Péter Müllner)
3. Transformation of a 100-year-old fruit storage building | Szentendre, Hungary | 2023
Architect: Studio Arkt (Gábor Fábián, Dénes Fajcsák) and Veronika Juhász
4. Revitalization of a storage building | Nagyszentjános, Hungary | 2023
Architect: László Román and József Élő
5. New Central Market Hall | Pécs, Hungary | 2022
Architect: Tamás Getto, Gergely Sztranyák, Barnabás Pálfy, Mihály Vári, Kata Tóth, Sándor Mohácsi, Réka Tóth
Hallgatói tervek:
BME Középületépülettervezési Tanszék, Budapest / Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Architecture, Department of Public Building Design Department
1. Life among the ruins - Revitalization of the Kőkúti Pauliner monastery ruins and surroundings | Salföld, Hungary | 2023
Student: Dóra Tihanyi
Mentor: Péter Kronavetter DLA
2. The future of the former Vogt Mansion as a vertical school | Táborfalva, Hungary | 2023
Student: Kata Macsek
Mentor: Levente Szabó DLA
Eredmény hirdetés november 25-én
2023. november 6-án, hétfőn a MTA-MAB „Tudomány hónapja” rendezvény megnyitó ünnepségén Bodonyi Csaba DLA Széchenyi- és Ybl-díjas építész, regionális elnök MAB emlékérmet és kitüntető oklevelet kapott hosszú időn át kifejtett munkásságáért és tudományos tevékenységéért.
Prof. dr. Kocsis Károly az MTA rendes tagja, a MAB elnöke Bodonyi Csaba, a regionális elnök úrnak szóban kifejtette, hogy a méltatásában megfogalmazott gondolatokon túl ez az elismerés alkalmat ad arra, hogy az MTA és az MMA szorosabbra fűzze kapcsolatát, és egy jövőbeli tárgyalás keretében egyeztessék programjaikat.
Bodonyi Csabának az elismeréshez fűzött gondolatai: "Szeretném, ha az MTA-MAB megtisztelő elismerése leválna személyemről és emlékeztetője illetve jelképe lehetne a szellemi életünk, a nevelés, s a mindennapjaink "két agyféltekés" azaz egyidejű értelmi-érzelmi közelítésének, s az ezt kifejező intézmények - MTA-MMA - együttműködésének. Ez számomra nem okoskodó-teoretikus közelítés, hanem foglalkozási ártalom. Az építészet ugyanis ilyen kettős természetű."
forrás: https://www.eszakhirnok.com/2023/11/14/bodonyi-csaba-dla-szechenyi-es-ybl-dijas-epitesz-regionalis-elnokunk-kituntetest-kapott/
A konferenciát megnyitja Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára.
2023. november 29. éjfélig lehet szavazni a Prima Primissima idei Közönségdíjasára. A 2023-as Prima Primissima jelöltje közül a közönség által legtöbb szavazatot kapott Prima a Demján Sándor Alapítvány által felajánlott 15 millió forinttal járó Közönségdíjban részesül.
Magyar építészet kategória jelöltjei:
Csillag Katalin, építész
Ferencz Marcel DLA, építész, egyetemi tanár
Hegedűs Péter, építészmérnök
A többi kategória jelöltjéről, továbbá a közönségszavazásról itt olvashat: https://www.primaprimissima.hu/indul-a-prima-primissima-kozonsegszavazas/
Pécs város, és az építészek régi adóssága, hogy Breuer Marcellnek, a világhírű tárgytervezőnek és építésznek, a város szülöttének méltó emléket állítson, és szülőházát emléktáblával jelölje meg.
2023. november 08, szerda 16:00 órakor az Irgalmasok utcája 4. számú házon
Köszöntőt mond Zag Gábor Pécs alpolgármestere
A táblát felavatja Horváth András a Dél-dunántúli Építész Kamara alelnöke
Az esemény napján 18:00 órakor nyílik Hiány és emlékezet címmel Breuer Marcell emlékkiállítás a Zsolnay Negyed m21 Galériában.
A táblát a Dél-dunántúli Építész Kamara állította
Terv: Bencze Zoltán, Baróthy Anna
Kivitelezés: S39 Hybrid Design Manufacture
A Magyar Építész Kamara által akkreditált eseménye