Időpont: 2014. május 1-3.
A program helyszíne: Pécs, Pécsi Kulturális Központ (volt Szivárvány Gyermekház)
Letölthető fájlok:
A bál háziasszonya Szmodits Júlia, a
kitűnő hangulatról a Szerenade szalonzenekar, a báli vacsoráról a
Boldogasszony konyhája gondoskodik.
A
rendezvény ingyenes, de a részvétel regisztrációhoz kötött.
Kérem, hogy
részvételi szándékát február 6-ig jelezze a muemlekor@forsterkozpont.hu
címen, vagy Károlyi Zsuzsannánál a +36 30 502 5586 telefonszámon.
Károlyi Zsuzsanna
Műemlékőr projekt
projekt vezető
muemlekor@forsterkozpont.hu
+36 (30) 502-5586
Elkészült a MOME TechLab legújabb interaktív meséje Szörnyek Háza címmel
Sok
közismert mesének elkészítették már az interaktív adaptációját, a MOME
TechLab azonban most fordított a gyakorlaton és felkért egy meseírót,
hogy gondoljon ki egy történetet kifejezetten tabletre.
A MOME Formatervezési Díjjal elismert horizontális laborja azzal a céllal készít el egy-egy interaktív gyerekkönyvet, hogy módszeresen feltérképezze, milyen lehetőségeket nyújt a tablet, az okostelefon, mint új, interaktív médium a hagyományos, illusztrált könyv meghaladására. Miközben az igényes irodalmi szöveg főszerepe megmarad, kérdés, hogy az életre kelthető képek, játékok miként gazdagíthatják a narratívát, milyen hatással vannak az olvasás technikájára és élményére. A kiskakas gyémánt félkrajcárja című, a szakma által is elismert applikáció már bizonyította, hogy miként él meg egy archaikus történet klasszikus, fekete-fehér ceruzarajzokkal a modern eszközön, az interaktív elemek narratívát életre keltő, célzott használatával.
A Szörnyek Háza címet viselő újszerű, nem lineáris és jóval összetettebb történet segítségével most a készítők az „olvasó” befogadói élményre tett aktív szerepének hatását vizsgálhatják. A mese Rendet Lenke lakásában kezdődik, ahol rejtélyes módon valahogy mindig nagy a rumli: Szivi, Katti és Habver, a három virgonc szörny ront-bont minden pillanatban. A mesét irányító gyerekeknek őket kell elkapniuk és otthonukba irányítaniuk. Nyulász Péter versben elbeszélt történetét az olvasó folytathatja és elágazásokkal, többféle módon juthat el a csattanóig. A mese atmoszféráját kézzel rajzolt, részletgazdag grafika, zenei és egyéb hanghatások teremtik meg. Az applikáció ötvözi a hagyományos mesemondást a számítógépes ügyességi és logikai játékokkal. Egyszerre ismerteti meg a gyerekeket egy irodalmi szöveggel és fejleszti különböző készségeiket. A cselekmény részét képező játékok amellett, hogy segítik a gyerekek reflexeinek, memóriájának vagy éppen színismeretének fejlődését, indirekt módon környezettudatosságra nevelnek.
A Szörnyek házát 5-8 éves gyerekeknek ajánljuk, és természetesen minden érdeklődő felnőttnek, szülőnek. Az applikáció finom képi világa, melyet ezúttal is Szepesi Szűcs Barbara, a MOME-n végzett illusztrátor készített és a kellemes aláfestő zene alkalmassá teszik arra is, hogy egyfajta játékos esti meseként szolgáljon. Az applikáció ingyenesen letölthető az App Store-ból és a Google play-ről.
Írta: Nyulász Péter
Illusztrátor: Szepesi Szűcs Barbara
Programozás, animáció: Karasz Dániel
Zenek, zörejek: Világosi Csaba
Narrátor: Lázár Csaba
Projektvezető: Ruttkay Zsófia
Projekt menedzser: Sárközi Zsolt
Készült a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Kreatív Technológia Laborjában 2014-ben. Az alkalmazás részben a MOME Szolgáltató Nonprofit Kft. „Interaktív gyerekkönyv kutatás” projekt keretében, a Belügyminisztérium - Országos Főépítészi Iroda támogatásával jött létre.
mome.techlab.hu
A pályázók nyilvános prezentációja 2014. január 30. 17:00
Helyszín: CET (1093 Budapest, Fővám tér 11-12.)
2013. október 8-án került kiírásra 14. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále magyar pavilonjában rendezendő kiállítás kurátori pályázata.
A pályázat kiírója Gulyás Gábor miniszteri biztos (EMMI), a Velencei
Biennále nemzeti biztosa. A decemer 8-i határidőig 20 érvényes pályázat
érkezett. Ezen az estén minden pályázó bemutatja pályamunkáját egymásnak
és a közönségnek.
Felkért hozzászólók:
Horányi Attila
művészettörténész, Markó Balázs építész, Somogyi Krisztina vizuális
intelligencia-kutató, Zöldi Anna építész, újságíró
Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
Hivatalos weboldal: http://www.velenceibiennale.com/
A MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZETÉRT-ÉREM ÁTADÁSI ÜNNEPSÉG
2014. FEBRUÁR 12. (SZERDA) 14:00 ÓRA MÉSZ SZÉKHÁZ, YBL MIKLÓS TEREM
1088 BUDAPEST, ÖTPACSIRTA U. 2.
A MÉSZ ELNÖKSÉGE AZ ÉRMET 2013-BA PÁSZTOR PÉTER ÉPÍTÉSZNEK ADOMÁNYOZZA.
A DÍJJAL ELISMERNI KÍVÁNJA AZON ÉPÍTÉSZEK MUNKÁSSÁGÁT, AKIK MAGYARORSZÁG HATÁRAIN KÍVÜL DOLGOZNAK, ÉS MUNKÁJUKKAL ÉRDEMBEN SEGÍTIK A MAGYAR ÉPÍTŐMŰVÉSZET NEMZETKÖZI ELISMERTSÉGÉT. A DÍJAT A MÉSZ ELNÖKE ADJA ÁT
A Lakatlan (KÉK - Kortárs Építészeti Központ) 2014. február 5-6-án kétnapos programsorozatot szervez a Nyugati Pályaudvar melletti üres terület átmeneti hasznosításáról. A szervezők területbejárás, közösségi ötletelés és nyilvános beszélgetés keretében adnak lehetőséget a terület köztes hasznosításával kapcsolatos tervek, elképzelések megismerésére, a lakossági és szakmai párbeszédre.
A Nyugati pályaudvar, Podmaniczky utca és Ferdinánd híd által határolt terület és a rajta található épületek évek óta állnak kihasználatlanul. A hosszútávú fejlesztések elindításáig tartó átmeneti időszak lehetőséget adhat a területben rejlő adottságok megismerésére és közösségi, helyi értékteremtésre.
Mind a fővárosi, mind a kerületi önkormányzat, mind pedig civil szervezetek támogatják azt az elképzelést, hogy a terület egy 5-6 éves, köztes időszakra különböző közösségi, szabadidős funkciókat befogadva, hiánypótló módon hasznosuljon. A közösségi igényekre reagáló köztes hasznosítás elindíthatja azt a folyamatot, mely során a terület megtalálja helyét és szerepét, mind a Nyugati térhez való szerves kapcsolódás vonatkozásában, mind pedig a városlakók mentális térképén.
Az eseményen megismerhetjük a terület átmeneti hasznosításában érdekelt szereplők elképzeléseit és lehetőség nyílik a nyilvános, közösségi ötletelésre, az ötletek megvitatására is:
Milyen funkciókat látnánk szívesen a tervezett szabadidős parkban? Milyen lehetőségek és rizikók rejlenek a terület átmeneti hasznosításában? Miként nevezzük az eddig névtelen területet?
PROGRAM
//// 1. NAP: 2014. február 5. (szerda) 14:00-16:00
Helyszín: Eiffel tér / Nyugati Grund
// Séta a Nyugati Grund területén (Regisztráció!)
A nyilvános sétán lehetőség nyílik a terület és a Podmaniczky utca menti épületek bejárására.
A séta ingyenes és regisztrációhoz kötött. Jelentkezés hamarosan!
// Közösségi ötletgyűjtés a helyszínen
A bejárás mellett rövid, interaktív ötletgyűjtést tervezünk, amelynek során a résztvevők megismerhetnék a kerület már létező, nyilvános tervét és kifejthetnék ötleteiket, elképzeléseiket az átmeneti szabadidős negyed funkcióival és egy lehetséges jövőbeli elnevezéssel kapcsolatban.
//// 2. NAP: 2014. február 6. (csütörtök) 18:00-20:00
Helyszín: Rögtön jövök! Projekt Galéria
1052 Budapest Kossuth Lajos u. 14-16.
Nyilvános beszélgetés a Nyugati Grund átmeneti hasznosításáról
// 18.00-18.45 Előadások
Finta Sándor Budapest Főépítésze beszél az átmeneti hasznosítás szerepéről az új Integrált Településfejlesztési Stratégiában, különösképp a Nyugati pályaudvar melletti terület vonatkozásában.
Matus István Terézváros Főépítésze mutatja be a Terézvárosi Önkormányzat terveit az átmeneti, szabadidős, rekreációs hasznosításra vonatkozóan.
Szőllőssy Balázs a KÉK LAKATLAN_Töltsd újra! programjának civil pályázója beszél a terület komplex fejlesztési lehetőségeiről.
// 18.45-20.00 Kerekasztal beszélgetés
A séta ingyenes és regisztrációhoz kötött. Regisztráció hamarosan itt: http://lakatlan.kek.org.hu/esemenyek/
Támogató: Norvég Civil Támogatási Alap
Az esemény médiapartnere: Urbanista Blog
A program az Adaptív város workshop sorozat második alkalmaként a KÉK - Kortárs Építészeti Központ szervezésében, Budapest Főváros Önkormányzatával és a Rögtön jövök! programmal együttműködésben jön létre.
Kapcsolat:
Schanz Judit (KÉK - Kortárs Építészeti Központ)
M: +36 30 522 5994
M: judit.schanz@kek.org.hu
Képek
Tervezzen a NAGYOKKAL
… és váltsa terveit tanulmányútra!
Szakmai
tanulmányúttal jutalmazza azon tervezőket a Creaton Hungary Kft., akik
Balance vagy Rapido megaméretű cseréppel tervezett épülettervvel
jelentkeznek.
A feltételeknek való megfelelés esetén néhány adat megadása és a tetőmetszet feltöltése elegendő a Creaton nyugat-magyarországi tanulmányútján történő részvételhez.
Útvonal: a tápi Bencés Erdei Iskola, a zirci Bagolyvár, a celldömölki Vulkánpark, a győri PAMOK és az Etyeki Kúria Borászata
Indulás 2014. június 4. szerda
A Creaton nyugat-magyarországi tanulmányútján való részvétel feltételei:
• bármilyen funkciójú új építésű épület vagy felújítás jogosult tervezője pályázhat,
• pályázni tervezés alatt álló projekttel lehet, amelyek kivitelezése, de legalább a tető kivitelezése, még nem kezdődött meg,
• a tető mérete legalább 300 m2
• fedőanyagként a tervező a Creaton Balance vagy Rapido kerámia tetőcserepeit alkalmazta, mint valódi és végleges tervezői megoldást és ezt a terveken megfelelő módon jelezte.
A pályázati anyag: 2014. április 30-ig hatósági engedélyezésre beadott tervek
Jelentkezési határidő: 2014. május 10. - 24.00
További információ a jelentkezést illetően Build-Communication Kft. info@buildmarketing.hu, T: (23) 611-028.
Jelentkezés: www.creatonteto.hu
A kerámia
tetőcseréppel fedett középületek tervezőinek munkáját elismerő díjakat a
zsűri által legjobbnak ítéltek ünnepélyes keretek között, a
hagyományosan elismert Creaton Tetőszépségverseny díjátadóján vehették
át.
„Elképzelhetetlen, hogy a kerámia tetőcserép valaha is ne tartozzon a legfontosabb építőanyagok közé. Műemlékek esetében és minden középületnél, ahol a „hely szelleme” megkívánja a magas tetős építést, elengedhetetlen, hogy egy jó arányú, kerámia cserép tetőidom koronázza meg az épületszerkezetet.” - Hangzott el Marosi Miklós, Széchenyi-díjas, Ybl- és Pro Achitectura díjas építész, az MMA rendes tagja, a zsűri elnökének köszöntőjében 2014. január 17-én a IV. Tetőszépségverseny és az I. „Hozzuk együtt tető alá” Kerámiacserép középületeinken építészpályázat második fordulójának ünnepélyes eredményhirdetésén. – „Szükség van az ilyen pályázatokra, ahol az építészek munkáját ismerhetjük el. Meggyőződésem, hogy a pályázók száma, a pályázat és kiírója elismertsége a szakma körében évről évre nőni fog.” – fűzte hozzá a zsűri elnöke. Az első alkalommal meghirdetett, 1 millió forint összedíjazású építész pályázat második fordulójában 26 építész 17 épülete mérettette meg magát.
A zsűri elnökének véleményével a Creaton Hungary Kft. ügyvezető igazgatója, Tóth Bálint is egyetértett: „Azon fogunk dolgozni, hogy az építészek munkáját elismerő pályázatunk néhány év múlva ugyanolyan rangos díj legyen az építészek körében, mint amilyenné a Creaton Hungary Kft. Tetőszépségversenye a tetőfedő szakemberek körében az elmúlt években vált.” – mondta el Tóth Bálint, a kettős díjátadó ünnepségen.
II. forduló: kerámiafedéssel elkészült középületek
A 17 kerámia cseréppel készült középület között szerepelt felújított, átalakított, műemléki védettségű építmény, templom, múzeum, kúria, művelődési ház, polgármesteri hivatal, gyermekintézmények és különböző funkcióval rendelkező új építésű épület, például egészségügyi központ. Mindez igazán jól türközi a kerámia tetőcserép sokrétű felhasználhatóságát, ami alapvető cél volt a pályázat kiírásakor. A pályázat jellegét tekintve a zsűri a tetőn alkalmazott műszaki megoldásokat is figyelembe vette, de az építészeti szempontok most jelentősebb súllyal estek a latba. A funkcionális igényeket kielégítő formatervezés mellett a díjazott épületeknél különleges megoldások születtek az épület környezetébe való illesztésére, és ebben nem egyszer a tető különleges megoldásai játszották a főszerepet. Mindez bizonyította, hogy a középületek tervezése során sem szükséges lemondani az esztétikai megfontolásokról és a kerámia tetőcserép alkalmazásáról, még akkor sem, ha a funkcionalitásra törekvés, vagy a gazdaságosság nagy súllyal esik a latba.
A második forduló díjazott pályaművei:
A filozófia: az egyszerű, a kézenfekvő, az egyszerűen szép és a műszakilag különleges
Az építészek számára 2013-ban kiírt kétfordulós pályázattal a Creaton Hungary Kft. célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a kerámia tetőcserepek középületeken történő használatának előnyeire, szépségeire, vagy azokra a műszaki megoldásokra, amelyeket ezen ősi anyag, mai modern gyártástechnológiával készült elemei nyújtanak. A magyar tetőcserép piac meghatározó szereplője ezért kétfordulós pályázatával és neves zsűri bevonásával kereste 2013-ban az egyszerűt, a kézenfekvőt, az egyszerűen szépet, és a valóban különleges műszaki megoldásokat felsorakoztató, kerámia tetőcseréppel készülő, vagy elkészült középületek tetőit.
A bíráló bizottság tagjai mindkét fordulóban Marosi Miklós, Ybl- és Pro Achitectura díjas építész, az MMA rendes tagja, a zsűri elnöke, Földes László, Ybl-díjas építész, UIA Council tag, dr. Fülöp Zsuzsanna, okl. építészmérnök, okl. épületszigetelő szakmérnök, egyetemi docens, az I. fordulóban Ferenczy András, építészmérnök, a Creaton Hungary Kft. szaktanácsadója, a II. fordulóban Kelemen Sándor, építészmérnök, a Creaton Hungary Kft. szaktanácsadója.
I. forduló: tervezés alatt álló épületek az épület iránti tisztelet jegyében
Az első fordulóban a beérkezett 13 pályázat kitűnően példázta, hogy a költségtudatosságnak nem feltétlen kell határt szabnia a tervező fantáziájának, mert a középületek kerámia tetőfedési munkálatai során is léteznek olyan praktikus műszaki megoldások, amelyek akár egy kisebb költségvetésű középület átalakítása, felújítása esetében is kivitelezhetőek. Az is bizonyosságot nyert, hogy a kerámiacserép történelmi múltja, természet közeli anyaga amellett, hogy kitűnően illeszkedik nagy múltra visszatekintő épületekhez, műemlékekhez, esztétikuma méltó stílust kölcsönözhet egy középület számára is.
A pályázó és díjazott épületek amellett, hogy széles skálán jelenítették meg a Creaton kerámia tetőcserepek felhasználásának lehetőségeit, funkciójukat tekintve is meglehetősen különbözőek voltak. A döntés során a zsűri értékelte az épület funkcionalitását figyelembe vevő tervezői munkát, a feladathoz illeszkedő termékválasztást és a műszaki megoldásokat is áttekintette. Ami azonban a zsűri döntését minden esetben befolyásolta, az a tervezői munkán érzékelhető épület iránti tisztelet volt.
Az első forduló díjazottai:
1. díj: Füleky Kúria - Bodrogkeresztúr, építész: Félix Zsolt DLA és Fialovszky Tamás
2. díj: Bencés Erdei Iskola - Táp, építész: Gutowski Róbert
Helvéciai Református templom, építész: Czégány Sándor
3. díj: 5 lakásos társasház (Pécs) építész: Karlovecz Zoltán
A második forduló díjazott épületei
1.díj: Gedeon Kúria, építész: Viszlai József
Magyarország legészakibb településén, Hidvégardón található az 1770-es években épült kúria, melynek 2010-2012-es felújítási munkálataival kivívta Viszlai József építész a „Hozzuk együtt tető alá” Kerámiacserép középületeinken kétfordulós építészpályázat zsűrijének elismerését. Viszlai József építész a városhoz való személyes kötődése révén kiemelten fontosnak tekinti Hidvégardó középületeinek, „örökségének” védelmét, rehabilitációját. A műemléki védettségű nemesi kastélyra és a kertben található fedett szabadtéri színpadra a műpala tető teljes visszabontását követően Creaton AMBIENTE szegmensvágású tetőcserepe NUANCE barna engóbozott színben került, mellyel az épület kiválóan illeszkedik az összképbe. Maga a beruházás a Bódva folyó és mellékvölgyeinek, azaz a História völgy magterületének örökségét bemutató, História völgy attrakció Európai Uniós pályázat során valósult meg.
2.díj: Eszterházy Etyeki Kúria, építész: Bordás Péter
A „szőlők felett lebegő tető” látványával fogadja a látogatót az Eszterházy Etyeki Borászat épülete. A Creaton NUANCE szürke engóbozott színű DOMINO sajtolt tetőcserépével megvalósított különleges tetőkialakítással és a hangsúlyos üvegfelületekkel teremtette meg Bordás Péter építész az épület és a környezet közötti kölcsönhatást, amit a zsűri második díjjal ismert el. Az etyeki Öreghegyen található 150 éves pinceépület és a 15 éves feldolgozó üzem modernizálása és bővítése során a borászat épületének alapterülete 220 m2-ről 1100 m2-re nőtt. A történelmi múltra visszatekintő, 150 éves pinceépület a Creaton modern DOMINO kerámiacserepével fedve szép egységet alkotva illeszkedik Magyarország egyik legkorszerűbb borászati építményébe.
3.díj: Budakalász Egészségügyi Központ, építész: Horváth Zoltán
A zsűri által harmadik díjjal jutalmazott épületet Horváth Zoltán építész négy háziorvosi, egy gyermekorvosi és egy fogászati rendelő részére alakította ki Budakalászon. Az épület tömegformálása a körre szervezett alaprajzot folytatja, melynek tervezése során Horváth Zoltán építész célja a funkcionális igények kielégítése mellett a megfelelő utcaképbe való illeszkedés. A Creaton RÓNA szegmensvágású hornyolt natúrvörös tetőcseréppel fedett új építésű épület a város egyik csomópontjává, a helyiek közösségformáló helyszínévé vált. Horváth Zoltán építész tervezői munkájával egy letisztult, piacetta típusú városteret alkotott meg. A zsűri az épületet azért jutalmazta a pályázat III. díjával, mert amellett, hogy a város egy fontos középülettel gazdagodott, egyúttal egy helyileg értékes, közösségi tér is kialakult.
Külön díj: Szent Máté Római Katolikus templom, építész: Bujdosó Géza
Creaton RÓNA szegmensvágású hornyolt natúrvörös tetőcserép védi a templom védőszentjét, Szent Máté apostolt ábrázoló főoltárképet a kókai Szent Máté Római Katolikus templomon. Bujdosó Géza építész munkája „ékes példája az épületszerkezet műszaki tervezői és kivitelezői együttműködésnek” hangzott el Fülöp Zsuzsa okl. építészmérnök, egyetemi docens értékelő beszédében. Maga az épület 1822-ben épült egy többször átalakított középkori templom helyén. Közel 200 év elteltével a klasszicista stílusú épület homlokzata és tetőszerkezete szorult felújításra.
További információ: www.creatonteto.hu
1. díj: Gedeon Kúria, Hidvégardó, építész: Viszlai József
2. díj: Eszterházy Etyeki Kúria, építész: Bordás Péter
3. díj: Budakalász Egészségügyi Központ, építész: Horváth Zoltán
Különdíj: Szent Máté Római Katolikus templom, Kóka, építész: Bujdosó Géza