Félnapos
népi építészeti konferenciával indul az Örökség a jövőnek – jövő az
örökségnek vándorkiállítás és fórum sorozat. Dobosyné Antal Anna vezető
főtanácsos (Belügyminisztérium) ad elő, felkért hozzászólók: Kerner
Gábor, Kovács Ferenc és Dobos Albert.
A programot az idén 20 éves NKA
által támogatott, megvalósult projekteket bemutató utazó kiállítás
kíséri.
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület, az Artifex Kiadó és a HAP Építésziroda az NKA Építőművészet és Örökségvédelem Kollégiumának támogatásával hívta életre a programot, hogy bemutassa a kulturális örökségvédelem társadalmi súlyát, feladatát és felelősségét.
Az egy éven át tartó, utazó kiállítással színesített rendezvénysorozat országszerte 11 városba jut el, nyitó konferenciáját november 14-én, Budapesten rendezték meg.
A szegedi kiállítás 2013. december 4. és december 14. között tekinthető meg a Szent-Györgyi Albert Agórában (Szeged, 6722 Kálvária sugárút 23. / Gogol utca 32.).
Az ingyenes, a téma iránt érdeklődők számára is nyitott konferencia december 4-én, szerdán 15 órakor kezdődik.
Téma: Népi építészeti emlékeink védelmének kérdései és lehetőségei
Program:
Dobosyné Antal Anna vezető főtanácsos (Belügyminisztérium): A népi műemlékek helyzete
Kerner Gábor alpolgármester (Kővágóörs): Műemléki környezet falun
Kovács Ferenc okleveles építészmérnök, mérnök tanár: Népi műemlékek fenntarthatóságának lehetőségei középtávon – javaslatok pályáztatóknak és pályázóknak, amire a szakma is ügyelhet
Dobos Albert építész, műemléki felügyelő: Népi építészeti emlékeink védelmének kérdései és lehetőségei. Egy műemléki felügyelő tapasztalatai Békés megyéből
November közepén, Budapesten a sorozatot bemutató sajtótájékoztatón Pottyondy Péter építész, az Nemzeti Kulturális Alap Építőművészet és Örökségvédelem Kollégiumának vezetője elmondta, hogy az NKA egy olyan programsorozat megtervezésére és megszervezésére írt ki pályázatot, amely konstruktívan gondolja újra a magyar kulturális örökségvédelem ügyét, struktúráját és aktuális helyzetét, megerősíti a műemlékvédelem és a régészet társadalmi elfogadását és bemutatja az örökségvédelem eddigi eredményeit. Emellett fontos szempont volt, hogy az építész szakma jobban megismerhesse a társadalmi elvárásokat.
„A pályázaton nyertes, az ICOMOC vezetésével felállt civil konzorcium jó válaszokat adott a pályázat felvetéseire és azt reméljük, hogy az egy éves programsorozat végén jó tanulságokat is vonhatunk majd le, hasznos záró-anyag készülhet, amely a további stratégiaalkotásnak is alapjául szolgálhat.” – mondta el Pottyondi Péter a pályázat kiírójának képviseletében.
Nagy Gergely, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottságának alelnöke kifejtette: az ICOMOS a szakmai program értelmezését és az egyéves program összeállítását vállalta a projektben. Mint hangsúlyozta, a program nem a műemlékvédelem zavaros helyzetét hivatott tisztázni, hanem párbeszédet kíván teremteni az építészek, a műemlékvédelem és a civil közönség között. A programsorozat a nyitókonferencia után tematikus kis-konferenciákkal folytatódik országszerte, amelyre az örökségvédelem helyi szakemberei mellett más szakterületekről is várják az érdeklődőket és a helyi civil szervezetek képviselőit is.
„Terveink szerint egy év után egy olyan anyag készülhet el, amely összevehető lesz a nemzetközi gyakorlattal. Mindamellett, hogy a stratégiaalkotók számára kiindulási pontokat jelenthet, a tartalom valódi szakmai és társadalmi konzultáció eredménye lesz, hiszen az egy év során több mint 1000 különböző szakterületről érkező szakember vehet részt a munkában.” – hangzott el a civil konzorciumot irányító ICOMOS vezetőjének véleménye.
Winkler Barnabás, a vándorkiállítást szervező HAP Galéria vezetője arról beszélt, hogy a tárlat tablói az örökségvédelem eddig elért eredményeit, az NKA támogatásával 2004-2011 között megvalósult műemlék-helyreállítási és -hasznosítási, illetve régészeti projektekből készült válogatást mutatják be. „A kiállítás célja többek között, hogy felhívja a figyelmet a helyi értékek védelmében rejlő lehetőségekre, a kulturális örökségvédelem közösségépítő és tudatformáló szerepére.”
A december 4-én, Szegedi kezdés után majd Veszprémben, Zalaegerszegen, Pécsen, Debrecenben, Miskolcon, Sárospatakon, Egerben, Kecskeméten, Győrben és Budapesten szervezik meg az említett ún. helyi konferenciákat, ahol a kiállítás is látható lesz. A zárókonferencián, Balatonfüreden, 2014 szeptemberében a résztvevők két napon át értékelik és foglalják össze a tapasztalatokat. A kiállításból és az egy év munkájából széles körben hozzáférhető kutatható anyag és oktatási anyag is készül majd.
A MOME olyan személyiségeknek adományozza a Moholy-Nagy-díjat, akiknek alkotói léte szorosan kapcsolódik az egyetem által képviselt értékekhez. Gőz László harsonaművészként, tanárként mutatott attitűdje, alkotói munkássága és eredményei minden szempontból összhangban vannak az egyetem szellemiségével.
Az irányításával működő BMC szakmai, működési és építészeti koncepciójában Magyarországon egyedülálló intézményként a művészet, a kreatív energia általános érvényűségét testesíti meg a világból is jól látható módon. Gőz László olyan alkotói személyiség, aki túlmutat az egyéni műveken, olyan közösségi teret teremtett, amely művészeti ágakon átívelően hozzájárul a magyar kultúra emelkedéséhez. A BMC nemcsak a zenéről szól, hanem sokkal inkább arról a szemléletről, amelyet alapítója képvisel.
Az eseményen a Moholy-Nagy-díj mellett az egyetem Művészeti Doktori Fokozatot szerző doktorandusz hallgatóit is köszöntötték.
Balogh Zsolt Péter ipari formatervező művész, Bánsági Petra textil- és bőrtervező művész, valamint Rejka Erika kerámiatervező művész szereztek DLA fokozatot.
háttér:
Gőz László
A Bartók Béla Konzervatórium jazz és klasszikus tanszakán folytatott tanulmányait követően, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola harsona és tanári szakán szerzett diplomát. 1978 óta oktat a Zeneakadémia jazz tanszakán.
A kortárs zenét játszó 180-as Csoport egyik alapító tagja volt, az együttessel 1979-től 1989-ig 400 koncertet adott Európa-szerte, világszerte számos rádió számára készítettek felvételeket. Együtt dolgoztak Steve Reich-hal, Petr Kotikkal, Alvin Currannal, Chris Newmannel, Szabados Györggyel és Vidovszky Lászlóval. 1989-ben alakította meg a Brass Age együttest, majd Erdélyi Péterrel közösen az ESP Groupot. Mindezeken túl játszott az Interbrass, a Budapest Big Band, az LGT, és a Jazz+Az zenekarokban is. Stúdiózenészként száznál is több lemezen működött közre. 1996-ban Jiggs Wighammel, majd 1998-ban Carl Fontanaval lépett közösen színpadra.
Gőz László 1996-ban megalapította a Budapest Music Centert (BMC). Elsődleges célja egy olyan zenei információs központ kialakítása volt, amely összegyűjti és nemzetközi viszonylatban is hozzáférhetővé teszi a magyar klasszikus és jazz zenészek, valamint a magyar kortárs zenedarabok adatait. Az alapvetően privát finanszírozású információs központ folyamatosan bővülő internetes zenei adatbázisaiban jelenleg 4.000 művész és közel 11.000 zenemű adatai szerepelnek, ingyenesen látogatható zenei könyvtára pedig mintegy 100 ezer könyvet, kottát, hanglemezt számlál. A BMC utazó pavilonja két éven keresztül 12 magyar és európai helyszínen népszerűsítette a magyar zenét és zeneművészeket, 2008-ban pedig útjára indította az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőversenyt.
A BMC 1997 óta szervez zenei rendezvényeket. Ezek sorából kiemelkedik a 2006-ban a Művészetek Palotájában megtartott egyhetes Kurtág 80 fesztivál és mesterkurzus, valamint a Ferencvárosban az idén tízedik alkalommal megrendezésre kerülő, Budapest Jazz Fesztivál. 2004 óta közel 40 külföldi helyszínen rendezett fesztiválokat, koncerteket, kurzusokat így többek között Bécsben, Párizsban, Cannes-ban, Kölnben, Frankfurtban, Brüsszelben, a New York-i Carnegie Hallban és Washingtonban.
BMC Records néven 1998-ban független lemezkiadót alapított, albumainak száma mára eléri a 200-at. Alapítása óta a kortárs, klasszikus és jazz műfajok hazai képviselőivel készít felvételeket. A BMC kiadói politikáját illetően egyaránt nyitott a tradicionális zenei értékek továbbvitelére, valamint újszerű, kísérletező felfogású produkciókra. Kiadványaival az évek során sikerült számos magyar művészt bekapacsolnia a nemzetközi zenei élet vérkeringésébe, és sikeres művészi együttműködéseket kezdeményezett magyar és külföldi művészek, műhelyek, zenekarok között.
(Forrás: info.bmc.hu, www.bmcrecords.hu)
Moholy-Nagy-díj
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem 2006-ban alapított díjával minden évben azon személyiségeket ismeri el, akiknek emberi és alkotói léte szorosan kapcsolódik az egyetemhez, az általa képviselt értékekhez. A díjat eddig – többek között – szakterületük olyan kiemelkedő alakjai kaphatták meg, mint Dieter Rams, Hattula Moholy-Nagy, Stefan Lengyel, Rubik Ernő, Hannes Böhringer vagy Tibor Kálmán (posztumusz).
A Péter Vladimir tervezte díjjal az egyetem a kreativitás, a kreatív ipar, valamint a szellemi és gazdasági innováció jelentőségét is hangsúlyozni kívánja. Ezzel állást foglal az integratív gondolkodás, a vizuális kultúra egyetemes értékei, azok innovatív szellemiségű felhasználása mellett.
További információ: www.mome.hu
További információ a média számára: press@mome.hu
Az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága, a HAP Galéria és a METSZET Építészmagazin kiadója, az ARTIFEX szeretettel meghívja Önt aNépi építészeti emlékeink védelmének kérdései és lehetőségei című kiskonferenciára a kiskonferencia időpontja: 2013. december 4., 15 óra
A kiskonferencia tartalma:
DOBOSYNÉ ANTAL ANNA a Belügyminisztérium főtanácsosa: A népi műemlékek helyzete
KERNER GÁBOR Kővágóőrs alpolgármestere: Műemléki környezet falun
KOVÁCS FERENC építészmérnök, mérnöktanár: Népi műemlékek fenntarthatóságának lehetőségei középtávon
DOBOS ALBERT építész, ny.műemléki felügyelő, Békésmegye: Népi építészeti emlékeink
védelmének kérdései és lehetőségei
Az előadásokat a megjelentek kötetelen beszélgetése követei a kiskonferencia támájáról,
a kulturális örökség és az örökségvédelem általános kérdéseiről és jövőbeni feladatairól
valamint az Örökség a jövőnek – jövő az örökségnek című vándorkiállítás megnyitójára
A kiállítás az NKA által az elmúlt 20 évben támogatott ásatásokból és műemlékfelújításokból mutat be az egész ország területéről példákat.
A kiállítás megnyitójának időpontja: 2013. december 4., 18 óra
A kiállítás 2013. december 5-től 14-ig tekinthető meg
A kiállítást megnyitja: VESMÁS PÉTER Ybl-díjas építész
A Szent-Györgyi Albert Agora nevében a kiállítást ORBÁN HÉDI igazgatónő köszönti
A kiskonferencia és a kiállítás helyszíne: Szent-Györgyi Albert Agora,
Szeged, Kálvária sugárút 23. I. em. Zöld-terem
Regisztráció:
http://tervlap.hu/rendezveny/index/nev/orokseg_kiskonferenciak
Támogató: NKA
A kiállítást a HAP Galéria rendezte
A posztgraduális képzés időtartama 4 félév. Lehetőség nyílik a
képzőművészet sokféle technikájával történő önmegvalósításra, formatani,
kompozíciós módszerek megismerésére, a külső és belsőtéri színtervezés
és az ehhez kapcsolódó számítógépes programok megismerésére, melyek
egyre fontosabbak a mai a tervezési gyakorlatban is. A részvétel
feltétele egy diploma megléte, vagy megszerzése a 4.-ik félév végére. A
sikeresen diplomázó hallgatók színdinamikai tervezőművész, vagy
színdinamikai szakmérnöki diplomát kapnak.
A képzés elméleti
tárgyai a Színdinamika és a Kortárs Képzőművészet-történet, gyakorlati
művészi műhelymunka folyik a Kompozíció tárgy keretén belül, amely
különböző murális művészeti műfajok; pld. mozaikkészítés, különleges
falfestő eljárások, egyedi grafikai technikák, környezettervezés,
rajzolás - festés, építészeti grafika műfajain belül történnek. Évek óta
kedvelt a fonyódi nyári művésztelepünk is, sok hallgató még több év
után is visszajár, tagja a Színdinamika Baráti Körnek. A
legtehetségesebb hallgatók bevonásával konkrét építészeti színtervezési
feladatokat is végzünk ország szerte. Az elmélet és a művészi alkotás
mellett a harmadik oktatási irányvonal a ma már nélkülözhetetlen
számítógépes grafikai programok megismerése; Photoshop, Corell,
Archicad, Illustrator, 3D stb... a csoport megegyezése szerint. Többször
szerepel neves magyar és külföldi meghívott előadó az optika,
látáselmélet, kortárs zene, környezetesztétika, pszichológia,
művészettörténet témájában is.
Weboldalunk: http//szindinamika.hogabor.hu
www.szintervezes.hu
http://www.rajzi.bme.hu/en/oktatas/szindinamikai-szakmernoki-muhely
Kapcsolódó cikk: www.tervlap.hu/cikk/show/id/842
A képzés péntekenként délután zajlik 12 h-16 h-ig.
Részvételi díj: 150.000.- Ft / félév
Jelentkezni lehet a 463 30-48 és a
06-302-279-659-es mobilszámon /Dr. Tari Gábor/ és a
gabortari@yahoo.com email címen.
Az ÉMO az Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg. A szakmai irányítást a Belügyminisztérium Területrendezési, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkársága látja el, Dr. Szaló Péter vezetésével. A projekt – amelynek teljes költségvetése 900 millió forint – több alprojekt összehangolt munkáját igényli.
Az ÉMO elsősorban az építésügyi és építésfelügyeleti hatóságok engedélyezési és ellenőrzési munkáját támogatja, megteremti a gyors, hatékony munkavégzéshez az egységes, elektronikusan vezetett Országos Építésügyi Nyilvántartás (OÉNY) térinformatikai alapját, de a hatályos településrendezési eszközök feldolgozása révén a különböző szintű területrendezési és településrendezési eszközök és a valós állapot összehasonlításával segítséget nyújthat a településrendezési eszközök tervezéséhez, a települések optimális fejlesztési céljainak meghatározásához is.
Lehetőség nyílik az információk térképi alapú megjelenítésére és elemzésére: a hatóságok egy felületen láthatják az archív és friss távérzékelési adatokat (ortofotókat), az ingatlan-nyilvántartási alaptérképet, és térbeli összefüggésekkel együtt tájékozódhatnak a valós állapotról, a nyilvántartás adatbázisainak adatairól, a Dokumentációs Központban fellelhető dokumentumokról, a szabályozási tervek vonatkozó előírásairól.
Kevesebb időt kell majd fordítani egy-egy ügyben a tényállás tisztázására, az ellenőrzések előkészítésére.
A rendszer használata elősegíti az ügyfelek gyors és pontos tájékoztatását is az ingatlanok beépíthetőségét, a vonatkozó szabályozási tervi előírásokat, esetleges védettségeket illetően.
Az ingatlan-nyilvántartási alaptérkép és a vizsgált területről készült távérzékelési adatok (ortofotók) összevetésével és kiértékelésével a rendszer automatikusan jelzi a hatóságnak az ingatlan beépítettsége tekintetében az eltérést.
Interaktív eszközök biztosításával lehetővé válik az ellenőrzendő terület, ingatlanok kijelölése, listázása, a helyszíni jegyzőkönyvek, fotók, a hatósági ellenőrzések tapasztalatainak rögzítése.
Ezzel egyszerűsödik az építésügyi hatósági és építésfelügyeleti ellenőrzések gyakorlata. A hatóságok az adatok ismeretében célzott ellenőrzéseket tarthatnak, amelyek elősegítik a szabálytalan építkezések feltárását, az ellenőrzések hatékonyságának növelését, a tervezhetőbb munkavégzést.
Az ÉMO közvetett hatásaként a lakosság, a befektetők és fejlesztők körében a jogkövető magatartás erősödése, az építési fegyelem megszilárdulása várható.
A rendszer keretében létrejövő adatbázisok és térinformatikai alkalmazások használata megteremti a transzparens, pontos és megbízható adatszolgáltatás alapjait, amely lehetővé teszi a hatékonyabb hatósági és főépítészi munkát.
A projekt keretében kerül sor az E-közmű elektronikus közműnyilvántartás prototípusának tesztelésére, a tapasztalatok dokumentálására. Ennek célja a rendszer zökkenőmentes, országos szintű bevezetésének előkészítése.
További információ:
www.e-epites.hu
Terv kategóriában a zsűri pontszámai alapján pontegyenlőség alakult ki Varga Noémi „Tivadari ártér hasznosítása" című diplomamunkája és Gyürki-Kiss Pál, Dévényi Márton, Dévényi Sándor „Budapest-Őrmező, intermodális központ”-ra készült terve között; a tíz fős zsűri végül Varga Noéminek ítélte a Média Építészeti Díját terv kategóriában. Épület kategóriában a Média Építészeti Díját a Molnár Csaba és csapata tervezte „Fertődi Esterházy-kastélyegyüttes rekonstrukciója" nyerte.
A Média Építészeti Díja Közönségdíját, az index.hu-n lezajlott internetes szavazás eredményeképpen, épület kategóriában Reisz Ádám,Fernezelyi Gergely, Basa Péter (1964-2009) építészek munkája, a balatonfüredi villa nyerte. A Közönségdíjat terv kategóriában az epiteszforum.hu oldalán lezajlott szavazáson Nagy Eszter Anna, Széleskert Idősotthon, Ajka döntős terve nyerte.
Az eseményhez kapcsolódóan idén másodszor adományozott a Holcim a „Fenntartható Építészetért” címmel különdíjat, melyet Fegyverneky Sándortól, a Holcim Hungária Otthon Alapítvány kuratóriumának elnökétől vehetett át Puhl Antal DLA és Dajka Péter, az ÉMI Tudásközpont (Szentendre) tervezéséért. Ahogy Fegyverneky Sándor fogalmazott „egy Európai Uniós pályázaton nyert és hazai önrésszel kiegészített pénzügyi keretből megépült földszint + egy emeletes épületről végre elmondható, hogy nem lukas a suszter cipője. Az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. új épülete magas színvonalú településképi megjelenésével példát mutat ipari környezetében. Példamutató közel nulla energia igényével is, ezzel elébe megy a 2019-től érvényes teljesítménykövetelménynek. A bemutató épületként is működő tudásközpont a legkorszerűbb energiatudatos építészeti és épületgépészeti megoldásokat vonultatja fel, s egyben jó példa arra, hogy középület esetén az építtető hogyan tud olyan döntéseket hozni, melyek az építéskor némi költségtöbblettel és igen sok szellemi hozzáadott értékkel távlatosan sokféle hasznot hoznak.
Az epiteszforum.hu a Média Építészeti Díjának nyilvános zsűrizésével és a díjak átadásával ünnepelte 13. születésnapját. A tervek és a házak bemutatása előtt idén, rendhagyó módon, nem egy, hanem két díszvendéget is köszöntött: idén ketten is kerek születésnapot ünnepeltek a híres „építész apák” közül: Vadász György betöltötte a nyolcvanat, Benczúr László pedig a hetvenet. Ezen az estén őket köszöntötték fiaik – Vadász Bence, illetve ifj. Benczúr László. Fura véletlen egyébként, hogy 2013-ban a finalisták között több további ismert építészcsalád – Dévényi (Sándor), Ferencz, Turányi – ifjabb tagja is szerepelt. De a döntősök között volt Földes László is, aki Györgyi Dénes és Griegl Kálmán leszármazottja.
A médiazsűri most is két kategóriában – tervek és megépült házak – pontozhatott az építészeti bemutatók után. A hangsúlyozottan laikus zsűri véleményét három szakmai bíráló, Wesselényi-Garay Andor, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense, Kovács Dániel, a Szépművészeti Múzeum projektkoordinátora és Zubreczki Dávid, az urbanista.blog.hu szerzője egészítette ki.
A zsűri tagjai voltak:
Heti Válasz: Sümegi Noémi
ORIGO: Kövesdi Péter
M1: Mohácsi Szilvia
index.hu: Földes András
FUGA Rádió: Rózsa Péter
MTI: Devich Márton
HírTv: Kántor Viola
Népszabadság : Szalai Anna
mno: Őrfi József
Budapest Folyóirat: Török András
Szakmai bírálók voltak:
Kovács Dániel projektkoordinátor, Szépművészeti Múzeum
Zubreczki Dávid urbanista.blog.hu szerzője
Wesselényi-Garay Andor főiskolai docens, Nyugat-magyarországi Egyetem
Az est házigazdái Pásztor Erika Katalina, az epiteszforum.hu főszerkesztője és Bardóczi Sándor tájépítész, az epiteszforum.hu rovatvezető szerkesztője voltak.
A rendezvényt az Austrotherm, Autodesk, Graphisoft, Holcim, Nemzeti Kulturális Alap, Canon, Hansgrohe, S-immo, és a Vitra támogatta.
Médiapartnerek: hg.hu, index.hu, épülettar.hu, MTI, Metszet, Tervlap, Octogon Architecture & Design, Octogon Online, iroda.hu, proidea.hu, M1, Népszabadság, ingatlanhírek.hu, muemlekem.hu, urbanista.blog.hu, trendguide, Régi-Új Magyar Építőművészet, Építész Közlöny
Egyetemi partnerek: Építész Klub BME, Pollack HÖK, SZE Random Klub
forrás: epiteszforum.hu
Új Budapest Galéria (Bálna‒Budapest)
2013. november 14-én, csütörtökön, 18 órakor nyílik az Új Budapest Galéria Budapesti merítés című első kiállítása a Bálna‒Budapest épületében. Az Új Budapest Galéria 760 négyzetméteres terével a főváros egyik legnagyobb nonprofit galériája lesz.
A közel hatvan alkotót bemutató kiállítás ‒ melynek kurátora Andrási
Gábor, Fitz Péter és Török Tamás ‒, a Budapest Galéria és a Fővárosi
Képtár történetében központi szerepet játszó hazai kortárs képzőművészek
bemutatásával ünnepli az új helyszín birtokba vételét. A tárlatot
Pataki Gábor művészettörténész nyitja meg.
Meghívó és program