Egy másfél éve kezdődött történet eredményének bemutatójára, az AmiHangSzer 2013-as Tábor kiállításmegnyitójára (2013. november
13. 19:00-kor kerül sor Sopronban, az AMI
Formatermében) szeretnénk minden kedves közelebb vagy távolabb élőt Sopronba, az Alkalmazott Művészeti Intézet Formatermébe invitálni.
Az AmiHangSzer 2013-as építő tábor a leendő AMI-s elsőévesek számára
szervezett szakmai előkészítő hét - mely idén, második alkalommal - a
vendvidéki Orfaluban került megrendezésre.
A tábor során a felsőbb
évesek szakmabeliek előadásain keresztül segítették a diákokat napi-
illetve heti feladataiknak megoldásában. A meghívottak Kapy Jenő, a
parametrikus építészeti- és formatervezés képviselője, Zobor László
építészteoretikus, aki előadásában az alapformák művészetekben történő
megjelenését taglalta, valamint U. Nagy Gábor építész voltak.
A
tábor során készült művekből nyíló kiállítás megnyitójára 2013. november
13-án szerdán, este 19:00-kor kerül sor Sopronban, az AMI
Formatermében.
A kiállítást U. Nagy Gábor építész s intézetigazgató ajánlja az érdeklődők figyelmébe.
A
megnyitó során bemutatjuk Csige Márti és Somos Attila, a Moholy-Nagy
Művészeti Egyetem médiaszakos hallgatóinak táborról készített
kisfilmjét.
Az AmiHangSzer támogatói a Győr-Moson-Sopron Megyei Építész Kamara valamint a Nyugat-magyarországi Egyetem.
Csontos Csaba okl.
építészmérnök, Ybl-díjas építész, a KÖZTI építésze, a Magyar Építész
Kamara elnökségének tagja több cikluson keresztül.
Élt, alkotott, nevelt, szolgált: 1940 – 2013.
Életrajzát és épületeit sok helyen megtaláljátok, ismertebb épületei:
Piszkéstető: MTA Csillagvizsgáló Intézet
Keszthely: Festetics Kastély helyreállítása
Keszthely: Festetics Kastély Istálló-kocsiház felújítása
Keszthely: Festetics Kastély Pálmaház és növényházak felújítása
Székesfehérvár: Novotel szálló
Bp. V. Kálvin tér – Kecskeméti u.: Korona szálló
Diósgyőr: Vasgyári Kórház sebészeti pavilonja
Bp. SOTE Transzplantációs és Sebészeti Klinika rekonstrukciója
Bp. IX. Boráros tér, Dunaház
Én ehhez a közismert szakmai életrajzhoz csak apró, jelentéktelen személyes élményeimet tudom hozzátenni.
Nézem a fotóimat, amin Csaba feltűnik. Több szakmai kiránduláson voltunk együtt, mégis alig van rajta a képeken. Általában a háttérbe húzódva, elgondolkodó, reá oly jellemző arccal. És most veszem észre: majdnem mindig mozgásban. Valamit néz, mindent látni akar, saját szemével, megvizsgálni, felfedezni. Amikor a többiek egy megnyitón, bemutatón körben állnak, ő sosem áll köztük a körben: valahol a képeken mindig éppen lép. Mozgásban van.
Emlékszem, szervezte a délvidéki Mesteriskolás szakmai utat a fiatal építészeknek. Felült egymaga a vonatra, buszra, leutazott a Vajdaságba, és bejárta előre az egész programot. Egymaga. Az összes épületet megnézte, mindenkivel beszélt, egyeztette a programot. Mindig ment, mindig maga, mindenre gondja volt, hallatlan energiával.
Emlékszem, Csernyus Lőrinc és Turi Attila mint tervezők, levittek megnézni átadás előtt a vörösiszap katasztrófa után felépült fehér, észak-bakonyi új falut, Devecsert és Kolontárt. A katasztrófavédelem ezredese bevitt minket terepjáróval az átszakadt gátba, fel a vörösiszapra. Miután fotós beszámolót tartottam erről az élményről, Csaba elhatározta, hogy ezt neki is meg kell néznie. Badacsony mellett van szőlője, oda járt le vonattal művelni a szőlőt, és a saját borát készíteni. Egyik ilyen munkás nap után Volán-busszal felutazott Badacsonyból Devecserre, hogy megnézze az új falurészt. Aki ismeri a helyet, az tudja, hogy az a falu központjától mintegy másfél km-re délre kint van a település szélén. Gyalog nem találta meg, így sikertelenül hazajött. Pár hét múlva kérdezte tőlem, hol vannak a száz új fehér ház Devecseren? Megmutattam neki a térképen. Következő badacsonyi útja után megint felszállt a Volán-buszra, fel ismét Devecserbe, és már célirányosan keresve, kigyalogolt, és megnézte. Azt monda utólag, hogy ez olyan építészeti tett, hogy ezt a mesteriskolásoknak látniuk kell. Nem a divatirányzatok miatt. De az építész az kultúrember, és egyszerűen tudnia kell, hogy mi történik a hazájában – mondta. Ezért a mesteriskolásoknak is meg kell nézniük, mondta.
Emlékszem, idén ősz elején is, küzdve a kórral, amikor jobb erőben volt, felült a vonatra, és ment Badacsonyba, a szőlő dolgait intézni: ellopták a présházból a prést, és másikat kellett szereznie.
Ősz derekán állapota rosszabbodott, az utolsó, október végi MÉK elnökségi ülésre már nem tudott bejönni. De mindvégig otthon volt, az utolsó pillanatig.
+++ +++ +++ +++ +++ +++
A Magyar Építész Kamara legutóbbi elnökségi ciklusában 2009-2013 között ő volt a Szakmagyakorlási bizottság elnöke. MÉK Elnökségi tagként mellé voltam beosztva „társelnök”-nek, a munkáját segítettem. Előtte a MÉK Továbbképzési szakbizottságának is tagja volt. Sok helyre jártunk együtt egyeztetni, a szakmai-kamarai álláspontot képviselni. Sok időt töltöttünk együtt, sokat beszélgettünk, és mégsem eleget.
Csaba az utolsó évben több betegséggel küzdött, és sorban egymás után helytállt. Szigorú önfegyelemmel viselte a bajokat, melyekben sokan már egyben is elmennek. A sorba rendezhető műtéteket mindig a havi kamarai elnökségi ülések között bonyolította le. Egyik életmentő epeműtétje előtti napon is megjelent az ülésen, hallatlan önfegyelemmel, teljes szellemi energiájával.
2012. nagypénteki beszélgetésünkön azt mondta nekem, hogy az ereje fogyatkozik, már nem bírja ellátni az elnökségi tagsági feladatokat, ő lemond. Korábban azt „játszottuk”, hogy amikor beszéltünk, mindig megkérdeztem tőle, hány ereje van a 100-ból korábbi önmagához viszonyítva. Akkor már láthatóan gyenge volt, azon a pénteken azt mondta nekem: 30-40% erőnléten van.
A kamarai feladatokat Noll Tamás elnök már az ősszel szép lassan átszervezte Csaba válláról. Biztattam, ne mondjon le, a tapasztalatára szükségünk van. Még ha csak az elnökségi ülésre be tud jönni, és ott véleményt mond, szavaz, az is fontos. Azt válaszolta komolyan, hogy rendben, megfontolja. Utóbb tudtam meg, hogy Noll Tamás elnöknek is benyújtotta közben a lemondását, de Tamás nem fogadta el, ő is életben akarta tartani. Csaba végül megfontolta, és nem mondott le, kitartott. Amíg tudott, még 2013. őszén is részt vett az elnökségi ülésen.
A sors játéka talán: a 2009-es kamarai tisztújítás után a FUGA nagytermében mutatkozott be a megválasztott Elnökség a kamarai tagoknak. Csaba ott állt mellettem, és azt mondta röviden a megjelent építészeknek:
„- Legjobb tudásom szerint fogok szolgálni.”
Akkor és ez ott a nagy tervek kimondása között kicsit furcsán, egyszerűen hangzott. Pedig valóban így is történt.
Csaba végig nagyon sokat dolgozott, tett a kamaráért, és a Mesteriskoláért. Csaba az elnökségi ciklus utolsó napjáig, 2013. november 15-ig velünk maradt. A tisztújítás hajnalán hagyott csak el minket.
Szolgált az utolsó napig.
+++ +++ +++ +++ +++ +++
Nyár végén jelezte, hogy üljünk le egyszer beszélgetni. Húzódott, halasztódott a dolog, szeptemberben és októberben nem került rá sor, hogy komolyabban ráérjünk egymásra. Végül november elején kérdeztem Detre Villőt, hol és mikor lehet Csabát meglátogatni. Otthon volt végig, de egyeztetni kellett az időpontot, részben kezelések miatt, részben mert Csaba már egyre jobban gyengült, főképp délutánonként volt erejénél.
Így aztán, az időpontot többször egyeztetve, november 9-én, szombaton az esti órákban volt módom Csabát meglátogatni, otthonában. Ültünk a nappaliban, zene szólt. Csaba sok teát ivott, figyelni kellett a folyadékbevitelre. Aztán Villő visszavonult Csengével operát hallgatni, és minket magunkra hagytak, zavartalanul.
Mintegy három órát beszélgettünk végig. Csaba gyermekkoráról, régi történetekről, szakmai múltjáról mesélt. Összefogott, veretes mondatokban fogalmazott: olyan volt, mintha könyvben olvasnám. Szép este volt.
+++ +++ +++ +++ +++ +++
- Csaba, meséld el nekem, miért, hogyan lettél építész?
- Ez tulajdonképpen kialakult. Már kicsi gyermekkoromban mindig érdekelt az építés, érdeklődve figyeltem az építkezéseket. És ma is: örömmel állok meg, és figyelem, hogyan, és mi történik.
Történt egyszer – gimnazista lehettem - , hogy nagyanyám combnyak csont törést szenvedett. Ő kint lakott Pest aprótelkes részén. Mi akkor szüleimmel bent a városban laktunk egy ház második emeleti lakásában, az Aréna út mögött. Fürdőszoba nem volt a lakásban, lavórban mosakodtunk. Nagyanyám combnyak csont törés utáni ellátása megoldhatatlan gondot okozott a naponta való kiutazással. Így ő beköltözött hozzánk. De a kerthez továbbra is nagyon ragaszkodott, nem bírta elviselni a hiányát.
Így az a döntés született a családban, hogy építkezni fogunk.
Ez nem ment egyszerűen, mert ehhez a lakásunkat el kellett adni. Akkoriban egy családnak nem lehetett a tulajdonában két ingatlan. Az átmeneti időszakhoz szüleimnek névleg el kellett válniuk. Ez akkoriban szokásos „eljárás” volt, a hatalom egyik családbontási módszere…. Szüleim formálisan el is váltak, még aggódtak is, hogy a bíró túl hamar választotta el őket, és kilóg majd a lóláb. De végül ez nem volt gond. A lakásunkat egy tiszt vette meg, fiatal volt, és valószínűleg ÁVO-s lehetett. Olyan 40 éves forma volt, de a saját állítása szerint leszerelt. Abból gondolom, hogy ÁVO-s lehetett, mivel azt mondta, azért szerelt le, mert nem bírta hallgatni a foglyok vallatás közbeni ordítását….
Szüleim vettek egy alkalmas telket, és apám felfogadott egy építészmérnököt a családi házunk megtervezésére. A telek trapéz alakú volt, de az építész derékszögű háza tervezett, ami nem illeszkedett a telekre. Azt mondta, nem baj, majd az építés közben ferdére kell építeni a falakat… így is történt a későbbiekben.
Megkaptuk az engedélyeket, és nekiálltunk az építésnek, az alapok kiásásának. Ezt saját magunk végeztük, nagyon jól esett a fizikai munka, és az, hogy építünk valamit.
Érettségi után jött a jelentkezés az egyetemre, és az Építészmérnöki Karra jelentkeztem.
Sikeresen megtörténtek a felvételik, matematika, fizika, ezekkel nem volt gond.
Elvégeztem a Műegyetemet. Utána a KÖZTI-be kerültem. Egyik tervpályázatunkon, amit mi fiatalok készítettünk, megakadt az akkori főnököm szeme. Így indult az építész történetem.
(a tiszta, rendezett rajztáblán a rajzlámpa erős fényében kézzel, szabatosan szerkesztett rajz)
- Mesélj a házaidról! A Kálvin téren járva, és a szállodára tekintve mindig Te jutsz az eszembe….
- A későbbi munkáim során sokszor nem kaptam meg a szakmai elismerést, inkább az épületek problémáit emelték ki….
(hosszan elgondolkodik)
A keszthelyi kastéllyal nagyon sokat, és régóta foglalkoztunk. Már a 80-as években is. Azóta is mindent ismerek a házban. Ismét zajlik egy tervezés, az egyik szárnyban. A tervtanács ülésén elhangzott, hogy ha valamit tudni akartok a kastélyról, akkor a Csontos Csabát kérdezzétek meg. Ő pontosan meg fogja mondani, hogy ha az egyik sarokban kihúztok egy téglát, akkor annak az épület másik sarkában mi lesz a hatása….
Most is itt van az asztalomon a feladat, rajzolom a kastély lépcsőjét. Bár a tervezési munka most megrekedt, de foglalkozni kell vele, ezért csinálom. Ugyanis tudom, hogy milyen problémák fognak majd előjönni, és azokat meg kell oldanom.
- Hogyan látod a most véget érő kamarai elnökségi ciklusunkat?
- Én most már kívül kerültem az eseményeken… már ... (elgondolkodó, számvető arccal) … nincs hatásom rájuk. Az elmúlt négy évet nem látom sikeresnek, sok mindent nem értünk el…. Nem volt sikeres…. (bólogat) .. többet szerettünk volna.
- De Csaba, az a munka sikeres volt, amit bennem végeztél el a négy év alatt…. Emlékszel a közös beszélgetésekre, a sörözéseinkre, mint a Nagyenyed utcában is?
- Igen.
- Az október végi MÉK elnökségi ülésre nem tudtál eljönni. Dedikáltunk neked egy szép nagy építészeti könyvet, megkaptad?
- Igen, köszönöm. Nagyon szép könyv…. Noll Tamás eljött, ő hozta el. Jólesett, hogy meglátogatott. Örültem neki.
- Mennyi erőd van most Csaba, hogy érzed magad?
- Százalékban? Meg sem merem mondani. Nagyon gyenge vagyok, nem merek számot mondani….
Nem tudom, hogy ez az állapotom a végső lejtő, vagy fenntartható, stagnáló-e. Talán.
Azt lehetne hinni, hogy én most itthon időmilliomos vagyok. De nem. Nagyon kevés az időm, be kell osztanom. Egyrészt nagyon gyenge vagyok, a napnak kevés órájában tudok dolgozni. Elfáradok, sokat kell pihennem. Fájdalmaim is vannak.
- Emlékszel, tavaly nagypénteken invitáltál délutáni csendes templomjárásra a belvárosba, sorra járni a templomokat. Végül csak a Városmajori templomba jutottunk el, és egy órát üldögéltünk egymás mellett szótlanul beszélgetve, milyen jó volt. Megyünk-e a következő nagypénteken is?
- Hm. Nem tudom, meddig futja az erőmből. Ha élek még, jövök. …. Ha nem, akkor fölülről fogok neked integetni…..
- Hát, jól behúztál ezzel a csőbe… Most aztán mindenképpen mehetek….
(hosszabb csönd)
- Csaba, olyan sok dolgot meséltél el nekem, gyerekkorodról, történetekről, házakról. Ezt folytatni kellene valahogy. Van kedved leírnod, hogy majd átadd az unokáidnak?
(némi gondolkodás után:)
- Nincs elég erőm sajnos.
- Akkor szerzek egy hangfelvevőt, időnként meglátogatlak majd, és neked csak beszélned kell, úgy jó lesz?
- Jó. Jó lesz.
- Rendben, akkor köszönöm a társaságodat, és majd jelentkezem.
+++ +++ +++ +++ +++ +++
Búcsúzáskor Csaba is felállt a fotelből, régi mozgékonyságával kihúzta magát. Fiatalos volt, régi önmaga, minden látszat ellenére. Az ember tartása beszédes.
Csenge is odajött, váltottunk pár szót. Szép, és nagyon nyugodt este volt.
Aztán eljöttem. 2013.november 9-én, 22 órakor, szombat este.
Másnap villámcsapáként jön a hír: Csontos Csenge elhunyt. Kiváló tájépítész. Kerékpározás közben megállt a szíve. Ismét kevesebbek, kevesebben lettünk.
Hat nappal később, 2013. nov. 15-én, pénteken kamarai tisztújító küldöttgyűlés, a BME Dísztermében.
Reggel, a K épületbe indulván ért Villő értesítése: hajnalban Csaba elhunyt.
A gyászhírt a küldötteknek bejelentettem. A rövid mondatot nem bírtam végigmondani. A fájdalom fojtogat….
A hirtelen beállt csendben földindulásként, a két és félszáz építészkamarai küldött, az építész kar országos közössége, mintha egy ember lenne, egyetlen mozdulattal néma vigyázzba áll föl. Megszólal a Szózat.
És nincs tovább.
Csaba, köszönöm, hogy Veled dolgozhattam.
(lejegyezte. Dulácska Zsolt építész, 2013. nov. 18.)
2013 12 02 hétfő
építészet FUGA architecture
15:00 Virtuális séta a Magyar Rádió stúdiópalotáiban a Józsefváros Palotanegyedében a kezdetektől napjainkig
150 éves KÁROLYI Lajos palotája a Józsefváros Palotanegyedében
Előadó: SÁVOLY Tamás, a Magyar Rádió levéltárosa és PATAK Gergely TDK nyertes építészhallgató
Kamarai tagok 1 kreditpontot igényelhetnek (1000 Ft/ 1 FUGA kártya).
2013 12 03 kedd
építészet FUGA architecture
17:00 Urban Landscape No. 8.
KÁROLY Sándor Áron: Áldokumentum & Valóságos Virtualitás
Megnyitja: UHL Gabriella művészettörténész
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft/fél FUGA kártya).
Megtekinthető: 2013 12 18
18:00 RÉT
Rajz és Terv
A BME Középülettervezési Tanszék programja
Oktatók: SOLTÉSZ Judit, VARGA Mónika és BALÁZS Mihály építészek
Hallgatók: BAPTISZTA Eszter, BOTH Deborah, BÖRCSÖK Dániel, DORMÁN Miklós, GRÓCZ Bence, HORVÁTH Júlia, KISS Anna, KÓRÓDY Márta, KROCSKÓ Krisztina, MARXREITER Adrienn, MEDVEY Boldizsár, MÉSZÁROS Márton, MOLNÁR Martina Rebeka, MÜHL Hajnalka, NÓVÉ Valéria, STRÓBL Renáta, TIHANYI Kristóf
A szükséges anyagokról és eszközökről gondoskodunk, de ha valaki kedvenc ceruzájával szeretne rajzolni, hozza magával.
Kamarai tagok 1 kreditpontot igényelhetnek (1000 Ft/1 FUGA kártya).
2013 12 04 szerda
könyv FUGA books
17:00 Kincses Belváros Kalendáriuma 2014
A kalendáriumot méltatja: WOHLMUTH István képviselő, a Kulturális Bizottság elnöke
A kalendáriumot bemutatja: KACSKOVICS Fruzsina
Közreműködnek a kalendárium szerzői és szereplői, valamint SZILASI Alex és Dávid zongorán és FODOR Eszter fuvolán.
A bemutatókon a kalendárium 1400 Ft-ért vásárolható. Ezt követően egész évben 1600 Ft-os áron a FUGA -ban és Kincses Belváros Egyesület székhelyén.
További programokról tájékoztató a www.kincsesbelvaros.hu honlapon
2013 12 05 csütörtök
építészet FUGA architecture
17:00 A csend országa
Finnországról, kicsit másképp
Előadó: ERTSEY Attila építész és SZABÓ Erik etnológus
Vendég: DÉVÉNYI Tamás, az Év háza 2013 díjazott építésze
Kamarai tagok 1 kreditpontot igényelhetnek (1000 Ft/1 FUGA kártya).
2013 12 01
komolyzene FUGA music
18.00 Tér/Zene
KOR-TÁRSAS-JÁTÉK 2.
Mezítlábas Zenészek koncertje
Közreműködik: BODROGI Éva (ének), KOLTAI Katalin (gitár és lant), BARTEK Zsolt (klarinét), ROHMANN Ditta (cselló), BOLCSÓ Bálint (élő elektronika), BALI János (furulya), TORNYAI Péter (hegedű, brácsa)
Támogató: NKA, ARTISJUS
Jegyárak: 1500 FT / 1000 FT*
* Kedvezményes jegyár az Építész és Mérnök Kamara tagjainak, diákoknak, nyugdíjasoknak, pedagógusoknak és fogyatékkal élőknek.
Jegyvásárlás a helyszínen.
Nyitva tartó kiállítások:
Copenhagen Solution
Megtekinthető: 2013 12 09
SZEKKO V.
Megtekinthető: 2013 12 15
OELSCHLÄGER-ŐRY Lajos építész
Megtekinthető: 2013 12 08
CARLO SCARPA
(1906. 06. 02. - 1978. 11. 28.)
halálának 35. évfordulójára
FUGA
2013. 11. 28. 18 óra
megemlékező: Klaniczay Péter építész
Meghívó a BMGE Épületszerkezettani Tanszékének egész napos
konferenciájára
2013. november 19. kedd, 9 óra, BME „K” épület 1. emeleti díszterem
A konferencián való részvétel regisztrációhoz kötött: http://www.epszerkkonferencia.hu/
A részletes program a itt olvasható: Meghívó
Az eredmények ismertetése és elemzése lehetőséget nyújt arra, hogy a résztvevők a szakmai partnerekkel, civil szervezetekkel és minden érdeklődővel megvitassák jövőbeli feladatát. A szakmai fórum és párbeszéd módot ad arra is, hogy a szakma jobban megismerhesse a társadalom témával kapcsolatos elvárásait. A program célja a kulturális örökségvédelem társadalmi kötelesség szerinti új lehetőségeinek feltárása, kibontakozásának elősegítése, jelentőségének tudatosítása.
Az Örökség a jövőnek – jövő az örökségnek eseménysorozat nyitókonferenciájára KORLÁTOZOTT SZÁMBAN még vannak helyek.
FIGYELEM! HA RÉSZT KÍVÁN VENNI AZ ESEMÉNYEN, MINDENKÉPPEN REGISZTRÁLJON, JELENTKEZZEN ELŐRE, MERT HELYSZÍNI JELENTKEZÉSRE NEM LESZ MÓD!
Jelentkezés: www.tervlap.hu/rendezveny/index/nev/jovonk_oroksege
Időpont: 2013. november 14. 8.30-tól.
Helyszín: Podmaniczky Rendezvénykastély (1173 Budapest, Pesti út 115.)
Továbbképzési pont: MÉK 2,5 pont (2013/219)
Részvételi díj: 5.000.- Ft (bruttó)
Kedvezményes részvételi díj (ICOMOS-tagoknak, diákoknak): 3000.- Ft (bruttó)
Tervezett program:
8.30-tól Regisztráció
Levezető elnök: Nagy Gergely
9.30–9.45 Megnyitó, köszöntők: Nagy Gergely (ICOMOS), L. Simon László (NKA)
9.45–10.00 Bevezetés, programismertetés: Nagy Gergely (ICOMOS MNB, Csanády Pál / Artifex Kiadó és Winkler Barnabás / HAP Tervezőiroda/ közreműködésével)
10.00–11.20 Amiről beszélünk: kulturális örökség
10.00–10.20 Kultúrák – kulturális örökség: Sonkoly Gábor
10.20–10.40 Örökségi fogalmak tárháza: Fejérdy Tamás
10.40–11.00 A kulturális örökségvédelem szemléletváltozásai: Marosi Ernő
11.00–11.20 Amit a szabályozás megtehet: dr. Szaló Péter helyettes államtitkár (Belügyminisztérium)
1.20–11.35 Kávészünet
11.35–12.50 Kulturális örökség és társadalom
11.35–11.50 Mit várhat a társadalom a kulturális örökségtől? Inkei Péter
11.50–12.05 Mit várhat az örökség a társadalomtól? Letenyei László
12.05–12.20 Kulturális örökségvédelem társadalmi értékszemléletének alakulása: Erő Zoltán
12.20–12.35 Kulturális örökségvédelem – képzés, szakképzés, oktatás: Schneller István
12.35–13.00 Felkért hozzászóló: Az MNM-NÖK társadalmi szerepvállalása: Csornay Boldizsár
13.00–13.50 Ebéd
Levezető elnök: Fejérdy Tamás
13.50–15.10 Kulturális örökségvédelem: Az együttműködés terepe I.
13.50–14.05 Kulturális örökség, mint erőforrás: Sós István főtanácsos (Emberi Erőforrások Minisztériuma)
14.05–14.20 Örökség kiadás és bevétel: Nemzetgazdasági Minisztérium (egyeztetés alatt)
14.20–14.35 Az állam felelősségvállalásról: Cselovszki Zoltán elnök (Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ)
14.35–14.50 Kulturális örökség – értékmentés: Velladics Márta
14.50–15.10 Hozzászólások
15.10–15.30 Kávészünet
15.30–16.50 Kulturális örökségvédelem: Az együttműködés terepe II.
15.30–15.45 Településfejlesztés és örökségvédelem: Aczél Gábor
15.45–16.00 Régészet és fejlesztés: Lassányi Gábor
16.00–16.15 Ingatlanfejlesztés és kulturális örökség: Kocsány János
16.15–16.30 A megújuló kulturális örökség és a kortárs építészet: Dévényi Tamás
16.30–16.50 Felkért hozzászóló: Krähling János
16.50–17.10 Összefoglalás, lezárás
A szervezők fenntartják a jogot és a lehetőséget a változtatásra !
Szervezők: Artifex Kiadó, HAP Tervezőiroda, ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület
Szakmai főtámogató: Nemzeti Kulturális Alap
Főszponzor: Creaton Hungary Kft.
Jelentkezés: www.tervlap.hu/rendezveny/index/nev/jovonk_oroksege
Információ: Artifex Kiadó Kft., info@artifexkiado.hu, telefon: +36-1-7831711
forrás: Artifex Kiadó
Budapest Főváros Önkormányzata és a Kortárs Építészeti Központ bemutatja az Adaptív város sorozat első eseményét: A kereskedelem újragondolt helyei: a Nyugati téri Skála Metró - 2013. november 14-17.
A sorozatindító esemény a Nyugati téri Skála Metró épületével és
környezetével foglalkozik. Az épület, amely egykor a város legmodernebb
áruházának számított, ma a kereskedelem és a vásárlási szokások
átalakulásáról, városrészek jelentőségének megváltozásáról és
épülettípusok elavulásáról tanúskodik.
November 14. csütörtök
17:00 – 18:30 A
Skála Metró régen és ma - Kovács Dániel
építészettörténész és dr. Szabó Zsófia (Skála Metró Kft.)
előadása
19:00 – 20:00 A kereskedelem
helyeinek átalakulása – Baross Pál
ingatlanszakértő, Ingatlangazdálkodási szakreferens
(Pénzügyi Főpolgármester-helyettesi Iroda) előadása
November 15. péntek
09:30 – 10.30 A Nyugati pályaudvar
és környéke a városszerkezetben - Bán Dávid városantropológus
előadása
18:00 – 19:30 Az épület
és környezetének kihívásai építész szemmel - Alexa
Zsolt (Minusplus), Szentirmai Tamás (Pontlabor). Moderátor:
Polyák Levente
November 16. szombat
09:30 – 10:30 Mindennapi
Halálcsillag – dolgos hétköznapok a város fölött - Dunajcsik
Mátyás író, kritikus, a Libri Kiadó szépirodalmi
főszerkesztőjének előadása.
10:30 – 11:30 Kínai
vállalkozók Budapesten és a Skála áruházakban - Szabó
Linda gazdaságantropológus (CEU) előadása
November 17. vasárnap
16:00 – 17:00 Kiállítás megnyitó és a kapcsolódó
workshop eredményeinek bemutatója.
17:00 – 18:30 Nyilvános
vita egyetemi hallgatókkal és szakértőkkel. Moderál:
Failed Architecture
Helyszín: Rögtön jövök! Projekt Galéria – Budapest 1052, Kossuth Lajos utca 14-16.
Vendég: Failed Architecture (Amszterdam)
A fenti nyilvános előadások ingyenesek és angol nyelvűek.
Támogatók: Creative Indrusties Fund NL, Norvég Civil
Támogatási Alap, Budapest Főváros Önkormányzata
Facebook esemény
Időpont: 2013. november 12. (kedd), 10.00-14.00
2013. november 13. (szerda), 10.00-14.00
Helyszín: Hemingway Étterem (1113 Budapest Kosztolányi Dezső tér 2.)
Előadó: Ertsey Attila DLA, építész, a Magyar Építész Kamara alelnöke
Napirend:
9.45-10.00 Bejelentkezés
10.00-12.00 Köszöntés; a „Fenntartható építészet útmutató” bemutatása – 1. rész
12.00-13.00 Ebéd
13.00-14.00 A fenntartható építészet útmutató bemutatása – 2. rész
Kérdések-válaszok
Az útmutató tervezetéhez kapcsolódó észrevételek megvitatása
Tájékoztatjuk a kedves érdeklődőket, hogy a szakmai rendezvényen való részvétel ingyenes.
Kérjük, hogy részvételi szándékukat 2013. november 11. (hétfő), 15:00 óráig jelezzék az info@europeer.eu címre!
Tisztelettel:
A szervezők
A Magyar Tudományos Akadémia Agrártudományok Osztálya meghívja Önt a Történeti értékű városi közparkjaink – plenáris ülésre.
Helyszín: MTA Székház, Kupolaterem (1051 Budapest, Széchenyi tér 9. III. emelet), Időpont: 2013. november 15. (péntek) 9.30–12.30
A délutáni program helyszíne: Fuga – Budapesti Építészeti Központ (1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.) Időpont: 2013. november 15. (péntek) 14.00–18.00
Program
Történeti értékű városi közparkjaink – plenáris ülés
Helyszín: MTA Székház, Kupolaterem
(1051 Budapest, Széchenyi tér 9. III. emelet)
Időpont: 2013. november 15. (péntek) 9.30–12.30
9:00: Regisztráció
9.30: Köszöntő: Csemez Attila, az MTA doktora, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti
Kar egyetemi tanára, az MTA Agrártudományok Osztálya tájépítészeti Albizottságának
elnöke
9.40: M. Szilágyi Kinga kandidátus, egyetemi tanár (Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti
Kar):
Nebbien Városligete - Pest első közparkja
10.10: Martin van der Toorn docens (University of Technology, Delft, Hollandia; Ecole Nationale
Supèrieure de Paysage, Versailles, Franciaország):
The future of public parcs in Europe: the role of landscape architecture in design and
research of public parks
Szünet
11.00: Sisa József, az MTA doktora, igazgató (MTA BTK Művészettörténeti Intézet):
A közparkok története Magyarországon 1914-ig – rövid áttekintés
11.30: Szikra Éva kandidátus, elnök (ICOMOS, Magyar Nemzeti Bizottság Történeti Kertek
Szakbizottság):
Örökségvédelmi kérdések és feladatok történeti értékű közparkjainknál
12.00: Stefanie Krihning tudományos munkatárs (Technische Universität, Drezda, Németország):
Großer Garten in Dresden – a curt garden transformed to a public park
12.30: Zárszó
Történeti értékű városi közparkjaink – délutáni program
Helyszín: Fuga – Budapesti Építészeti Központ
(1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.)
Időpont: 2013. november 15. (péntek) 14.00–18.00
14.00: Kiállítás a poszter szekciójára jelentkezők posztereiből, közpark felújítási pályázatokból,
tervekből, valamint a BCE Tájépítészeti Karának hallgatói munkáiból.
A kiállítást megnyitja Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora
14.15: Szabadics Anita – Németh Zita (NÖK - Kertépítészeti csoport):
Vadászati Múzeumpark a hatvani Grassalkovich-kastély parkjában
14:30: Mohácsi Sándor (s73. Tájépítész Iroda):
A pécsi Tettye park történeti gyökerei
14:45: K. Hlatky Katalin (Lépték Terv Tájépítész Iroda):
Budapesti nagyparkok története
15:00: Schneller István kandidátus (BCE Településépítészeti Tanszék):
A közpark és a város - gondolatok a Népliget sorsáról
15:15: Zelenák Fruzsina (BCE Kert- és Szabadtértervezési Tanszék):
Közpark Kérdezz! Felelek - Nemzetközi kitekintés a parkhasználati vizsgálatokról
15:30: Zsigmond Vince főkertész (Fővárosi Állat és Növénykert):
Tarka park
Kávészünet
16:30: Szakmai beszélgetés a Városliget jövőjéről
Moderátor:
Balogh Péter István PhD, DLA, egyetemi docens, (BCE Tájépítészeti Kar, Tájépítész és
Kertművész MA szakfelelős)
Meghívott szakértők:
Bardóczi Sándor tájépítész, közíró
Finta Sándor építész, Budapest főépítésze
Körmendy Imre építész, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke
Mohácsi Sándor tájépítész, a Magyar Tájépítészek Szövetségének alelnöke
Rostás Zoltán építész, az új Nemzeti Közgyűjteményi Épületegyüttes Projektiroda
projektigazgatója