Hidegburkolás és műgyanta terrazzo padló készítése Mapei termékekkel a W Budapest Hotelben
Az egykori Drechsler-palota neoreneszánsz stílusú épület Budapest szívében, a Magyar Állami Operaházzal szemben található az Andrássy úton, UNESCO világörökségi helyszínen.
Az 1886-ban átadott impozáns épület Lechner Ödön és Pártos Gyula tervei alapján épült, és többek között itt működött a 20. század második felében a híres Állami Balett Intézet is. A hányatott sorsú épület ezt követően 20 évig teljesen üresen állt, majd a Marriott International meglátta benne a lehetőséget, és a teljeskörű renoválást követően, 2023-ban megnyitotta kapuit a nagyközönség előtt a magával ragadóan izgalmas stílusú, ötcsillagos W Budapest Hotel.
A rekonstrukciós projekt generálkivitelezője, műemléki felújításának- és belsőépítészeti kivitelei terveinek felelőse a DVM Group volt, akinek a felelősségi körébe tartozott a 16.000 m2 területű ingatlan műemléki helyreállítása, a gépészeti és az elektromos modernizációs és a belsőépítészeti tervezés és kivitelezés is.
Az épületnek a történelmi múltja miatt rengeteg műemléki területe volt, amit korhűen kellett felújítani, a tervet rengeteg régi fotó és videó alapján sikerült elkészíteni. Ehhez társultak azok a technikai igények, amely a modern korral és egy ötcsillagos luxushotel követelményeivel járnak. Mindezekhez jöttek még hozzá a kreatív, formabontó, extrém belsőépítészeti elképzelések, így a feladat nem volt egyszerű. De úgy gondolom, hogy a DVM Group mérnöki csapata, valamint a alvállalkozói csapat kiválóan teljesített, és a W Budapest méltó párja lett a szemben lévő, nemrég felújított Magyar Állami Operaház épületének.
Szőke Gábor, projektvezető, DVM Group Kft.
A Mapei termékeit két területen alkalmazták a szakkivitelezők:
Hidegburkolás Mapei termékekkel 7 500 négyzetméteren
A hidegburkoláshoz a helyszínen dolgozó szakkivitelező cégek - a BrixEngin Kft., a Domino Kft., a Karko Bt., a Ratskó-Bau Kft., a Sedum Kft. és a Zsembi Trade Kft. - mindegyike a Mapei által forgalmazott termékeket használta, összesen 7 500 m2-es területen, az alábbi feladatok elvégzésével:
A cégek a hidegburkoláshoz a Mapei számos termékét alkalmazták, ezek közül a legnagyobb arányban az alábbiakat:
Műemléki és kortárs terrazzo padló, világszínvonalú minőségben
A több mint 135 éves épület emeleteinek közlekedő folyosóin gyönyörű terrazzo burkolat található – összesen 800 m2 területen -, ennek műemléki felújítását végezte el a Palazzo Kft, amely már 35 éve foglalkozik műemléki és kortárs burkolatokkal.
Mivel a burkolat alá – a modernizálás jegyében – padlófűtés került, cement kötésű anyag nem jöhetett szóba, így esett a választás az epoxi terrazzo burkolatra, azon belül is a Mapei MAPEFLOOR termékekre.
A földszinten pedig 300 négyzetméternyi, szintén padlófűtésre kerülő, de kortárs epoxi terrazzo burkolat készült el.
A Palazzo Kft. szakemberei a műgyanta terrazzo padló készítésénél az alapozáshoz a MAPEFLOOR I 910, a burkolat elkészítéséhez pedig MAPEFLOOR I 300 SL epoxi gyantát használtak. Végezetül, az elkészült padló védelme érdekében a MAPELUX LUCIDA fényes viasszal vonták be több alkalommal is a felületet.
„Az epoxi terrazzo padlók készítéshez azért használjuk a Mapei termékeket - a jó minőségén kívül -, mert az alapgyantát a helyszínen is tudjuk színezni, így mindig azt a színt tudjuk előállítani, amit éppen felhasználunk.”
Kiss Róbert, Palazzo Kft.
A munka során a Mapei szakmai tanáccsal is segítette a munkát, amikor egy nagy felületű terrazzo burkolat alá egy speciális, zsugorodásmentes esztrich aljzatot készítettek a kivitelezők. Ezt csak vizes technológiával lehetett megoldani, és a Mapei alkalmazás technikusa segített a helyszínen megmérni az aljzat maradék-nedvesség tartalmát, így tudták eldönteni, elkezdődhet-e már a burkolat elkészítése.
„Számunkra egy ilyen kivitelezésben az a legfontosabb, hogy azok a termékek, amik minőségben és megbízhatóságban a partnereink részére mérvadóak, együtt dolgoznak a kivitelezőkkel, hiszen az az élő munka, amit ebbe a tevékenységbe ők beletesznek, az felbecsülhetetlen értékű. Ezt bizonyítja az is, hogy az Egyesült Arab Emirátusokból ideérkező kollégánk, - aki több százezer négyzetméter gyanta terrazzot készített már munkája során -, azt mondta: ilyen gyönyörű epoxi terrazzo padlót még nem látott.”
Nagy Sándor, termékvonal felelős, Mapei Kft.
A Mapei büszke arra, hogy a beépített termékeken és a szakmai segítségnyújtáson keresztül részese lehetett ennek az impozáns projektnek, amelynek eredményeképpen ez az ikonikus épület visszanyerte a neki méltán járó csillogást és kiemelt figyelmet Budapest életében.
Nézze meg a helyszínen készült videónkat!
Fotók: Mapei Kft. - Soós Tibor e.v., DVM Group Kft. – Hlinka Zsolt
Laudáció:
Professzor Klein Rudolf az Óbudai Egyetem Építéstudományi Kar egyetemi tanára, az MTA doktora. Kutatási és oktatási szakterülete az építészettörténet és az építészetelmélet. Rendszeresen publikál külföldi lapokban vagy jelenik megy egy-egy újabb könyve, valamint gyakran tart előadásokat a világ számos pontján Berlintől New Yorkig.
A covid időszakában lehetett nemzetközi kapcsolatrendszerét valóságosan megtapasztalni, az angol MSc képzésben az online formátumra való átállás alatt minden héten az előadók a világ különböző pontjairól jelentkeztek be és tartották az előadásokat Klein Tanár Úr szervezésében. Akár Barcelona építészetéről, akár Gaudiról vagy a Diktatúra építészetéről tart előadást, szinte lehetetlen nem végig hallgatni az inspiratív, tudással és rálátással átszőtt beszámolóit.
Építészeti rálátása nem kizárólagosan elméleti, hiszen nemcsak író, de építészeti fotográfus is. Képei elárulják, hogy építész vénájú, legutóbb Lajta Béla és Árkay (apa és fia: Aladár és Bertalan) munkáiról készített felvételei kerültek a nagyközönség elé.
Az Ybl Karon „Rudi bácsiként” tekintünk rá, aki szinte egyedülálló jelenség a felsőoktatásban, igazi régi vágású tudós professzor és tanítómester.
Klein Rudolf szabadkai születésű, 1979-ben szerzett építész diplomát, majd 1983-ban M-Phil-t az egykori Jugoszlávia területén.
Építész, óraadó tanár, 1985-ben szerzi első PhD fokozatát, 1986 és 1991 között docens, majd egyetemi tanár, tanszékvezető, tudományos és oktatási dékánhelyettes az újvidéki Egyetemen.
1989-ben a new york-i Memorial Foundation ösztöndíjasa. Rendszeren tartotta a kapcsolatot a magyarországi szakmával. 1992-93-ban Ayala és Sam Zacks Ösztöndíjat nyert Jeruzsálembe, majd hosszú időn keresztül Izraelben tanított: a tel aviv-i egyetemen (1996-2006), The Hebrew University-n (1992-1999), valamint the Bezalel Academy of Arts and Design (1993-1999). 1994-ben a Kyotoi Institute of Technology kutatója. További Phd fokozatot szerzett 1995-ben, majd ugyanabban az évben Getty ösztöndíjas a USA-ban.
2006-tól az Ybl Miklós Építéstudományi Kar professzora, az MTA doktora lett 2007-ben.
14 könyv szerzője, számos tudományos cikk és közlemény írója, rendszeres előadó itthoni és külföldi konferenciákon. Kutatási területei között a 19-20. századi építészettörténet és -elmélet, a modern és posztmodern építészek munkássága (l. Joze Plecnik, Peter Eisenman, Zvi Hecker, Tadao Ando), a 19-21. századi szakrális épületek, a temetők építészete és művészete (pl. Metropolitan Jewish Cemeteries of Central and Eastern Europe – a Comparative Study, 2018), épülettipológiák (Synagogues in Hungary, 1782-1918, Genealogy, Typology and Architectural Significance), a Magyar szecesszió (különösön Lajta Béla) szerepelnek.
Klein Rudolf professzor szűkebb és tágabb értelemben vett hazánk építőművészetének aktív művelője és képviselője. A felsőoktatás keretein belül az épített múltunk, az épített környezetünk gondolkodásmódjának formálója. Kutatásai és publikációi alappillérek mind az egyes alkotók, illetve korszakok tekintetében, de léptékben és módszertanban egész történelmi korszakokat tipológiai és morfológiai értelemben is összefoglal. Eközben megtartotta szerves kapcsolatát szülővidékével, munkássága réven életben tartja azt.
Ebből az alkalomból, Klein Rudolf professzor munkásságát a Magyar Építőművészetért éremmel ismerjük el.
Anthony Gall
építész
egyetemi tanár
dékán ÓE YBL Kar
Elhangzott: 2023. október 2-án az érem átadás és a Diplomadíj 2023 pályázat eredmény hirdetése alkalmából.
Szívből gratulálunk!
Szívből gratulálunk Turi Attila építésznek a Magyar Művészeti Akadémia elnökévé történt megválasztásához!
(A fotó a MÉK SzeptemberFeszt rendezvényén készült.)
Egy badacsonyörsi nyaraló és a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar épülete az Év Háza 2023-ban
A szakmai zsűri szerint egy szívmelengető, mértéktartó badacsonyörsi nyaraló és a budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának érzékeny és tiszta, kortárs épületalakítása a két legjobb 2023-ban. Idén először társasház különdíj is gazdára talál, amelyet a pályázat főtámogatója, a Leier Hungária Kft. hívott életre és am elyet a budapesti, Nagy Diófa utcai GRAND’OR társasház alkotóinak ítélt a zsűri.
Az építészeti közélet rangos, független elismerésének idei nyerteseit gálaesten mutatták be, szeptember 29-én, a Symbol Budapestben. A helyszínről élőben közvetített eseményt a teremben ülő közel 130 szakember mellett sokan az online térben követték az idén is.
A 2008 óta új időszámítását élő szakmai pályázaton családi ház, valamint középület kategóriában oszt ki fődíjat a zsűri, ami mellett két szakmai és további 5 támogatói díj odaítéléséről is dönt. 2023 újdonsága, hogy a főtámogató Leier jóvoltából a pályázók közül a leginkább példamutató társasházért az épületet jegyző építész csapat különdíjat vehetett át. Negyedik alkalom, hogy a szervezők a közönség véleményét is megkérdezték a pályaművekről.
Idén rekordszámú, összesen 71 épületet neveztek építészeik a családi ház, középület és társasház kategóriában: 32 középület és 25 családi ház és 14 társasház került az elismert szakemberekből álló zsűri asztalára.
A pályázatot évről-évre a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége szakmai védnökségével írják ki, fenntartását pedig az építőipar legnagyobb gyártóinak együttműködése és támogatása teszi lehetővé.
„A független szakmai pályázatok építő szerepet játszanak a társadalmi párbeszéd kialakításában”
Az Év háza pályázat 2023 évi szakmai díjait mindkét kategóriában Szoják Balázs, a pályázat alapító kurátora és a zsűri elnöke, Noll Tamás, Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke adta át a legjobbnak ítélt épületek tervezőinek. A zsűri elnöke köszöntőjében a középület kategória idei rendkívül erős mezőnyét méltatta, egyúttal hangot adott a zsűri azon véleményének, hogy ezúttal is sok kiemelkedő szakmai teljesítmény közül választhatták ki a legjobbakat.
Szoják Balázs, a díj alapító kurátora beszédében kiemelte a független szakmai díjak szakmai közéletben játszott szerepét, valamint a pályázat mind a szakmára, mind a társadalom egészére, valamint a pozitív építő és alkotó gondolkodásra gyakorolt hatását, amelynek különös jelentőséget adnak a körülöttünk zajló események is.
A támogatók képviseletében hozzájuk csatlakozó Komlós Andor, a Leier Hungária Kft. ügyvezető igazgatója az építőanyag gyártó cégek és az építészek kapcsolatának fontosságáról szólva hangsúlyozta a szakma, a cég fejlesztéseinek a megrendelő felé történő közvetítésében játszott vitathatatlan szerepét. „A társasház különdíj életre hívásával arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy rendkívül fontos az ilyen sok évtizedre sok embernek otthont adó épületek minőségi kivitelezése, és későbbi energiatakarékos működése, amelynek megvalósításában a Leier egyre több innovációjával járul hozzá. Ezek eredményeként kerültek a piacra az évek óta tapasztalt szakemberhiányra is megoldást kínáló és az építkezést gyorsító előregyártott beton építőelemek, olyanok, mint a klímafalak és klímafödémek” – mutatott rá a cég ügyvezetője az építészeti pályázat fontossága és a legfrissebb fejlesztések összefüggéseire.
Badacsonyörsi nyaraló és a budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar épülete az Év háza, a legjobb társasháza pedig a GRAND’OR épülte lett.
Családi ház kategóriában a fődíjat idén ifj. Benczúr László, Weichinger Miklós és Tóth Zsófia egy kőburkolatos, tájba illeszkedő nyaraló tervezéséért kapták
A legjobb középületért járó díjat Frikker Zsolt és Bődi Imre a budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar új épületének tervezőinek ítélte oda a neves zsűri.
Szoják Balázs, az Év háza díj alapító kurátora az idei, családi ház kategóriában, a független zsűri által fődíjjal jutalmazott nyaralóról mondott értékelésében így fogalmazott: „Ritka és szívmelengető, amikor az alkotói mértéktartás és fegyelem ilyen értő közegre talál. Amikor a visszahúzódás és szerénység maga az erő és magabiztosság. Itt nem jó szó – bár igaz – az illeszkedés. Ez annál sokkal több.”
A budapesti Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar új oktatási épületének értékelését a zsűri képviseletében Répás Ferenc DLA, Ybl-díjas építész mondta el az eseményen. „A közel 5000 négyzetméteres bővítéssel szerették volna a befejezetlenség érzését eltüntetni, kortárs épületet létrehozni úgy, hogy minden döntésüket a meglévő épületből vezetik le. Az új épület nem csupán rácsatlakozik a meglévő együttesre, hanem sokkal többet tesz ennél: belső áramlásokat indít, lendületet teremt. A mai kibírhatatlanul eklektikus építészeti gondolatvilágban, e feltűnően tiszta, érzékeny és fogékony, erős, és etikus építészeti gondolkodás az, ami miatt a zsűri egyhangúan javasolta a középület kategória győztesének.”
Az idén először a zsűri elé kerülő társasházak közül a legjobbnak a budapesti GRAND’OR társasház bizonyult, így a LAB5 iroda munkatársai, Erdélyi Linda, Dobos András, Korényi Balázs, Gáspár Virág Anna, Egyed János, Kendi Bogáta, Németh Diána és Páncsics Dávid vehette át a pályázat főtámogatói különdíját. Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, a zsűri társelnöke méltatásában kiemelte: „Egy sok évszázados közösség városépítő tevékenységének szerves folytatásában gondolkodni és élményt nyújtani a város és a ház lakóinak, önálló művészi gondolatok anyagba, formába öntése által - ez az Építészet. A tervező elérte ezt a szintet.”
Különdíjjal 6 épületet jutalmazott a zsűri
Az Év háza pályázat esetében ki lehet jelenteni, hogy a támogatói különdíjak is egytől egyig szakmai díjak, hiszen odaítélésükről szintén a zsűri döntött – ezúttal is 6 ilyen díj talált gazdára.
A következő épületek tervezői vehettek át különdíjat a 2023. évi Év háza pályázaton:
Getto Tamás és Sztranyák Gergely: Új Pécsi Vásárcsarnok - a Magyar Építész Kamara Szakmai Különdíja
Baló Dániel László - Murum studio: Ház a kőtömbön - Dereszla Bisztró, Bodrogkeresztúr - a Magyar Építőművészek Szövetségének Szakmai Különdíja
Equinox - Bakos Bálint, Molnár Máté, Bakos Noémi: Júlia - Családi ház, Diósdliget - Hella Támogatói Különdíj
Nyéki Gábor, Vékony Tamás, Trikkal Adrienn: A47 társasház – Budapest, Andrássy út - Meva Támogatói Különdíj
Pethő László, Álmos Gergely, Gulácsi Éva, Wehner Viktória: Családi ház, Balatonalmádi - Prefa Támogatói Különdíj
Tamás Anna Mária DLA és Kovács-Andor Krisztián DLA (A+ Építész Stúdió): Áprily Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, Visegrád - Terrán Támogatói Különdíj
Híd a szakma és a megrendelő között
Az Év háza pályázat építészek által építészeknek odaítélt díj, de a folyamatnak 4 éve része, hogy a szervezők kikérik a nagyközönség véleményét is a pályaművekről. Ennek célja, hogy hasznos információként szolgáljon és hidat teremtsen a szakma és a megrendelők között. A közönségszavazás megrendezését családi ház kategóriában idén is az OTP Ingatlanpont és az OTP Pénzügyi Pont, középület kategóriában pedig az Internorm Ablak Kft. támogatása tette lehetővé.
A cég képviseletében a családi ház kategória közönségdíját átadó Piros Szilvia, az OTP Ingatlanpont Kft. régióvezetője a díjátadón így fogalmazott: „Izgalmas inspirációként szolgál a pályázat támogatásával szerzett tapasztalat számunkra, hiszen ez potenciális ügyfeleink véleménye. Egy család által otthonként választott és megvásárolt ház legtöbbször egy életre szóló elköteleződést jelent, így egyre fontosabb szempont, hogy a konkrét igényeikre legyen szabva, ezért az építészek szerepe elvitathatatlan. Minden évben kíváncsian várjuk a családi ház kategóriában meghirdetett közönségszavazás eredményét, hiszen ez hasznos visszajelzést jelent a szakmánknak is.”
„Egy gyártó cég minden kétséget kizáróan azért csatlakozik egy ilyen pályázat támogatói közé, mert üzenete van az érintettek, azaz az építészek számára. Ez az üzenet azzal függ össze, hogy egy középületen az ablakok gyakran az átlagosnál nagyobb igénybevételnek vannak kitéve. Minőségi nyílászárókkal azonban akár nap mint nap érezhető a komfort és a fenntartási költségek drasztikus csökkenése mellett a hosszú távú, gondtalan üzemeltetés is biztosítható.” – indokolta az együttműködést Monostori Gábor, az Internom Ablak Kft. műszaki vezetője.
A középület kategóriában a közönség a Balogh Csaba (Konkrét Stúdió) és Kádár Mihály (TSPC) vezető tervezők, Deigner Ágnes, Sirokai Levente, Sónicz Péter (Konkrét Stúdió) által tervezett zalaegerszegi Mindszentyneum épületét választotta a legjobbnak, míg családi ház kategóriában Tőrös Csaba és Oláh Gábor remeteszőlősi családi háza bizonyult a legnépszerűbbnek.
Minden évben neves zsűri dönt. A példamutató építészeti teljesítményeket értékelő Év Háza Bíráló Bizottságában a hazai építészet legfontosabb szakmai szervezeteinek képviselői mellett minden évben meghívást kapnak az előző években Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek is.
A zsűri elnöki pozícióját Noll Tamás Ybl Miklós-díjas építész, a Magyar Építész Kamara egykori elnöke tölti be jelenleg. További társelnökök Dévényi Sándor DLA, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, az Év háza pályázat elnöki tisztét 4 évig ellátó szakember, valamint dr. Hajnóczi Péter, a Magyar Építész Kamara elnöke, Krizsán András DLA, a Magyar Építőművészek Szövetsége elnöke és Szoják Balázs építész, az Év háza díj alapító kurátora. A zsűri szakértő tagjai Tóth Balázs, okl. építész, az Építésügyi Minőségellenőrző Nonprofit Kft. szabványügyi és képzési témavezetője, valamint Dr. Tóth Elek, a BME címzetes egyetemi tanára, illetve a 2022-ben Ybl Miklós-díjjal kitüntetett építészek: Félix Zsolt DLA, Fialovszky Tamás, Karlovecz Zoltán, Répás Ferenc DLA.
További információ: www.evhaza.hu oldalon
Fényképek: https://drive.google.com/drive/folders/1hYgN8XyMrYUBkvl-VHHieZDieyZ3-S8c
A BUDAPESTI VÁROSVÉDŐ EGYESÜLET 12. KERÜLETI CSOPORTJA ÉS A HEGYVIDÉK GALÉRIA
TISZTELETTEL MEGHÍVJA ÖNT „OKTÓBER AZ ÉPÍTÉSZET HÓNAPJA” ELŐADÁS-SOROZAT ALÁBBI PROGRAMJÁRA
KÖSZÖNTŐT MOND: POKORNI ZOLTÁN, A HEGYVIDÉK POLGÁRMESTERE, AZ ESEMÉNY FŐVÉDNÖKE
„ÁRKAY ALADÁR ÉPÍTÉSZETI MUNKÁSSÁGA, A VÁROSMAJORI KISTEMPLOM HELYREÁLLÍTÁSA.”
ELŐADÓK: DR. BENÁRD AURÉL EGYETEMI DOCENS, PROF. DR. ANTHONY GALL YBL -, PRO ARCHITECTURA - DÍJAS ÉPÍTÉSZ, EGYETEMI TANÁR
“TALÁLT TÁRGY, TALÁLT ÉPÜLET” ESETTANULMÁNYOK AZ ADAPTÍV REUSE HAZAI GYAKORLATÁBÓL
ELŐADÓ: KOVÁCS CSABA YBL - , PRO ARCHITECTURA -, PRIMA PRIMISSIMA - DÍJAS ÉPÍTÉSZ, EGYETEMI TANÁR
IDŐPONT: 2023. OKTÓBER 18. (szerda) 17:00
HELYSZÍN: HEGYVIDÉK GALÉRIA, 1126 BUDAPEST, KIRÁLYHÁGÓ TÉR 10.
Részvételi regisztrációs jegy (200 Ft ) kapható a https:/hegyvidekgaleria.jegy.hu/ oldalon, vagy a Hegyvidék Galériában!
A SZIMA Építész Kávéház következő estjére SZIMMETRIA - beszélgetés zenéről, építészetről címmel 2023. október 19-én, csütörtökön, 18:30 órakor kerül sor a FUGA Budapesti Építészeti Központban (1052 Budapest, Petőfi Sándor utca 5.).
DIPLOMADÍJ 2023 HIRDETMÉNY
Kedves frissen Diplomázott Építész(mérnök), Belsőépítész – Környezettervező művész, Tájépítész- mérnök és Településmérnök hallgatók!
2023-ban a Magyar Építész Kamara (MÉK) és Tagozatai, valamint a Magyar Építőművészek Szövetsége (MÉSZ) közösen "Diplomadíj 2023" címmel ismételten pályázatot hirdetnek az egyetemi 10 féléves Msc / MA szintű osztatlan képzésben, vagy az osztott, alap- és mesterképzésben (3 + 2 éves azaz Bsc / BA + Msc / MA) szinten végzett építész(mérnök), belsőépítész- környezettervező művész, tájépítészmérnök és településmérnök hallgatók részére.
A pályázaton 2022. év őszi félévében, vagy 2023. tavaszi félévében sikeresen diplomázó okleveles építészek, építészmérnökök és építésztervező művészek, belsőépítészek - környezettervezők, az okleveles településmérnök osztatlan képzésben vagy a településmérnöki Msc képzésben, valamint a településtervezési diplomamunkát készítő, építész/építészmérnöki mesterképzésben részt vettek, továbbá a tájépítészmérnök és okleveles tájépítész-kertművész Mesterszakon diplomázó fiatalok pályázhatnak.
Részt vehetnek a pályázaton külföldi vagy külhoni egyetemeken végzett, de magyar nyelvet folyékonyan beszélő építészek(mérnökök), belsőépítészek- környezettervezők, tájépítészmérnök és településmérnökök is, de a diplomatervek kizárólag magyar nyelven készült pályázati anyagával.
A Diplomadíj pályázatra csak Msc és MA szintű diplomamunkaként készülő építész tervek, belsőépítész - környezettervezői tervek, műemléki épület rekonstrukciós témájú tervek, terület- és településrendezési tervek, tájépítészeti tárgyú diplomamunkák tervei nyújthatóak be.
A pályázatok benyújtása kizárólag elektronikus úton történhet.
A benyújtott belsőépítész-környezettervező, a műemléki épület rekonstrukciós témájú terveket, a tájépítészeti, valamint a terület- és településrendezési tervezési diplomamunkákat a Magyar Építész Kamara tagozatonkénti külön-külön Bizottságok is értékelik és díjazzák.
Pályázni csak a sikeresen megvédett diplomatervvel lehet ( Msc / MA szintű ) építészeti, belsőépítész - környezettervezői-, tájépítészeti, terület és településrendezési tervekkel.
Digitálisan A3 lapméretre szerkesztett portfóliószerűen összefűzött és prezentáció jellegű, maximum 8 darab A3 lapnak megfelelő (420 x 297 mm) tervlapot tartalmazó, digitálisan lapozható diplomamunkát összefoglaló füzettel lehet.
Idén könnyítésül a diploma védésekor bemutatott prezentációval is lehet pályázni, nem kötelező külön erre az alkalomra új anyagot, prezentációt összeállítani.
Javasolt fájlformátumok: pdf, pdfa, jpg.
A pályázatok feltöltési korlátja maximum 1+4 darab fájl – egy-egy fájl mérete maximum: 10 Mb.
Ebből egy fájl kötelezően a diplomatervet bemutató anyag, ami lehet tetszőlegesen a diploma védéskor bemutatott prezentációs anyag vagy egy újra szerkesztett pályázati anyag.
Továbbá digitális mellékletként (max. 4 darab fájl) feltölthetőek további anyagok, amennyiben azok még beleférnek a megadott méretkorlátba:
- a diplomamunka eredeti digitális tervlapjai (lehetőleg pdf vagy pdfa, jpg formátum),
- egyéb fotómontázsok és / vagy látványtervek, modellfotók, fotók, videók, szabad kézi rajzok, tervezési vázlatok, tervezési napló, grafikák, stb… digitalizált változatban (lehetőleg pdf vagy pdfa, jpg formátum).
A pályázat nyilvános, név aláírásos ezért a tervlapokon a pályázó a nevét, a felsőfokú oktatási intézmény nevét, a kar és a tanszék megnevezését, illetve a konzulens(ek) nevét, a tervezett épület, építmény, alkotás, település, településrész megnevezését és a tervezési helyszín pontos címét, fontosabb adatait, továbbá egyéb a pályázó által fontosnak információkat, közlendőket fel kell tüntetni.
A pályázat feltöltése az https://mek.hu/inc/urlap/index.php?urlap=DD2023 oldalon.
A pályázat feltöltésének ideje: 2023. augusztus 31. (csütörtök) 00:01:00 órától - szeptember 15. (péntek) 23:59:59 óráig. A feltöltő oldal csak ebben az időszakban érhető el.
Kérjük vegyék figyelembe, hogy a feltöltési idő sokkal hosszabb, mint a letöltés.
A pályázatok csak elektronikus formában nyújthatóak be, és kötelezően feltöltendő a kiíráshoz mellékelt, honlapról letölthető, kitöltött és aláírt Adatlap is, pdf formátumban.
A Diplomadíj 2023 pályázatra beérkező terveket szakmagyakorló építészekből álló Bírálóbizottság, valamint belsőépítészekből, tájépítészekből, településtervezőkből álló tagozati Bírálóbizottságok külön-külön értékelik. Megfelelő számú és színvonalú pályázat beérkezése esetén a Bírálóbizottság és a tagozati zsűrik több díjat is odaítélhetnek.
Építész fődíj és további díjak:
A pályázat ünnepélyes eredményhirdetését az UIA által meghirdetett Építészet Világnapján, előreláthatólag 2023. október 2-án, hétfő délután 16.00 órakor rendezzük meg a Magyar Építészek Háza Kós Károly termében (cím: 1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2.).
A nyerteseket, illetve a díjazott terveket a Magyar Építész Kamara honlapján (www.mek.hu) és facebook oldalán, heti Hírlevelében, a MÉSZ honlapján (www.meszorg.hu) és egyéb szakmai fórumokon is igyekszünk bemutatni (pl. nyomtatott sajtóban: Építész Közlöny és Építész Évkönyv, Magyar Építőművészet (MÉ), és on-line szakmai oldalakon: pl. meonline.hu, epiteszforum.hu, tervlap.hu, stb..) megjelentetni.
A Diplomadíj pályázattal kapcsolatban esetlegesen felmerülő kérdéseket kizárólag e-mailen, Ulrich Tamás email címére ( ulrich.tamas@mek.hu) kérjük elküldeni.
Diplomadíj 2023 bizottság tagjai:
Építészet elnök: Szalay Tihamér (MÉK alelnöke),
Tagok: Nagy Csaba (MÉSZ elnökségi tag), Anthony Gall (MÉSZ elnökségi póttag), Turi Attila (MÉK és MMA alelnöke), Vadász Bence (MMA rendes tagja).
Műemlékvédelmi Tagozat: Nagy Gábor
Belsőépítészeti Tagozat: O. Ecker Judit, Magyari Éva, Csavarga Rózsa, Szekér Ferenc, Szenes István, és Veres Péter.
Terület- és Településrendezési Tagozat: dr. Fiala István, S. Vasi Ildikó, Teremy Viktória.
Táj- és kertépítészeti Tagozat: Andaházy László, Grabner Balázs, Kovács Árpád, Sallay Ágnes, és Szabó Gábor.
Budapest, 2023. május 24.
Szalay Tihamér építész sk. dr. Hajnóczi Péter sk. Krizsán András sk.
a Diplomadíj bizottság elnöke a MÉK elnöke a MÉSZ elnöke
A grafikát készítette: Dran (F)
Letölthető tartalom:
2023. október 10-én a központi, Dunaharasztiban lévő kirendeltségünkön 9:30 órás érkezéssel és 10:00 órás kezdéssel elméleti előadásokon és szerelési bemutatókon keresztül szerelt homlokzat, homlokzati nyílászáró és ezek 3D látványtervezési lehetőségei témakörben bővítheti ismereteit.
Az előadássorozat akkreditált, kreditpontos melynek pontértéke: 2 pont
(Az OTIR oldalán az alábbi linken elérhető a pályázati információ: https://otir.mek.hu/tk-5478)
Az előadás 7 órás időintervallumot ölel át. Ingyenes parkolási lehetőséget és cateringet biztosítunk előzetes regisztrációt követően a résztvevők számára. A teljes létszám korlát 200 fő. A programsorozat zárása 16:30 óra. Az előadások során több nemzetközi és hazai előadó elméleti és gyakorlati tapasztalataival, valamint szerelési és gyakorlati bemutatókkal bővíthetjük tudásunkat. Az előadókkal egységesen szakmai standokkal és kifejezetten csak az eseményre specializált kedvezményekkel készülünk.
A nap végére egy összesen 4 x 2,7 m-es installáció készül el az előadások előre haladtával, melyhez a program zárását követen betekintést biztosítunk. Az installációt 3D látványterven ismertetjük a szerelés kezdete előtt, majd homlokzati nyílászáró, szerelt homlokzat és rögzítőelem „alkatrészekkel” szereljük a nap folyamán előadásokal karöltve.
A programsorozaton való részvételt követően 30 napig visszanézhető linket biztosítunk a teljes programról, továbbá e-learning formában kínálunk lehetőséget az ismeretek újbóli átnézésére és frissítésére. A regisztrált résztvevők számára a megadott e-mail címre küldjük az előadást követően a szükséges linkeket.
A rendezvény díjmentes, azonban kötelező a regisztráció.
Az előadás menetrendje és tematikája az alábbiak szerint alakul:
A "JELENTKEZÉS!" gombra kattintva egy új ablak nyílik meg pár másodperc után, ahol kérjük válassza ki a helyszínt. A választható helyszínek esetén látható, hogy mi a legelső szabad időpont / dátum. A "FOGLALOK" gombra kattintva megnyílik a naptár nézet, ahol láthatóak a teljes előadásra / képzésre a foglalható időpont(ok).
Az esemény leírásáról itt olvashat:
https://jafakademia.hu/esemenyek/111
Kérdés esetén keresse bizalommal előadó kollégánkat!
Katona László
előadó
Mobil: +36 30 279 1675
Email: laszlo.katona@jafholz.hu
Jedlik Ányos u. 28.
Tel I +36 24 520 000 I
Fax I +36 24 520 011 I
Mobil I +36 30 279 1675 I
Email I laszlo.katona@jafholz.hu I
Web I www.jafholz.hu I www.jafakademia.hu I
Budapest Környéki Törvényszék Cégbíróság I 13-09-087602 I
Adószám I 11920452-2-44 I
2023. október 1. vasárnap 18 óra
Helyszín: Ybl Egyesület székhelye Budapest I. Ybl Miklós tér 9.
A Zene Világnapját október 1-jén, 1975 óta ünnepeljük, Yehudi Menuhin hegedűművész és az UNESCO zenei tanácsának a felhívására.
Az Építészek Világnapját október első hétfőjén, az Építészek Nemzetközi Szövetsége (UIA) kinyilvánítása alapján 1998 óta ünnepeljük.
Goethe a straßburgi székesegyház előtt állva misztikus elragadtatásában mondta: „...Baukunst als eine erstarrte Musik...” ~ az építészet megfagyott muzsika, megdermedt, megkövült muzsika...
Püthagorasz görög filozófus tanítása szerint a szám a látható és a láthatatlan világ közötti határjelenség, kidolgozta a hangtávolságok számszerű rendszerét.
A püthagorasz-i hagyomány szerint, ha el tudjuk magunkban hallgattatni a világ zsivaját, a kozmikus létezésre figyelve, néha, pillanatokra, hallani vélhetjük a szférák zenéjét: ahogy a számok énekelnek... Másik görög filozófus, Platón, az európai esztétika korszaknyitó nagy alakja szerint a hangviszonyok mögött a szám és a mérték alapelve áll.
A platón-i meghatározás szerint, a művészet feladata elsősorban a szépség megjelenítése. A zene lélekre gyakorolt hatását kiemelve mondta „a zene nem végződhet másutt, mint a szép szeretetében”.
A szép szeretete, igény a szférák zenéjének, a számok énekének hallgatására, Kodály intelmének megfelelően – „A zene rendeltetése: belső világunk jobb megismerése, felvirágozása és kiteljesedése” - hozta létre 18 évvel ezelőtt az Építészek és a Zene Világnapja rendezvényünket. Egyedül az Ybl Egyesület ünnepli együtt az építőművészeket, az építőművészetet és a zeneművészetet
ZENE
Pesti Monika gordonkaművész
Ybl Egyesület kamaraegyüttese
az YBL5ÖS vezetője
építész, Ybl Egyesület tagja
MOMENTO kórus
Zaránd Emese karnagy
ÉPÍTÉSZET
ALKOTÓI ELHIVATOTTSÁG – SZAKMAI KIVÁLÓSÁG
Ybl Miklós-díj
Ybl-díjas Építészek
Ybl-díj Ünnepek
c. könyv bemutatója
bemutatja:
Bubnó Tamás
zeneszerző, karnagy, zenetanár
Liszt-díjas, Érdemes művész
a Szent Efrém Férfikórus Alapítója, vezetője
a Közreműködők tiszteletdíjuk lemondásával támogatják az eseményt
ÁLLÓFOGADÁS
FELIX KITCHEN & BAR
természetbeni támogatása
korlátozott férőhely miatt regisztráció kötelező: yblegyesulet@yblegyesulet.hu