A debreceni Aquaticum Strandfürdőről és a BORD Építész Stúdió koncepcióalkotásáról lesz majd szó. Előbbiről többek közt azt érdemes tudni, hogy már a tervezési szakaszában a legjobb pályázati tervei közé sorolta a Mark Magazine, majd 2020-ban az Architizer Awards zsűri nyertes projektje volt, illetve a Green Good Design Awardon a világ legjobb fenntartható építészeti alkotásai közé választották, de nyert a Piscina & Wellness expo közösségi projektek kategóriájában is.
Számtalan nemzetközi sajtómegjelenése volt: szerepelt például a RIBA (Royal Institute of British Architects print lapjának) címoldalán, a Domusban, az SB Magazine-ben is.
A projekt érdekessége, hogy energiaigényének több mint a fele zöld energiákból kerül előállításra.
A fentiek kapcsán tart majd átfogó előadást a cég vezetője, Bordás Péter május 31-én 17h-kor a MÉSZ-ben.
Event: https://www.facebook.com/events/3194373307497954?ref=newsfeed
Fórum beszélgetés: 2022. 05. 18. 18 órától a KÉK-ben
Budapest párizsi hangulatú sétánya, a Bartók Béla út, az őszi faápolási munkálatok során átalakult. A Főkert Zrt. 11 életveszélyes állapotban lévő platánfát vágott ki, melynek következtében a XI. kerület ikonikus sétányának városesztétikai karaktere megváltozott. A fakivágásokat megállítani nem lehetett, de a Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére az Insert program keretében a kivágott platánfák vissza fognak térni a Bartók Béla útra közösségi bútorok és művészeti alkotások formájában.
Május 18-án 18 órától a Kortárs Építészeti Központban meghívott vendégeinkkel beszélgetünk arról, hogy hogyan terjedtek el a platánfák a városi terekben, fókuszban a Bartók Béla úti platánfák, általános faápolói szempontok feltárása, majd megvizsgáljuk mi vezetett a fák kivágásához. A beszélgetés során városarculati megközelítésből is kinyitjuk a témát belföldi és nemzetközi jó gyakorlatok mentén.
Meghívottak:
Vértesy Máté Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Főkert Kertészeti Divíziójának Faállományi Főosztályvezetője,
Viczián Zsófia művelődéstörténész, a Budapesti fák című könyv szerzője.
Moderátor: Kovács Laura, településmérnök, KÉK.
További információ a Facebook eseményben.
2022. május 19. csütörtök 18:00
megnyitja: Galina Zoltán építész
A tárlat egy rövid időszakot mutat be Tomay Tamás (1948-2021) építész életéből. Azokat az éveket, amelyekben faxon folytatta egyeztetéseit. A kiállítás aktivitásra hívja a látogatókat, amelynek mottója:”…Tomay ki is színezte…”
Szervezők: Terbe Rita, Galina Zoltán, Krompáczki Péter, Gyulovics István építészek
Kamarai tagok 0,5 kreditpontot igényelhetnek (500 Ft). MÉK 2021/212
Megjelent a Wienerberger konszern által kiadott nemzetközi építészeti lapnak, az Architectumnak 2022-es tavaszi száma, mely nem csupán nyomtatott formában olvasható, hanem három nyelven - angol, német, francia - online is elérhető. A 34. lapszám témája a tető és homlokzat. A folyóiratban különleges építészeti megoldásokat mutatnak be, ahol a funkcionalitás mellett nagy hangsúlyt kapnak a kreatív felhasználási módszerek is, mellyel egyedi megjelenést kölcsönözhetünk épületeinknek.
A Wienerberger legújabb kiadványa, a szakértő és inspiráló Architectum nemzetközi építészeti platformként szolgál mindazoknak, akik kíváncsiak a megszokottól, hagyományostól eltérő kreatív ötletekre. Célja, hogy épületburkolaton át a téglától a tetőcserépig bemutassa a legújabb és legkiemelkedőbb projekteket, amelyekben Wienerberger termékeket használtak. A neves építészek sikeres épületeinek gyűjteménye olyan úttörő projekteket tár az olvasó elé, amelyek lenyűgöző formatervezésükkel és újító kivitelezéseikkel kitűnnek a mezőnyből. Ezúttal egy kibővített változatból inspirálódhatnak az érdeklődők, a kiadvány 15 kivételes projektet mutat be.
Funkcionális esztétika harmóniában a természettel
Az épületek fenntarthatósága három pilléren nyugszik: környezeti, gazdasági és társadalmi. Az építészeti és építőipari szakemberek előtt álló kihívás szó szerint mindezen lényeges szempontok egy fedél alatt való kombinációja. A fenntarthatóság szilárd alapokra helyezése együttműködést és csapatmunkát igényel, és létfontosságú, ha úgy akarunk építeni, hogy a jövő nemzedékei ugyanazokat a lehetőségeket élvezhessék, mint mi.
Holisztikus, interdiszciplináris és integrált megközelítés
Ezen túlmenően a holisztikus, interdiszciplináris és integrált megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a zöld épületek sajátos funkcionális esztétikájukat a természettel összhangban fejezzék ki. Ez a megközelítés azt jelenti, hogy figyelembe kell venni a helyszín jellemzőit, és a projekt minden aspektusára alkalmazni kell, a tervezés, a kivitelezés és a műszaki jellemzők során. Végső soron ez határozza meg az épület minőségét is.
Az Architectum legfrisebb száma olyan kiválasztott projektekbe nyújt betekintést, amelyek túlzás nélkül a sikeres fenntartható építészet kiváló példáiként jellemezhetők: úgy mint a virágzó biodiverzitást támogató zöldtetők, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését biztosító újrafelhasználható építőanyagok vagy az árvízvédelmi célú vízáteresztő burkolatok. Földrajzi értelemben a folyóirat az egész kontinensről mutat be példákat a saját építésű otthonoktól a kereskedelmi lakásokig és önkormányzati létesítményekig, valamint a városi tereprendezési projektekig.
„A holisztikus, interdiszciplináris és integrált megközelítés elengedhetetlen ahhoz, hogy a zöld épületek sajátos funkcionális esztétikájukat a természettel összhangban fejezzék ki.” - mondta el Heimo Scheuch, az osztrák Wienerberger AG elnök-vezérigazgatója az Architectum előszavában.
A https://www.architectum.com/ weblapon - gyors regisztráció után - lehetőség van ingyenesen megtekinteni nemcsak a legújabb, de az összes eddig megjelent Architectum kiadványt pdf formátumban.
Az angol nyelvű kiadvány ingyenes száma postai úton is igényelhető – kérjük küldjön e-mailt az info@wienerberger.hu címre nevének és postacímének megadásával.
A Clasman Kft. és az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Karral együttműködve egy kutatás fejlesztési projekt keretében (GINOP-2.1.2-8-1-4-16 - Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása) egy újszerű elektromechanikai nyitószerkezettel alapterület módosítására képes önfelépülő, modulárisan bővíthető, többfunkciós mobil ház prototípus teljes átfogó gépészeti tervezését készítette el.
A prototípus tervezés során olyan egyedi mozgató mechanizmus fejlesztése is cél volt, mellyel lehetőség nyílik például egy hagyományos ún. 40 lábas konténer alapterület közel háromszoros növelésére. Így a nettó alapterület 75-83 m2 között várható. Az elvi mozgatással szemben támasztott követelmény másik fontos eleme, hogy a padló egysíkú kialakítása lehetőség szerint megtörténjen.
A nyitási módszer elvének optimalizálásához hét mozgatási variáció tervezésén és módszeres vizsgálatán keresztül vezetett az út.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A megfelelő nyitási mechanizmus elvi változata után, előtervezésre került az elektromechanikai nyitószerkezet meghatározása a követelményfelmérés, oldalpanelek elrendezésének, mozgásának, rögzítésének, szigetelhetőségének meghatározására. Az oldalfalak és a padló kapcsán a cél a minimális vastagságú falelrendezés és minimális eredő hőátbocsátási tényező megtalálása. Ennek érdekében szintén számos rétegrendvizsgálat készült el, melyből a költségeket is figyelembe véve az egyik megfelelő fal rétegrend paraméterei az alábbiak: tömeg = 20,2 kg/m2, vastagság = 134 mm, eredő hőátbocsátás= 0,18 W/m2∙K (jól megválasztott kereskedelmi hőszigetelő falpanel, légrés, és speciális szigetelő hab, valamint záró faforgács lemez együttese). Hasonlóan alakul a padló rétegrend is, egy költséghatékony megoldással: tömeg = 22,815kg/m2; vastagság = 124,2 mm, eredő hőátbocsátás = 0,283 W/m2∙K (mely hasonlóan kereskedelmi nyomásálló hőszigetelő elemből, 2 mm vastag lemezből és akár vínyl padlóból állhat).
A mozgató mechanizmus és az ahhoz tartozó érdekesebb elvi megoldások, néhány egyedi tervezési momentum az alábbiakban kerül bemutatásra. A nyitás mechanikájában a kinyíló oldalfalak mellett az alapterület növelését kereskedelmi forgalomban kapható nagy teherbírású gördülő elemekkel (gerendákkal) oldották meg. A tetőszerkezetet viszont egy túlnyitással szükséges a teljesen kinyílt oldalpanelekre zárni. Ennek megoldása speciális sodronyos mozgatási mechanizmust igényelt. A mechanizmus elvi elrendezését az alábbi ábra ismerteti. Ennek a mozgatását egy egyedi nagy nyomatékú motor egyedi átalakítása teszi lehetővé, mely kézi fékoldással is rendelkezik, az esetleges kézi (vész) nyitás lehetőségét megteremtve.
Hasonlóan, a teljes oldal nyitás után oldható meg a padló végleges helyzetbe történő mozgatása, melynek a megfelelő profilú szerkezeti elemekkel és speciális tömítési geometriával a megfelelő zárása is megoldható. A padló zárás közeli állapotát ismerteti az alábbi ábra.
A főbb tervezési érdekességek bemutatásán túl természetesen még számos feltétel meghatározásra került. A teljesség igénye nélkül például a biztonsági követelmények kielégítésével (szállításra vonatkozó előírások, a nyitható tetőnél reteszelő berendezés alkalmazása…), az elektromos hálózat tervei, érintésvédelem, az emelhetőség vizsgálata.
A létrehozandó prototípus tehát a tervek szerint az alábbiakkal jellemezhető. Az alapterület-növekedés miatt az épületekben rövid- vagy hosszú távon lakhatáshoz, munkához szükséges feltételek lehetnek biztosíthatók akár szélsőséges klímájú környezetben is (-25 – +45°C). Zárt állapotában a szállítása szabványos konténerszállító eszközökkel (vasúti, tehergépjármű, hajó) megoldható. Ha szükséges (megfelelő gépészeti megoldások után), akkor a jövőben akár 2-3 konténer egymásra tehető. A szerkezet robosztussága miatt, a statikus terhelést ilyen esetekben is elviseli a vázszerkezet.
A továbbiakban igény szerint, a továbbfejlesztett termékek számos területen alkalmazhatóak a civil felhasználáson át a rendvédelmi, katonai területek igényeire szabva.
Tisztelettel küldjük a Magyar Művészeti Akadémia fenntartásával működő Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) meghívóját új és egyben első kiállítóhelye, a Walter Rózsi-villa sajtóbejárására.
Az épület – melyet Fischer József építész és Pécsi Eszter mérnök Walter Rózsi operaénekes és családja számára tervezett az 1930-as években – a Színtér és Lakótér. Modern lakóházak Magyarországon 1928–1945 című kiállítással nyitja meg kapuit. A tárlat a két világháború közötti hazai építészettel, lakhatással és életmóddal foglalkozik a MÉM MDK gazdag terv- és fotóanyagának felhasználásával.
Időpont: 2022. május 18. (szerda), 10 óra
Helyszín: Walter Rózsi-villa, 1071, Budapest, Bajza utca 10.
A sajtóeseményen interjú készítésére is lehetőség lesz igény szerint.
Kérjük, részvételi szándékát május 17-ig jelezze a sajto@mma.hu címen!
Speciális, nagyméretű könnyűbeton falazóelemek alkalmazására épülő hagyományos építési rendszer.
Új ház építése esetén rendkívül fontossá vált a megrendelők szemszögéből a következő két tényező: a költségek kiszámíthatósága, előre tervezhetősége, valamint a gyorsaság, az idő. A SIXBAU BLOCK falazott építési rendszer az ingadozó alapanyagárakhoz képest már az építkezés tervezési szakaszában kiszámítható költségű. A hosszas, évekre elnyúló építkezés pedig pár hónapra rövidül.
Miből áll ez a technológia?
Az építési rendszer alapja a SIXBAU gBlock „tégla”, amely korábbi társaitól csak a formáját örökölte meg. Alapanyaga a polisztirolbeton, melynek számos jó tulajdonságát sikerült előnyösen ötvözni a gBlock falazóelemben. Kiváló komfortérzetet nyújt, igen jó hőszigetelő tulajdonsággal bír, ezért az ebből épült egyrétegű falazatoknál nincs szükség további homlokzati hőszigetelés alkalmazására. Nagy méretéből adódóan az építés folyamata gyorsabb, amivel a kivitelezési idő és költség jelentősen csökkenthető, kedvező tömege pedig könnyű mozgathatóságot biztosít, ezért kevésbé terheli a dolgozót. A SIXBAU által kínált építési rendszer tökéletesen alkalmas földszintes és többszintes családi házak építésére, társasházak, közösségi épületek építéséhez, valamint vasbeton-, és egyéb vázas épületszerkezetek, csarnok-, és üzemépületek, ipari-, és mezőgazdasági épületek vázkitöltő falazatainak építéséhez is.
A SIXBAU Block építési rendszer segítségével kiváló energetikai jellemzőkkel, és kiváló tűzbiztonsági értékekkel rendelkező épületek hozhatók létre. A SIXBAU által gyártott egyrétegű falazatra épülő építési rendszer kiemelkedő előnye, hogy az elvárt hőszigetelő értékeket utólagos, vagyis kiegészítő homlokzati hőszigetelő rendszer alkalmazása nélkül is képes biztosítani, így jelentősen csökkenthetők a felmerülő költségek. A rendszer alap elemkészletének tagjai a SIXBAU gBlock falazóelem, a SIXBAU gWall válaszfalelemek, a SIXBAU gPanel, a SIXBAU Remix, valamint a SIXBAU Deck födém és SIXBAU Roof szeglemezes tetőszerkezet. Mivel a szerkezetkész épülethez szükséges minden építőanyag és épületszerkezeti elem beszerzése egyetlen partnertől történik, így egyszerűsödnek az építkezés során a beszerzéssel, valamint a logisztikával összefüggő teendők, amivel szintén sok időt és pénzt lehet megtakarítani.
Miért ez az építési rendszer?
További információval kapcsolatban látogasson el a www.sixbau.hu weboldalra!
Az idei Festum Varadinum értékteremtő kínálata minden területet lefed, hiszen egyaránt lesznek szórakoztató, kulturális, egyházi, művészeti, iskolai, közösségi és a már említett sportrendezvények. A rendezvény ideje alatt hat színházi előadással várják az érdeklődőket, a Szigligeti Színház társulatai négy előadással készülnek, de Agatha Christie Egérfogó műsora a székesfehérvári Vörösmarty Színház vendégelőadása, valamint Csiky Gergely A nagymama című vígjátéka az egri Gárdonyi Géza Színház vendégelőadása is látható lesz. A Cinema Palace moziban hat magyar film lesz megtekinthető az eseménysorozat ideje alatt.
Számos kiállítás és kiállítás-megnyitó várja majd az érdeklődőket mint a “Debreceni cívis házak egykor és most” amely Harangi Attila építész és Löki Viktor fotós, biológus 2019 és 2021 között 16 debreceni cívisház és lakóik történetét dokumentálja, vagy az EKÉP Nemzetközi Összművészeti Fesztivál Kiállítása amely koreai, erdélyi és más európai alkotók munkáit mutatja be.
17:00 (május 16.) “Debreceni cívis házak egykor és most” kiállítás
Harangi Attila építész és Löki Viktor fotós, biológus 2019 és 2021 között 16 debreceni cívisház és lakóik történetét dokumentálták. A kiállítás alapja a helyszínbejárás során készített fotósorozat a házakról és...
Szent László tér, Nagyvárad
Forrás, bővebben: https://festumvaradinum.ro/programok/?jsf=jet-engine:full-listing&tax=fesztival-napok:14
A BIG SEE Architecture Award nemzetközi építészeti díjat nyert Közösségi és kereskedelmi építészet kategóriában a Turi Attila Kossuth- és Ybl Miklós-díjas által tervezett Budakeszi Általános Iskola. A díjakat 2022. május 5.-én adták át Ljubljanában.
A BIG SEE Award 9 különböző kategóriában hirdetett nyerteseket a dél-európai régió 19 országa között. A díj honlapján található méltatás szerint:
Az épület egy üzenet és egy hely, ahol támaszt találhatunk. Az iskola illata, atmoszférája, nyüzsgése évtizedek múlva is velünk marad, hiszen ez a „helyünk”, ahogy Turi Attila szokta mondani. A 16 tanteremből és egy tornateremből álló általános iskola zárt udvar köré épült, egy félköríves kertvárosi telken. A négy épületszárny által közrefogott és a szárnyak összekapcsolódási helyén nyíló átjárókon keresztül megközelíthető udvar alaprajza hasonló a kolostor udvarokéhoz. Gravitációs kútként működik az iskola társasági életében, szervezi a közösséget, segíti a tanulókat az elmélyülésben, ugyanakkor helyszínt biztosít magánéleti helyzetekhez is. A tömeg- és térszervezés vezérelve a szerkezet dinamizmusának megfelelő kezelése volt, a nyitó és záró tömegek és formák harmóniájának elérése érdekében. Az épület elsődleges és másodlagos tömege különböző méretű egységekből tevődik össze, a hullámos tetők pedig az épített környezet kakofóniájával igyekeznek egyensúlyt teremteni.
Turi Attila így írt az épületről az Országépítő folyóirat 2019/3-as számában:
Egy iskolában az udvar persze nem csendes, régen rossz, ha az. Az udvar a „bandázás” helye, a szociális mozgásformák gyakorlópályája, egymás kerülgetéséé, a találkozásoké, a helyezkedéseké. A mérlegelés, a történések helye, ki kivel haverkodik, kit kerül, kik foglalják el a „menő” helyeket, kik a zugokat. A többi körítés: „gyökérgondozó”és „szárnynevelde”, azaz praktikus tércsoportok sorozata. A ritmikus szünetek helye, a ki-be mászkálás világa, a felszabadító, vérpezsdítő szabadság terepe. ”
A teljes cikk az alábbi linken olvasható:
https://orszagepito.net/turi-attila-az-udvar-csendje/
fotó: Dénes György (épületfotók) és BIG SEE (díjátadó)
PDKS elitbahis http://www.escortbayanlariz.net http://www.sahipleniyorum.com elitbet giriş elitbet giriş casibom giriş PDKS https://haberler07.com casino siteleri