A magyar építészet jelentőségének és megbecsültségének jeléül életre hívta a Kós Károly-életműdíjat az Építési és Közlekedési Minisztérium, mellyel a szakmai kiválóságot és a közösségépítő életutat ismerik el.
A magyar építészet hagyományainak megőrzéséért, az építészeti kultúráért és az építésügyért elkötelezetten tevékenykedő, a legmagasabb nívót képviselő építészek, építésügyi szakemberek a legnagyobb elismerést érdemlik. Ezért példa nélküli súlyú kitüntetés kerül megalapításra az új építészeti életműdíjjal, amelynek névadója Kós Károly, akinek otthon és közösségépítő, kultúrateremtő életútjáról tanúskodik közéleti szerepvállalása, az általa épített templomok, különleges házak, iskolák, a Fővárosi Állatkert épületei és a Wekerletelep főtere is. A díj átadására Kós Károly születésnapján, december 16-án kerül sor.
A díjat évente egy fő érdemelheti ki és egyszer kapható meg. Ezzel létrejön a kárpát-medencei magyar építésügy első életműdíja, amely mellé a bruttó átlagkereset 15-szörösének megfelelő pénzjutalom jár. Az elismerésről döntő bizottságban a legfontosabb szakmai szervezetek, így az MMA Építőművészeti Tagozata és a Magyar Építész Kamara képviselői is helyet kapnak, elnöke az Országos Főépítész.
Az új kitüntetés mellett továbbra is átadásra kerül az Ybl-díj, a Mőcsényi-díj, a Forster-díj, a Schönvisner-díj, a Pro Architectura díj és az Építők Elismerő Oklevél. A javaslatokat az ÉKM a díjak honlapjain várja.
Forrás: Építési és Közlekedési Minisztérium
Mőcsényi Mihály (1919-2017) Kossuth- és Széchenyi-díjas magyar kertészmérnök, tájépítész, a tájrendezés magyarországi oktatásának megalapozója, az önálló Tájépítészeti Kart létrehozó egyetemi tanár.
A róla elnevezett díj célja olyan, a szakmában jelentős múlttal rendelkező tájépítészek kitüntetése, akik széles látókörű, innovatív munkásságukkal hozzájárultak a Mőcsényi Mihály által képviselt szellemiség tovább örökítéséhez.
A javaslattétel határideje: 2023. október 15. (vasárnap) 23 óra 59 perc
További információk: Nyitólap | Mőcsényi Mihály-díj (mocsenyidij.hu) oldalon
A Pro Architectura díj a magyar építészeti kultúra népszerűsítésében, a minőségi épített környezet létrehozásában, az építészeti értékek megóvásában, és az építészeti szemléletformálásban kifejtett tevékenységért, valamint a Nemzeti építészetpolitika céljai érdekében elért kiemelkedő eredményekért adományozható.
A pályázatok kizárólag elektronikus úton, a www.proarchitectura.hu weboldalon történő regisztráció után tölthetők fel!
A javaslattétel határideje: 2023. október 15. (vasárnap) 23 óra 59 perc
További információk: https://proarchitectura.hu/dij oldalon!
A Nemzeti Örökség Intézete és Budapest Főváros Levéltára tisztelettel meghívja Önt Klösz györgy, a hazai városfotózás úttörője halálának 110. évordulója és síremlékének felújítása alkalmából tartandó megemlékezésére, valamint a fotóiból válogatott szabadtéri kiállítás megnyitójára
Időpont
2023. szeptember 14., csütörtök, 10 óra
Helyszín
Klösz György síremléke, Fiumei úti sírkert, 18-as parcella, 1. sor, 37. sír
(1086 Fiumei út 16-18.)
Az emlékezőket köszönti
Móczár Gábor,
A Nemzeti Örökség Intézete főigazgatója
Beszédet mond
Jánossy László,
Klösz György ükunokája
Emlékbeszédet mond
Dr. Kenyeres István,
Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója
Közreműködik
Petruska András
énekes, előadóművész
Kérjük, részvételi és koszorúzási szándékát 2023. szeptember 13-ig a meghivo@nori.gov.hu e-mail címen vagy a +36 1 795 5517-es telefonszámon jelezze!
Fél évszázada ismert az EPS magú homlokzati hőszigetelés. Az anyag kiállta az idő próbáját, a régi szigetelések többnyire ma is épek. Csakhogy az energiahordozók ára az elmúlt négy évtizedben majdnem a 150-szeresére emelkedett, így a régi 4-5 centis szigetelési vastagság ma már nem elégséges. Mit lehet itt tenni?
Az energiaköltségek emelkedése ellen csak egy hatékonyan működő épülettel tudjuk felvenni a harcot. Könnyen belátható tehát, hogy az a hőszigetelés, amit régen megfelelőnek tartottunk, ma már nem lesz elégséges. El kell gondolkodnunk a felújításról, és hamar eljutunk a homlokzatok hőszigetelésének javításához, hiszen a ház energiamérlegében többnyire ez a legnagyobb tétel. De más irányból kiindulva is eljuthatunk arra a döntésre, hogy belevágunk a munkába. A több évtizedes használat azért már biztos, hogy nyomot hagyott a házon, esetleg kisebb-nagyobb javítások is szükségesek már, vagy csak egyszerűen nem kedveljük a régi színét. Annál nagyobb pazarlás viszont nem nagyon van, ha egy épület homlokzatát csak újra színezzük, és nem javítjuk a hőszigetelő képességét. De mit tegyünk akkor, ha már van a falon egy réteg hőszigetelés?
Döntés előtt mindenképpen meg kell vizsgálni magát az épületet. Ha a hőszigetelő rendszer ép, de a szigetelés túl vékony, akkor meg lehet duplázni a hőszigetelő réteget. Természetesen nem várhatjuk el a több évtizedes rendszerektől a gyártáskori gyári minőséget (bár pont az Austrotherm homlokzati hőszigetelő lemezek tudják ezt), de a megtartott hőszigetelésnek a legfontosabb mai előírásoknak meg kell felelnie. Ha jelentős mértékben nem kifogásolható, úgy maradjon, és el lehet kezdeni a megújítását, felkerülhet a felületre a második réteg hőszigetelés.
Amennyiben a vakolat sérülés vagy kivitelezési hiányosságok miatt nem megtartható, úgy először azt a második réteg hőszigetelés felhordását megelőzően el kell távolítani. Ebben az esetben a vékonyvakolat, háló és ragasztó alkotta külső réteget függőlegesen bevágják, majd csíkokban lehúzzák. Kisebb helyi hibák javítását és a fogadófelület megtisztítását követően a szerkezet kész a hőszigetelő lemezek fogadására.
Ez a megoldás a teljes hőszigetelő rendszer eltávolításához képest csökkenti a képződő hulladék mennyiségét, ezért duplán környezetbarát megoldásnak is nevezhetjük.
A második réteg hőszigetelés felhordása alapvetően nem különbözik a megszokott eljárástól, a ragasztótapaszt pont-perem módszerrel kell a táblákra felhordani.
Használhatjuk a klasszikus AT-H80 fehér homlokzati hőszigetelő lemezeket, de a fokozott hőszigetelő képességű GRAFIT REFLEX® is jól alkalmazható. Különösen akkor ajánlott az utóbbi, ha a nyílászárók nem kerülnek ki a homlokzat síkjára, és az ablakkáva befordulásoknál intenzív hőszigetelő határa van szükségünk.
A táblák megmunkálása, elhelyezése és a rákerülő rétegek kivitelezése megegyezik a már jól ismert eljárással, amit a kivitelezési irányelvek is rögzítenek.
2. kép: Homlokzati hőszigetelő rendszerek felújításával költséghatékonyabban javíthatunk otthonunk hőszigetelő képességén, mindamellett kevesebb hulladék képződik a felújítás során.
2023. augusztus 19-én Vitályos Eszter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese és Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár augusztus 20-a alkalmából kitüntetéseket nyújtott át a Pesti Vigadóban.
Kimagasló szakmai munkája elismeréseként Magyar Érdemrend parancsnoki kereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
Kiemelkedő színvonalú munkája elismeréseként Magyar Érdemrend tisztikereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
Magas színvonalú munkájáért Magyar Érdemrend lovagkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át:
Minden kitüntetettnek gratulálunk.
Fotó: MTI/Lakatos Péter
Rudolf Mihály építész és útitársai tárlata
A kiállítás célja Rudolf Mihály építész, akadémikus munkásságának bemutatása. Egy építész életút felvetítése, melyet a történelmi korokon átívelő terek és formák megragadása jellemez, és nem a kortárs trendek, a korszerű anyaghasználat, az időről időre letűnő divatszavak és szlogenek.
A kiállításról:
A tárlat részeként összesen 100 tabló és több makett látható, melyek közül a bevezető 4 tabló bemutatja a kiállító építész mestereinek, tanárainak és a Miskolci Építész Műhely csoportjának egy-egy emblematikus épületét. A munkák némelyikénél restaurátor, képző- és iparművészek tervei, tárgyai és alkotásai egészítik ki az építész tablókat és maketteket.
A kiállítás kurátora Sulyok Miklós.
Szervező: „Égerszög-Művésztelep” Közhasznú Alapítvány
forrás: https://vigado.hu/programok/-/event/10184/lelekjelenlet/19129
Nem egy síkban épülő álmennyezetek vagy álmennyezeti szigetek, szintváltások esztétikus kialakítására, azaz az álmennyezetek kreatív tervezésére ad lehetőséget a Knauf Ceiling Solutions rugalmasan alkalmazható Axonis termékcsaládja. Mutatjuk!
Ahogy az épület bármely részén, az esztétika és a funkcionalitás kettőse az álmennyezetek esetén is lehet elvárás, aminek tervezéséhez a már Magyarországon is elérhető, megszokott Knauf Ceiling minőségű AXONIS termékcsalád ad rugalmas eszközrendszert.
Knauf Ceiling Solutions név alatt egyesült, ismert építőipari cégcsoporthoz tartozó vállalat, az Armstrong Ceilings és a Knauf AMF márkák több mint 150 éves tapasztalatára alapozva, gazdag mennyezeti és falmegoldásokból álló portfólióval rendelkezik. Az építészeti tervezés sokszínű igényeihez igazodva az elmúlt években számos új, kreatív lehetőséggel bővült az cég választéka, ezek között az egyik, az AXONIS, a több dimenziós álmennyezetek tervezési szabadságét biztosító termékcsalád.
„A jelentős nemzetközi referenciákkal rendelkező, nagy múltú gyártó a magyar piacon is megfelelő ár-értékarányban kínálja ezt a kreatív álmennyezeti rendszert, amellyel való építés gyorsasága és megbízhatósága, és más rendszerekkel való kombinálhatósága is fontos szempont.” – mondta Bondár Alex, a cég mérnök tanácsadója a tavasszal a Symbolban első alkalommal megrendezett Építész Cafén.
Homogén és elegáns - könnyedén kombinálható!
Mihez nyújt költséghatékony és esztétikus megoldást a KnaufCeilings AXONIS előregyártott alumínium profil sorozata? Az AXONIS váltóprofilok előnye, hogy szerkezeti elemei igazodnak a velük nem azonos síkban elhelyezkedő plafonhoz is. Jó példa erre a függesztett álmennyezeti szigetek építése: ilyen igények esetén az esztétikus és szép ívek megépítéséhez az AXONIS stabil profiljai professzionális megoldást nyújtanak. A termékvonal összes tartozéka kompatibilis a Knauf Ceiling Solutions függesztési rendszerekkel, és merev, stabil jellemzőiből adódóan nagy teherbírású falszegélyként is használható. A profilok 50 és 150 mm között négy különböző magasságban kaphatók, és az AXONIS sarokelemekkel, valamint univerzális tartozékokkal vagy anélkül is felszerelhetők a biztonság érdekében. A profilok használhatók az álmennyezetek kereteiként, állványokhoz és szintváltásokhoz, valamint a profilokban elhelyezett, látványos, rejtett világítás kialakításához. A rugalmasságon és formálhatóságon kívül a rendszer különlegessége, hogy minden eleme tovább kombinálható az AXONIS sarokoszlopokkal.
Átmenetek és peremprofilok
Az előregyártott alumínium szegélyeket, átmeneteket és váltóprofilokat tartalmazó innovatív termékcsalád felhasználható a mennyezetek világítási részletei vagy lebegő peremek közötti szintváltáshoz, így az álmennyezetek tervezési palettája és új lehetőségekkel bővül – az illeszkedéséhez pedig nem szükséges egyedi megoldás.
Az AXONIS Transitions és az AXONIS Perimeter Trims segítségével homogén átmenetek alakíthatók ki az álmennyezeti rendszerek és a gipszkarton szegélyek között, amihez a különböző szegélyekkel való kombinálhatóság érdekében öt szelvénymodell áll rendelkezésre. A kész felületet csiszolni, festeni nem szükséges, minden termék fehér színben kapható, így összhangban van a szabványos 15 mm-es és 24 mm-es rácsrendszerekkel. Az AXONIS könnyedén összeépíthető sok más anyaggal is, így például az ásványi, fém, háló, fa, faháncs, vagy fagyapjú alapanyagúakkal.
AXONIS Ceiling Solutions | Design Applications (knaufceilingsolutions.com)