2023. 05. 25-én a Magyar Építész Kamara székházában találkoztak az Építési és Közlekedési Minisztérium képviseletében Lázár János miniszter Úr, Lánszki Regő államtitkár Úr és a minisztérium munkatársai a Magyar Építész Kamara elnökségével, területi és tagozati elnökeivel, valamint a MÉSZ és az MMA képviselőivel és az állami főépítészekkel. A Lázár János kezdeményezésére létrejött Építész Fórum témája a készülő Építészeti Törvény volt.
Lánszki Regő tájékoztatta a résztvevőket a jogszabály jelenlegi állapotáról, a jogalkotással kapcsolatos menetrendről, a jogszabály főbb pontjairól. A fórumon a meghívottak jónéhány kérdést tettek fel a törvénytervezet részleteit illetően, amelyeket Lázár János és Lánszki Regő válaszolt meg. Lázár János elmondta, hogy a mostani találkozó a jogszabály egyeztetés következő fázisának kezdete, és a jogalkotó a nagyon közeli jövőben várja a szakemberek és szakmai szervezetek véleményét, javaslatait.
Hajnóczi Péter MÉK elnök ígéretet tett arra, hogy a területi kamarák és tagozatok véleményeit összegyűjtve, összehangolva, mielőbb megküldi a minisztériumnak, bízva abban, hogy az abban foglaltak megjelennek majd a jogszabályban.
Fotók: ÉKM
2023.04.27-én lezajlott a Magyar Építész Kamara Táj- és Kertépítészeti Tagozata és Budapest Főváros Önkormányzata közös szervezésében megrendezett szakmai beszélgetés a Népliget ötletpályázat pályaműveiről.
Az esemény első felében 10 pályázó csapat mutatta be 4-4 percben a terveit. Ezt követően a kiírók és a felkért pályázók kerekasztal beszélgetésen fejtették ki véleményüket egy-egy, a Népligethez kapcsolódó fontos témakörben. A beszélgetések végén a hallgatóság részéről lehetőség volt véleménynyilvánításra és kérdésfeltevésre is.
Az utolsó blokkban a Népliget pályázat kapcsán felmerült és a pályázatokkal kapcsolatos általános kérdésekre keresték közösen a választ a résztvevők.
A rendezvényről készült összefoglaló az alábbi linken érhető el:
Népliget ötletpályázat - kerekasztal beszélgetés összefoglalója
A tako.mek.hu oldalon elvégezhetőek a MÉK által készített online szakmai továbbképzések, az elérhető képzések sora 2023. májusában további 3 új előadással egészült ki.
Az online képzések a videó előadások megtekintésével és rövid ellenőrző tesztkérdések sikeres kitöltésével végezhetőek el. A sikeresen elvégzett továbbképzést követően a rendszerből rögtön letölthetővé válik a továbbképzési igazolás is. A képzés teljesítéséért 1 továbbképzési pont jár előadásonként.
A videó a képzés lezárásáig megtekinthető, a tesztkérdések kitöltésére 30 nap áll rendelkezésre.
Jelenleg már 9 előadás érhető el rendszerünkben:
Javasoljuk, hogy iratkozzon fel heti hírlevelünkre, hogy az aktuálisan megnyitott képzéseinkről is tájékoztatni tudjuk.
Természetesen képzéseinken továbbra is szívesen várjuk a téma iránt a kamarán kívüli érdeklődőket is, sem a TAKO rendszerébe történő regisztrálásnak, sem a jelentkezésnek nem feltétele az építész kamarai tagság.
Kérjük, hogy a TAKO rendszerbe belépve ellenőrizzék és frissítsék adataikat a Saját adatok menüpontban! A Jelentkezések menüpontban nyomon követhetőek a TAKO rendszerén keresztül elvégzett továbbképzések (jogi, szakmai).
MÉK Titkárság
2023. május 16.
A Magyar Építész Kamara ez alkalommal is a már megszokott helyszínen, a Kopaszi-gáton található Öbölház rendezvényközpontban tartotta meg tavaszi küldöttgyűlését. A küldöttgyűlésen dr. Hajnóczi Péter MÉK elnöknek a meghívására Csepreghy Nándor, az Építési és Közlekedési Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese köszöntette a résztvevőket és adott tájékoztatást a minisztérium munkájáról. Egyúttal megköszönte a Magyar Építész Kamarának, a területi építész kamaráknak és a szakmagyakorlóknak, hogy az Építészeti, illetve a Beruházási törvény tervezetéhez számos javaslatot nyújtottak be.
A MÉK Elnöksége a 2023. április 4-i Területi Elnökök Testülete ülésen előzetesen egyeztette a területi építész kamarákkal a küldöttgyűlés anyagait, ezt követően kerültek közzétételre a MÉK honlapján a meghívóval együtt.
Elsőként a küldöttgyűlés a MÉK Elnökségének 2022. évi munkájáról szóló beszámolót, a MÉK 2022. évi gazdálkodásáról szóló beszámolót és a Felügyelő Bizottság véleményét hallgathatta meg Szalay Tihamér MÉK alelnöktől illetve Ábrahám Ferenc FEB elnöktől. A MÉK-nek a 2022. éve a 25 éves jubileum jegyében telt, amelynek fő eseménye a SzeptemberFeszt volt 2022. szeptember 23-án, ahol több száz szakmagyakorló volt jelen a rendkívül változatos szakmai programokon az Ötpacsirta utcai Építészek Házában. A rendezvény a nagy sikerre való tekintettel a tervek szerint 2023. szeptember 21-én ismét megrendezésre fog kerülni.
A beszámolók sorában a MÉK Nonprofit Kft 2022. évi működéséről és gazdálkodásáról szóló beszámoló, a MÉK Etikai-Fegyelmi Bizottságának beszámoló majd a MÉK Felügyelő Bizottságának beszámolója következett. A 2023. évi Költségvetés módosítását Szalay Tihamér MÉK alelnök ismertette. Mind a beszámolókat, mind a költségvetés módosítását elfogadták a küldöttek.
Ismét napirendre került a MÉK Szakmai továbbképzési szabályzatának módosítása. A szabályzatmódosítást a küldöttek megszavazták, a módosítások július 1. napjától lépnek hatályba.
8. napirendi pontként tárgyalta a küldöttgyűlés a tagdíj indexálására vonatkozó határozati javaslatot, amelyet a területi kamarák elnökei legutóbb az április 4-i TET ülésen alaposan megtárgyaltak. Ehhez a MÉK Felügyelő Bizottsága módosító indítványt nyújtott be. A küldöttgyűlésen nagyon sok hozzászólás érkezett a témához, többen tagdíj reformba illő javaslatokat tettek. Végül a küldöttek az eredeti előterjesztést fogadták el.
Az Egyebek napirendi pont teret biztosított ez alkalommal is minden küldött számára, hogy felmerülő észrevételeiket, témáikat elmondhassák a küldöttgyűlésen, amellyel többen éltek is.
A következő küldöttgyűlésre 2023. november 17-én pénteken fog sor kerülni szintén az Öbölház rendezvényközpontban.
2023. május 15.
Az OTÉK 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelettel elfogadott - a Magyar Építész Kamarával előzetesen nem egyeztetett - legutóbbi módosítása 2023.03.31. napján lépett hatályba.
Az azóta beérkezett észrevételek miatt a jogalkotóhoz fordulunk szakmai tájékoztatásért a tanya fogalmának ill. az új előírások egységes alkalmazásának érdekében.
„1.§ Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet (a továbbiakban: OTÉK) 29. § (10) és (11) bekezdése helyébe a következő rendelkezések lépnek, és a § a következő (12)–(14) bekezdéssel egészül ki:
„(10) Tanya a település külterületén, mezőgazdasági területen fekvő, legalább 1500 m2, legfeljebb 10 000 m2 nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás célját szolgáló lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik. A tanya területén vendéglátást szolgáló épület is elhelyezhető.
(11) Tanyának minősül a Magyarország és egyes kiemelt térségeinek területrendezési tervéről szóló törvény hatálybalépése előtt tanyaként az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre vagy jogi jellegként feljegyzésre került terület is.
(12) A tanya területének megengedett beépítettsége legfeljebb 30% lehet, az épület legnagyobb megengedett beépítési magassága 4,5 méter.
(13) Tanyán a mezőgazdasági termelés céljára létesített gazdasági épület vagy épületcsoport mellett legfeljebb kettő önálló lakórendeltetést tartalmazó épület helyezhető el, azzal, hogy
a) a lakórendeltetést tartalmazó épület nagysága
aa) 2000 m2-es telekméretig a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 45%-át,
ab) 2001 és 6000 m2-es telekméret között a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 35%-át,
ac) 6000 m2-es telekméret felett a (12) bekezdés szerinti beépíthetőség 25%-át
nem haladhatja meg, és
b) a tanya területe legalább 60%-ának az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló miniszteri rendelet szerinti művelési ágban kell nyilvántartásban lennie, vagy – ennek hiányában – azon többszintes növényállományból álló zöldfelületeket kell kialakítani.
(14) Új tanya létesítése esetén a (10) bekezdés szerinti lakó- és gazdasági épületet, épületcsoportot a településrendezési eszköz, településterv elfogadásától számított 2 éven belül kell megvalósítani.”
2.§ Az OTÉK 121. §-a a következő (5) bekezdéssel egészül ki:
„(5) Az (1)–(4) bekezdésben meghatározott rendelkezésektől eltérően e rendeletnek az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelettel megállapított 29. § (10)–(14) bekezdését és 111. § (1) bekezdését – a településrendezési eszköz, településterv külön módosítása nélkül – alkalmazni kell a tanyán megvalósuló építési tevékenység engedélyezésekor, bejelentésekor, azzal, hogy a településrendezési eszköznek, településtervnek a 29. § (10)–(14) bekezdésével és a 111. § (1) bekezdésével ellentétes vagy ezzel össze nem egyeztethető előírását az engedélyezéskor, bejelentéskor nem lehet alkalmazni.”
3.§ Az OTÉK
a) 29. § (3) bekezdésében a „(8) bekezdésben” szövegrész helyébe a „(8), (12) és (13) bekezdésben” szöveg,
b) 111. § (1) bekezdésében a „32. § (2) bekezdése” szövegrész helyébe a „29. § (10)–(13) bekezdése szerinti előírás, a 32. § (2) bekezdése” szöveg lép.
4.§ Hatályát veszti az OTÉK
a) 1. számú melléklet 112. pontja,
b) 2. számú mellékletében foglalt 2. táblázat B:12 és B:13 mezőjében az „és tanyás telek” szövegrész.
5.§ Ez a rendelet a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba.”
2023. április 6.
A MÉK Terület- és Településrendezési Tagozatának gondolatai a tanyák szabályozása kapcsán az alábbi linken keresztül érhető el:
https://mek.hu/index.php?link=A_MEK_Terulet__es_Telepulesrendezesi_Tagozatanak_gondolatai_a_tanyak_szabalyozasaval_kapcsolatban
Magyar Építész Kamara - Műemlékvédelmi Tagozat a Tagozat 2023. május 5-én, pénteken 15.00 órától tartott megismételt tagozati gyűléséről készült jegyzőkönyv.
Letölthető tartalom:
A MÉK több online felületet is működtet, amelyekbe a belépés külön regisztrációhoz kötött és szükséges hozzá a szakmagyakorló e-mail címe:
TAKO – a MÉK által szervezett továbbképzések jelentkezésére szolgáló felület
JVA – vizsgára történő jelentkezéseket kezelő felület
OTIR – szakmai továbbképzések akkreditációjára és az egyéni kérelmek benyújtására szolgáló felület.
Az e-Ügyintézés a MÉK hivatalos honlapjáról érhető el minden építész kamarai szakmagyakorló számára. A belépés nemcsak e-mail címmel történhet, hanem lehetőség van ügyfélkapus azonosítással is használni a rendszert. Itt ellenőrizheti a területi kamarák által vezetett nyilvántartás szerinti adatait, nyomon követheti a továbbképzési pontjait, továbbá beruházási tanúsítvány is itt kérelmezhető.
A TAKO és a JVA esetében, főleg tájékoztató kör e-mailek kiküldése során tapasztaljuk, hogy rengeteg esetben a rendszerben szereplő email címek megszűntek. A további kapcsolatfelvételt nehezíti, hogy gyakran a telefonszám változás sem kerül a felhasználó által átvezetésre. A TAKO és a JVA esetében is módosíthatók az elérhetőségi adatok, ezt a Saját adatok menüpontban lehet megtenni (kivétel ez alól, amennyiben tagsági számában történt változás, ezt emailen kérjük jelezni).
A területi kamarák által vezetett tagnyilvántartásban szereplő adatokat az országos névjegyzék „csupán” megjeleníti, de az abban bekövetkezett változások – adatvédelmi okokból – nem történnek meg automatikusan a MÉK által üzemeltetett további rendszerekben.
Kérjük, hogy aki fenti rendszereinkben rendelkezik korábbi regisztrációval, szánjon néhány percet adatai ellenőrzésére!
Felhívjuk figyelmét annak fontosságára, hogy az országos névjegyzékben is pontos adatok szerepeljenek! Az adataiban bekövetkezett változás bejelentésére 8 napos határidőt állapít meg a kamarai törvény. Az e-Ügyintézésben megtekintheti aktuális személyes adatait és az esetleges változásokat (amelyek sokszor érintik az országos névjegyzéket is) jelezni tudja a területi kamarája felé
A MÉK Titkársága esetenként tájékoztató, figyelemfelhívó leveleket küld a kiemelkedő jelentőségű aktuális szakmai témákról, valamint tagozati gyűlés esetén a tagozati tagokat elektronikus úton keressük fel a névjegyzékben szereplő email címükön, így kiemelten fontosnak tartjuk az adatok naprakészen tartását!
Segítő közreműködését köszönjük!
Budapest, 2023. május 4.
(fotó: Gáti Oszkár Dániel)
A tanyás településrendszer és gazdasági forma európai szinten kultúrtörténeti jelentőséggel bíró, a magyar nemzeti örökség fontos részét képező sajátos, jellemzően az alföldi térségben előforduló térszerkezeti struktúra. Az OTÉK 2023. április 1-én hatályba lépett tanyákra vonatkozó szabályozása sok értelmezési kérdést vetett fel.
A Terület- és Településrendezési Tagozat összefoglalója átfogó elemzést nyújt a kialakult jogi helyzetről, részletezi a szabályozással kapcsolatos jogalkalmazási dilemmákat, valamint fentiek tükrében értékeli az új OTÉK szabályozás rendelkezéseit és javaslatokat fogalmaz meg azokkal kapcsolatban.
A dokumentum az alábbi linken keresztül érhető el:
Körmendy János témához kapcsolódó gondolatai:
Hosszú évek óta felmerülő kérdéskör a továbbképzési rendszer fejlesztése, erről az utóbbi területi elnökök testületi ülésein is többször szó esett.
A továbbképzés rendszerét mind az építész, mind a mérnöki kamarákra nézve a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet szabályozza, amely legutóbb 2022. elején módosult. Az akkori módosítás egyeztetése során a jogalkotó elfogadta azt, hogy a MÉK és az MMK két eltérő továbbképzési rendszert működtet, nem írt elő alapvető módosítást, így mindkét szervezet megtarthatta a saját addigi rendszerét. Maga a továbbképzés rendszere alapvetően két részből áll: 5 évenként egy jogi (korábban kötelező) továbbképzés és a szakmai továbbképzés teljesítéséből. Utóbbi esetében van jelentős eltérés a két kamara működése ill. a jogszabály végrehajtása között. Míg a mérnököknek évente kötelezően részt vennie a kizárólag a mérnöki kamara által szervezetett, díjköteles szakmai továbbképzésen, addig a mi szakmagyakorlóink továbbra is továbbképzési pontot gyűjtenek, évenkénti teljesítési korlát nélkül és ezt szabadon, nagyon sokféle módon megtehetik, teljesíthetik.
A jogi (kötelező) továbbképzések tematikáját a Korm. rendelet meghatározza.
A szakmai továbbképzések esetében vagy mozgástere a kamarának és a szakmagyakorlóknak is. A szakmai továbbképzések pontértékének megállapítására 2014 óta az otir.mek.hu oldalon keresztül történik. Az OTIR fejlesztése 2022-ben kezdődött, 2023 januárja óta megújult funkciókkal és informatikailag biztosabb háttérrel használhatják már nem csupán a pályázók, hanem a szakmagyakorlók is, hiszen az egyéni kérelmeiket is már ezen keresztül adhatják be.
A Szakmai továbbképzési szabályzat módosítását a területi építész kamarák elnökei több alkalommal is megtárgyalták, legutóbb április 5-i ülésükön, módosítása a májusi küldöttgyűlésre a MÉK az itt elhangzott javaslatok alapján terjeszti elő.
A MÉK több éve szervezi a tantermi jogi továbbképzéseket és szakmai továbbképzéseket is, 2020 óta saját online szakmai továbbképzéseink is elérhetőek. A tako.mek.hu oldalon keresztül történő jelentkezéseket és minden ezekkel kapcsolatos ügymenetet teljesen elektronizáltuk az évek során annak érdekében, hogy mind a képzésen résztvevők, mind a területi kamarák adminisztrációját csökkentsük.
2023. év elejétől minden általunk szervezett továbbképzés esetében az résztvevőnek elektronikus elégedettségi kérőívet küldünk ki, a válaszadás teljesen anonim. Itt nemcsak a továbbképzés hasznosságáról vagy az ott elhangzott információk újszerűségéről, hanem az infrastrukturális feltételekről és a továbbképzés megszervezésével összefüggő tevékenységről is várjuk a visszajelzéseket. Lehetőség van további megjegyzések, információk, kérdések megküldésére is.
A képzések monitoringozása során az alábbi tendencia látható a MÉK által szervezett szakmai továbbképzésekről:
2023 januárjától az eddigi szakmai továbbképzéseinken összesen 210 fő vett részt, a kiküldött elégedettségi kérdőíveket 31%-uk, 65 fő töltötte ki. A válaszok alapján mind a képzés hasznosságával, mind a továbbképzésen biztosított infrastrukturális feltételekkel 90% volt elégedett, a szervezéssel összefüggő tevékenységekkel pedig majdnem 95%.
A „Mennyire felelt meg elvárásainak a továbbképzés összességében?” kérésre adott értékelések átlaga –5,0 pontból – 4,22 pont.
A „Mennyire voltak újszerűek a továbbképzésen megismert információk?” kérésre adott értékelések átlaga – szintén 5,0 pontból – 3,83 pont.
A képzések monitoringozása során az alábbi tendencia látható a MÉK által szervezett jogi (kötelező) továbbképzésekről:
2023 januárjától a legutóbbi, Construmán tartott képzésünkig bezáróan összesen 598 fő vett részt, a kiküldött elégedettségi kérdőíveket 46 %-uk, 275 fő töltötte ki a kért határidőre. A válaszok alapján mind a képzés hasznosságával, mind a továbbképzésen biztosított infrastrukturális feltételekkel 93% volt elégedett, a szervezéssel összefüggő tevékenységekkel pedig majdnem 96%.
A „Mennyire felelt meg elvárásainak a továbbképzés összességében?” kérésre adott értékelések átlaga –5,0 pontból – 4,42 pont.
A „Mennyire voltak újszerűek a továbbképzésen megismert információk?” kérésre adott értékelések átlaga – szintén 5,0 pontból – 3,96 pont.
Az OTIR fejlesztése és a kérdőívek feldolgozása kapcsán felmerült ismét, hogy az általunk szervezett szakmai továbbképzések érdeklődésre számot tartó témaköreit felmérjük.
Jellemzően az építész tervezők számára van meghirdetve a legtöbb szakmai továbbképzés, belsőépítészek, táj- és kertépítészek, településtervezők számára már jóval kevesebb, így a tagozatok bevonásával – tagozati küldöttgyűléseikhez kapcsolódóan – az elmúlt években több sikeres szakmai napot is szervezhettünk.
A MÉK a területi kamarák szakmagyakorlói és a tagozatok felé felhívással él, hogy a MÉK a szakmai továbbképzéseit hogyan fejlessze tovább.
Kérjük segítse munkákat az alábbi felmérés május 15-ig történő kitöltésével.
A válaszadás anonim!
Az űrlap innen érhető el: https://forms.gle/Uove5seNQvMVQtcX6
Budapest, 2023. április 19.