Az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet 2022. április 1-én hatályba lépett módosításával új jogosultságként bevezetésre került a ME-É-K jelű táj- és kertépítészeti műszaki ellenőri és a SZÉSZ-K jelű táj- és kertépítészeti szakértői jogosultság.
TÁJ- ÉS KERTÉPÍTÉSZETI MŰSZAKI ELLENŐRI
JOGOSULTSÁG ENGEDÉLYEZÉSE
11. § (1) Szakmai gyakorlati időként az építési műszaki ellenőri és a felelős műszaki vezetői jogosultsághoz a szakirányú végzettség megszerzését követően a kérelmezett szakmagyakorlási tevékenységi szakterületnek megfelelő
a) építési műszaki ellenőri,
b) felelős műszaki vezetői,
c) építőipari kivitelezési,
d) építésfelügyeleti,
e) építésügyi hatósági,
f) beruházói-műszaki,
g) felsőoktatási intézményben építészeti-műszaki szaktárgy oktatói,
h) építészeti-műszaki tervezési,
i) építésügyi műszaki szakértői
tevékenység folytatásának időtartamát kell figyelembe venni.
(2) Az (1) bekezdés szerinti tevékenység engedélyezése során szakmai gyakorlati időként az 1. melléklet szerinti gyakorlati időt kell igazolni oly módon, hogy az előírt gyakorlati idő felének az (1) bekezdés a)–d) pontja szerinti tartalmúnak kell lennie.
Kivonat a 11/2022. (03.31.) számú MÉK Elnökségi határozatból
A műszaki ellenőri szakterület táj- és kertépítészeti részszakterületén a kötelező szakmai gyakorlati idő legalább felét a 266/2013. (VII.11.) Korm. rendelet 11. § (1) bek. a-d) pontjai szerinti tartalmú magasépítési, mélyépítési, közlekedési építményekkel összefüggő táj- és kertépítészeti tevékenységgel kell igazolni.
A jogosultság megszerzésének lépései:
A műszaki ellenőri jogosultsághoz adott szakirányú szakmai gyakorlatra és végzettségre vonatkozó igazolásban foglaltakat a titkár bírálja el, nem egyértelmű esetben az illetékes szakmai tagozat véleményének megkérésével és annak ismeretében.
11. A Rendelet 38. § (7) bekezdése szerinti felmentési kérelmeket a SZT felhatalmazása alapján a MÉK elnöke, főtitkára és vizsgaszervezője bírálja el, az ügyrendben foglaltak szerint.
12. A Rendelet előírása alapján felmentést lehet kapni az általános vagy a szakterületi rész alól, ha a szakmagyakorló rendelkezik olyan vizsgával, amelynek tartalma legalább 80 %-ban megegyezik az általános vagy a szakterületi rész vizsgaanyagával.
13.a) A MÉK-nél letett vizsgák közül kizárólag a 2014. január 1. utáni vizsgák tesznek eleget a 12. pont szerinti felmentési követelményeknek Az egyéb vizsgák továbbá akkor fogadhatók el, amennyiben azokat a jelentkező 5 éven belül tette le (kivéve a függelékben már szereplő vizsgatípusokat).
13.b) Aki egy időben több jogosultság megszerzése miatt vizsgázik, annak az általános részből egyszer kell vizsgáznia.
14. a) A 13. a), b) pont szerinti eseteket a vizsgaszervező saját hatáskörben regisztrálja. Külön kérelem benyújtására tárgyévben nincs szükség.
Függelék
A. A már elbírált, az általános rész alól mentességet adó vizsgatípusok
1. A 2014. január 1. után, a 487/2013. (XII. 17.) Korm. rendelet alapján letett építésügyi vizsga építésügyi témakörökből.
2. A 2013. január 1. után letett építési műszaki ellenőri OKJ bizonyítvány.
b) Felmentés hiányában jogosultsági vizsga:
Az előzetes eljárásban kiadott pozitív tartalmú (mind a végzettség, mind a gyakorlat megfelelő) területi kamarai igazolás birtokában jelentkezés a MÉK által szervezett műszaki ellenőri jogosultsági vizsgára (https://jva.mek.hu/)
TÁJ- ÉS KERTÉPÍTÉSZETI SZAKÉRTŐI
JOGOSULTSÁG ENGEDÉLYEZÉSE
9. § (7) Az építésügyi műszaki szakértői jogosultsághoz a nyolc év szakmai gyakorlati időbe
a) építészeti-műszaki tervezési,
b) felsőoktatási intézményben építészeti-műszaki szaktárgy-oktatói,
c) építési műszaki ellenőri,
d) felelős műszaki vezetői,
e) beruházáslebonyolítói,
f) építésügyi igazgatási,
g) az építésüggyel kapcsolatos kutatási, fejlesztési
tevékenység folytatásának időtartamát kell figyelembe venni oly módon, hogy az előírt gyakorlati idő felének az a) pontja szerinti, e rendeletben foglalt szakmagyakorlási jogosultsággal végzett tevékenységeknek kell lennie.
A jogosultság megszerzésének lépései:
A szakmai gyakorlati idő igazolásához csatolandó mellékletek
a) részletes szakmai tevékenységet bemutató önéletrajz
b) szakmai gyakorlat igazolása (tevékenységlista és/vagy igazolások)
Az előzetes eljárásban a területi kamara titkára szakértőként kikéri a területi kamara elnökségének véleményét.
a) Mentesség a jogosultsági vizsga alól: a VIZSGA ELJÁRÁSI REND alapján (lsd. 2. oldal 2. pont)
b) Felmentés hiányában jogosultsági vizsga:
Az előzetes eljárásban kiadott pozitív tartalmú (végzettség, szakmai gyakorlat, kamarai tagfelvétel) területi kamarai igazolás birtokában jelentkezés a MÉK által szervezett szakértői jogosultsági vizsgára (https://jva.mek.hu/)
Engedélyezési kérelem benyújtása (adatlap, vizsgabizonyítvány, eljárási díj)
2022. március 31-én került sor a MÉK küldöttgyűlésére a Kopaszi-gáton az Öbölház rendezvényközpontban. A küldöttgyűlésen a küldöttek átvehették a frissen megjelent 2021. évi Építész Évkönyvet, a MÉK Elnökségének stratégiai célkitűzései 2021-2025. című anyagot és a kamarai kitűzőt.
Hajnóczi Péter MÉK elnök megnyitó szavai után a MÉK 25. születésnapja alkalmából Füleky Zsolt építészeti és építésügyi helyettes államtitkár köszöntötte a megjelenteket.
Ezt követően kerültek átadásra a kamarai érmek. A Kamarai Érem kitüntetés olyan természetes személynek adományozható, aki kiemelkedően sokat tett a Kamara működéséért, fejlődéséért, elismeréséért, a kamarai érem adományozásáról a MÉK elnöksége dönt. 2022-ben a MÉK 25. születésnapja kapcsán az Elnökség 4 személy kitüntetéséről döntött, az átadás pillanatáig titokban tartva a kitüntetettek személyét. Kamarai érmet kapott Schwarczuk Ágnes, Eltér István, Füleky Zsolt, és Körmendy János. A kitüntetetteknek gratulálunk és köszönjük áldozatos munkájukat!
A díjátadás követően a megszokott napirendnek megfelelően folytatódott a küldöttgyűlés. A küldöttek meghallgatták a MÉK 2021. évi munkájáról szóló tájékoztatást és szavaztak a MÉK Elnökségének 2021. évi beszámolójáról, a MÉK 2021. évi gazdálkodásának beszámolójáról, a MÉK Nonprofit Kft 2021. évi működéséről és gazdálkodásáról, a MÉK Etikai-Fegyelmi Bizottságának 2021. évi beszámolójáról, a MÉK 2022. évi költségvetésének módosításáról, valamint ehhez kapcsolódóan arról, hogy a MÉK 3 millió forintot fordít az ukrajnai válság kapcsán segélyszervezetek támogatására. Az előterjesztéseket a Küldöttgyűlés közel egyhangúan elfogadta. Utolsó napirendi pontként került tárgyalásra a MÉK Jogosultsági Szabályzata, amelynek módosítására a 266/2013. (VII.11.) sz. kormányrendelet módosítása miatt volt szükség. Az Egyebek napirendi pontban a MÉK elnöke helyszíni kérdésre tájékoztatást adott a közbeszerzési ügyekkel kapcsolatban. A MÉK egy szakmai anyagot készített és adott át a Közbeszerzési Hatóság elnöke részére néhány nappal ezelőtt, az anyag rövidesen olvasható lesz a MÉK honlapján is.
A hivatalos napirend lezárása után a Magyar Építész Kamara 25. születésnapja alkalmából születésnapi torta felvágására került sor.
A MÉK 2022. évben folytatja az ünnepi események sorát, a következő állomás a Construma szakkiállítás lesz, 2022. április 6-10. között ahol a MÉK önálló standdal vesz részt.
Tisztelt Küldött!
Ezúton meghívom a Magyar Építész Kamara 25 éves születésnapi küldöttgyűlésére.
A küldöttgyűlés helyszíne: ÖbölHáz Rendezvényközpont (1117 Budapest, Kopaszi gát 1.)
Időpontja: 2022. március 31. csütörtök, 9.45 (Regisztráció 9.00 órától)
Határozatképtelenség esetén a küldöttgyűlés azonos napirenddel 2022. március 31. csütörtök 10.00 órára kerül összehívásra.
Program:
Megnyitó: Füleky Zsolt helyettes államtitkár, dr. Hajnóczi Péter elnök
Ügyrendi döntések
Jegyzőkönyvvezetők, jegyzőkönyv hitelesítők megválasztása
Szavazatszámlálók megválasztása
Napirend elfogadása
Napirend
Kapcsolódó, letölthető anyagok:
Meghívó, határozat tervezetek
Üdvözlettel:
dr. Hajnóczi Péter
MÉK elnök
Felhívjuk a figyelmet, hogy a Kopaszi-gát parkolójának használata ingyenes a küldöttek számára, amennyiben távozás előtt a parkolójegyüket érvényesítik az ÖbölHáz Rendezvényközpontban. Ez esetben tudja a parkolási díjat a Magyar Építész Kamara rendezni.
Azon küldöttek, akik a küldöttgyűlést megelőző 10. napig írásban jelzik, hogy papíralapon kérik a küldöttgyűlés teljes anyagát, részükre a MÉK Titkársága soron kívül megküldi azt.
A Magyar Építész Kamara és annak tagjai aggodalommal követik az Oroszország által indított támadás tragikus eseményeit Ukrajnában.
Úgy véljük, hogy semmilyen vitás kérdés nem oldható meg ezzel a háborúval, éppen ezért bízunk abban, hogy Oroszország mielőbb beszünteti katonai invázióját, és tárgyalóasztal mellett oldja meg a 2 ország a problémáit, figyelemmel minden egyetemes emberi értékre, és az emberi élet mindenek feletti védelmére.
Mélyen együtt érzünk az ártatlanul szenvedő, és óriási veszteségeket elviselni kénytelen ukrán néppel, és a lehetőségeinkhez mérten igyekszünk segíteni a menekülőknek. Ennek keretében arra bíztatjuk minden tagunkat, hogy amennyiben módja van rá, támogassa a segélyszervezetek adománygyűjtő és segítő akcióit. Az egész ország megmozdult és segít, így könnyen megtalálhatja mindenki a szűkebb környezetében azokat a szervezeteket, akikhez az adományok eljuttathatók! Közleményünk végén megtalálhatóak a nagyobb szervezetek segélyprogramjainak elérhetőségei.
A Magyar Építész Kamara az erre a célra felszabadítható és igénybe vehető anyagi forrásaiból közvetlenül is támogatni kívánja a menekülteket, ennek érdekében felveszi a kapcsolatot a háború áldozatait támogató segélyszervezetekkel.
A Magyar Építész Kamara fel kívánja venni a kapcsolatot azokkal a nemzetközi építész szervezetekkel, akikkel együtt szakmai segítség nyújtására van lehetőség akár Ukrajnának, mint országnak, akár az ukrán építészeknek. A magyarországi társkamarákkal és építőipari szervezetekkel együttműködve ugyancsak igyekszünk felmérni a lehetőségeket, hogy milyen módon tudjuk segíteni a hazánkba menekült családok munkához jutását, boldogulását. Mindezen egyeztetések eredményeiről és az ennek kapcsán szükséges teendőkről a későbbiekben tájékoztatjuk tagjainkat és az érintetteket.
A Magyar Építész Kamara, az építészek és minden jóérzésű ember nevében azt kívánjuk, hogy legyen béke, és mielőbb érjen véget az értelmetlen vérontás!
A Magyar Építész Kamara Elnöksége
Híd Kárpátaljáért segélyprogram:
Pénzbeli segítséggel:
• adományvonal: 1357 (500 Ft/hívás, sms)
• számlaszám (belföldről): 11711711-22222222
• számlaszám (külföldről): HU45 1171 1711 2222 2222 0000 0000 – SWIFT kód: OTPVHUHB
Természetbeni segítséggel:
• szálláshely felajánlásával (teljes ellátással, pontos cím és elérhetőség megadásával)
• tartósélelmiszer felajánlásával
Baptista Szeretetszolgálat
A 1355-ös segélyvonal hívásával 300 Ft-tal támogatja az ukrajnai missziónkat.
A www.baptistasegely.hu/adomanyozas linken pár kattintással bankkártyás fizetéssel juttathatja el hozzánk adományát, illetve „Ukrajnai Krízis” közleménnyel a UniCredit 10918001-55555555-55555555-os számlaszámon fogadjuk.
Tartósélelmiszer, higiéniai cikkek, matracok, ágynemű, gyógyszer felajánlását kérjük jutassa el gyűjtőpontjaink valamelyikére.
Ökumenikus Segélyszervezet
Segélyprogramunk egyszerűen támogatható bankkártyás adományozással ezen az oldalon, illetve a 11705008-20464565 számlaszámon „Ukrajna” megjelöléssel.
Deviza utalása esetén az alábbi számlákon várjuk az adományokat:
EURO számlaszám (IBAN): HU 13-1176-3842-0065-8885-0000000
USD számlaszám (IBAN): HU 39-1176-3842-0073-9012-00000000
Bank neve: OTP Bank Nyrt.
Számlatulajdonos: Hungarian Interchurch Aid
SWIFT kód: OTPVHUHB
Önkéntes felajánlásokat az onkentes@segelyszervezet.hu e-mail címen várjuk.
Természetbeni adományokat (tartós élelmiszert) országszerte 400 Foxpost csomagautomatában várunk. Részletek itt.
Szállás vagy szolgáltatás felajánlásokat a karpataljaert@segelyszervezet.hu e-mail címen, illetve a +36 70 664 8645 telefonszámon fogadunk.
Vállalati felajánlásokat kérjük a csr@segelyszervezet.hu e-mail címre küldeni. Munkatársunk a lehető legrövidebb időn belül felveszi a kapcsolatot a megadott vállalati kapcsolattartóval.
Máltai Szeretetszolgálat
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az Ukrajnából menekülő emberek megsegítésére gyűjtést hirdet. Adományozni az 1350-es adományvonal hívásával (egy hívás 250 forint), vagy az adomanyozz.hu oldalon online átutalással, vagy a 11784009-20200776 számú számlára, külföldről pedig a 11763842-00104881 euro számlaszámra (IBAN: HU34 1176 3842 00104881 0000 0000 Swift kód: OTPVHUHB) indított átutalással lehet. Az egyéb felajánlásokat (szálláshely, fuvar, önkéntes munka, stb.) a karpataljaert@maltai.hu e-mail címen fogadja a szervezet.
https://adomanyozz.hu/program/ukrajna
https://maltai.hu/assets/uploads/files/ad203-adomany-fogado-helyek.pdf
A MÉK Elnökségének döntése alapján 2022. március 31-én, csütörtökön kerül megrendezésre a MÉK soron következő Küldöttgyűlése a Kopaszi-gát, Öbölház rendezvénytermében.
Az anyagok az alábbi tematikus felsorolásban a linkekre kattintva érhetőek el:
A küldöttgyűlésre előterjesztett új szabályzat tervezet, módosító javaslat, költségvetési terv, vagy egyéb határozati javaslat szövegének konkrétan megjelölt részére vonatkozó – attól való eltérési szándékot kifejező, indokolt – írásbeli beadványt, azaz csatlakozó módosító javaslatot a MÉK Alapszabály 3.3.13. b) pontja értelmében 2022. március 11-ig lehet benyújtani.
A Küldöttgyűlésre vonatkozó összes határidő itt megtalálható: https://mek.hu/index.php?id=46849
Budapest, 2022. március 3.
Kovács Zsófia
MÉK főtitkár
Felhívjuk a figyelmet, hogy a Kopaszi-gát parkolójának használata ingyenes a küldöttek számára, amennyiben távozás előtt a parkolójegyüket érvényesítik az ÖbölHáz Rendezvényközpontban. Ez esetben tudja a parkolási díjat a Magyar Építész Kamara rendezni.
Azon küldöttek, akik a küldöttgyűlést megelőző 10. napig írásban jelzik, hogy papíralapon kérik a küldöttgyűlés teljes anyagát, részükre a MÉK Titkársága soron kívül megküldi azt.
Kedves Olvasók, tisztelt Kollégák!
Új év, új célok, és már itt is van a Közlöny első száma. A 2022-es év a Magyar Építészkamara jubileumi születésnapi éve, hiszen idén 25 éves a Kamara. Ennek szellemében kívánjuk emlékezetessé tenni az évet több olyan rendezvénnyel, amely felidézi a múltat, megvillantja a jövőt, és igyekszik megszólítani a Kamarán kívülieket, legyenek azok potenciális vagy tényleges megrendelőink, vagy akár a közvélemény. A tervezett rendezvényekről folyamatosan tudósítani fogunk bízva abban, hogy minél több olvasóval, kamarai taggal találkozhatunk ott.
A MÉK hírek rovatban leközöljük azt az interjút, amely az Építészfórumon jelent meg Hajnóczi Péterrel, a MÉK elnökével. Az interjúban olvashatunk a Kamara feladatairól, terveiről, legyenek azok aktuális témák, vagy hosszú távú programok.
A Közlönyben megtalálhatóak a MÉK elnökségének legutóbbi időszakában hozott határozatai.
Beszámolunk a Construma szakkiállításon tervezett továbbképzésekről, a településrendezési és településfejlesztési tervek megváltozó egyeztetési felületéről, valamint az NKA Építőművészeti Kollégiumának tájékoztatójáról.
Az Építészeti közélet rovatunkban bemutatjuk a HUNGEXPO új "F1" fogadóépületét.
Ezután elérkezünk a Közlöny Fókusztémájához, amely jelen számunkban a kereskedelmi épületekhez kötődik. Érdekes tapasztalat, hogy az építészeti közéletben leginkább értékelt kereskedelmi épületek legtöbbje a piacokhoz kötődik. Ez abban az értelemben mindenképpen indokolt, hogy a piacok töltik be leginkább a szigorúan vett kereskedelmi funkción túl a közösség teremtés, a találkozóhely szerepét.
De hogy ne csak piacokról legyen szó, az első bemutatott épület a Paulinyi & Partners Építésziroda által tervezett Futureal fejlesztés, a nemrégiben megnyílt Etele Pláza bevásárlóközpont. Speciális hely, óriási program, XXI. századi technológiák jellemzik ezt a magas színvonalú épületet.
Érdekes párhuzam, hogy hogyan tud tovább élni, megújulni egy 20 éves Pláza. Erről olvashatunk Dr. Kertész András Tibor DLA és Tóth Tamás cikkében, akik bemutatják az Általuk tervezett egykori Europark rekonstrukcióját. Mindenki eldöntheti, hogy mennyire sikerült naprakésszé tenni az épületet!
Ugyancsak Dr. Kertész András Tibor DLA és Tóth Tamás tervezte a következő bemutatott épületet, a Budafoki Szomszédok Piacát, amely 2016-ban elnyerte a BÉK nívódíját is. Izgalmas épületről van szó amely mind építészetileg, mind pedig a környezetét tekintve előremutató.
Következő épületegyüttesünk a Keller Ferenc és Láris Barnabás tervezők által jegyzett Havanna hetivásár - TÉR_KÖZ-program. A cikk ajánlásaként elegendő a szerzők által feltett kérdést idézni: Hogyan viselkedjünk, és miként viszonyuljunk épített örökségünkhöz, ha az a „lesajnált” panellakótelepet és egy földszintes garázssort jelenti, illetve mit lehet kezdeni egy, az év 313 napján elhagyatott aszfalttengerrel? A cikkben az együttes bemutatása mellett a kérdésre is választ kapunk.
Léptéket váltunk, hiszen ezután az Újpesti Új Vásárcsarnok és UP Rendezvénytér bemutatása következik, amely vezető tervezője Bun Zoltán a Firka Építész Stúdió részéről. Az épületben a klasszikus vásárcsarnokon túl egy több teremből álló rendezvényközpont található. Nem egyszerű az eltérő funkciók, az eltérő technológiák, az eltérő építészeti megjelenés igény kiszolgálása, megalkotása. A cikk ennek az alkotási folyamatnak az eredményét mutatja be.
Végül, de nem utolsó sorban következzék a Wekerletelep - Kispiac épületegyüttese, mely Füzes András és Tóth Péter DLA munkája. A környezet szellemiségéhez illeszkedő épület, jóízű, finom részletekkel, igényes megvalósítással. Érdemes tanulmányozni...akár élőben is!
Az Új technológia rovatunkban néhány aktuális épületszerkezeti újdonságról számolunk be, köztük az URSA hőszigetelése, a Mape-Antique termékcsalád.
A jövőbeli célokról annyit, hogy terveink szerint a következőkben új rovatot kívánunk indítani, Utazó építészek - Építészeti utazások címmel, népszerűsítve az egyébként sokak számára természetes szakmai utazásokat. A hagyományos úti beszámolóktól annyiban térünk el, hogy az építészetre helyezzük a hangsúlyt, és olyanokat szólaltatunk meg az egyes számokban, akik profi utazók, akik nemcsak élvezői, hanem aktív részesei az építészeti túráknak, szervezőként és túravezetőként egyaránt.
Kedves Olvasó! Ismerkedjen meg a bemutatott épületekkel, járjon piacra, éljen közösségi életet a piacozás közben!
Tutervai Mátyás
MÉK alelnök - főszerkesztő
A MÉK szervereinek tervezett karbantartására kerül sor 2021.02.28-án hajnal 04 órától 12 óráig, ezen időszakban az alábbi oldalak és kapcsolódó szolgáltatások nem lesznek elérhetőek:
2022. májusában megváltozott a szakmai hozzájárulási alap szabályozása.
A szeptember 9-i, második fordulóra már az új előírások szerinti pályázatokat várunk, ami innen érhető el: Itt olvasható
1. A MÉK a költségvetésében a tagság részéről jelentkező, az építészetet, a kamarához tartozó szakterületeket (építészet, műemlékvédelem, belsőépítészet, táj- és kertépítészet, településtervezés, területrendezés, tűzvédelem) népszerűsítő, a szakmagyakorlást segítő, a szakmagyakorlók munkáját bemutató, dokumentáló, az építészek összetartozását erősítő szakmai feladatok megvalósítására egy hozzájárulási alapot hoz létre.
2. A felhasználási területnek, szakmai feladatnak az építész szakmát érintőnek – könyvkiadás, tanulmány készítés, rendezvény, kiállítás szervezés, szakmai díj stb. – kell lennie, amely szélesebb körű (regionális, országos) érdeklődésre tarthat számot. Kamarai szervezet vagy gazdasági társaság működtetésére ez a szakmai munkát biztosító keret nem használható fel, működési költségek, bérek nem fedezhetőek belőle.
3. A hozzájárulási alap kizárólag pályázat útján igényelhető. A hozzájárulásra pályázók köre:
a) területi építész kamarai tagok,
b) területi építész kamarák.
4.A hozzájárulási alap összege minden évben a MÉK költségvetésében kerül meghatározásra. 2022-ben ez a keret 20.000.000 Ft, melyet két fordulóban lehet megpályázni:
Az első forduló beadási határideje: 2022. március 11. (péntek)
A második forduló beadási határideje: 2022. szeptember 9. (péntek)
5. A pályázati határidőket követő 30 napon belül a MÉK elnöksége dönt a beérkezett pályázatokról. Ettől eltérő időpontban pályázat elbírálására csak rendkívüli, kivételes esetben kerülhet sor.
6. A pályázatokat legkésőbb 2022. december 1-ig kell megvalósítani, az elszámolás határideje 2022. december 12.
7. A pályázónak meg kell nevezni a szakmai felhasználási területet, részletesen be kell mutatnia az eseményt, díjat, rendezvényt, kiadványt stb., amire az összeg felhasználásra kerül, valamint indokolnia kell, hogy miért szolgálja az építészet, az épített környezet érdekét, továbbá miért gondolja, hogy az szélesebb körben fogja akár a szakma, akár a társadalom érdeklődését kiváltani.
8. A pályázónak pontos költségvetést kell benyújtania, abban megnevezve az igényelt összeg mértékét, az általa vállalt önrész mértékét, valamint az esetleges egyé b támogatások összegét. A MÉK hozzájárulásból maximum a teljes költség 50 %-a fedezhető, a pályázónak a benyújtáskor nyilatkozatot kell tennie arra vonatkozóan, hogy a teljes összeggel rendelkezik. Csak olyan pályázhat, aki a feladat megvalósításban részt vesz. A MÉK kizárólag a pályázóval köt szerződést.
A területi építész kamarák esetében a hozzájárulás mértéke elérheti a 80%-ot, kizárólag abban az esetben, ha a szakmai rendezvény, kiadvány a részvevők, kamarai tagok számára ingyenes. Ezen kedvezmény részletes indoklását a teljes költségvetésnek kell tartalmaznia, amelyben rögzítésre kerül a teljes ingyenesség is.
9. A pályázat utólagos finanszírozású. A pályázat pozitív elbírálása esetén a MÉK minden esetben megbízási szerződést köt a feladat ellátására a pályázóval, az elnyert összeget a MÉK kizárólag számla ellenében téríti meg. A pályázónak a szakmai program teljesítését követően be kell nyújtania a végleges elszámolást és egy szakmai beszámolót. A szakmai program megvalósítása során minden esetben fel kell tűntetni, hogy az a MÉK támogatásával valósult meg (MÉK logó feltüntetése a rendezvényen, plakátokon, kiadványokon). Amennyiben a pályázat megvalósítása során merül fel módosítási igény, úgy a pályázóval a már megkötött szerződés módosítható, a teljesítési határidő – 2022. december 1. - változatlanul hagyása mellett. Ennek során a támogatás mértéke nem lehet magasabb a megítéltnél, viszont a változtatások alapján a megítélt összeg csökkenthető.
Amennyiben a benyújtott beszámoló alapján a pályázat nem a szerződés, ill. a pályázatban benyújtott program szerint valósult meg, úgy a MÉK jogosult a megítélt összegtől kevesebb, az elvégzett feladattal arányos mértékben csökkentett díj kifizetésére (ennek alapja a benyújtott költségvetési terv), vagy a kifizetést megtagadni.
10. A beérkezett pályázatokról minden esetben a MÉK elnöksége dönt, melynek során:
a) a döntéshez további adatokat, információkat is kérhet a pályázótól,
b) a pályázó által kért összegtől eltérő összeget is megállapíthat,
c) a beérkezett pályázatok alapján dönthet úgy, hogy nem használja fel a teljes hozzájárulási keretet.
11. A költségvetésben szereplő kereten felül több összeg felhasználásáról a MÉK elnöksége nem dönthet.
12. A pályázati értékelési főbb szempontjai:
a) A szakmai rendezvény, esemény, díj, kiadvány stb., – amire a pályázó az összeget felhasználni kívánja – szakmaisága, színvonala, széleskörűsége, hasznossága stb.
b) Nem ellentétes-e a kamara alapelveivel, mennyiben szolgálja a kamara és a szakmagyakorlók érdekeit.
c) Politikai tartalmú vagy politikai pártok érdekeit szolgáló eseményt a kamara nem támogat.
d) Az igényelt összeg mértéke, valamint aránya a teljes költségvetésben területi kamara esetében.
13. A pályázathoz benyújtandó anyagok:
a) pályázati adatlap,
b) szakmai program részletes leírása,
c) a szakmai programra vonatkozó részletes költségvetés, időbeli ütemezés.
14. A pályázat kizárólag elektronikus úton nyújtható be: a 14. pontban felsorolt anyagokat aláírva, .pdf formátumban és szerkeszthető módon is a mek@mek.hu címre kell megküldeni. A tárgyban a „hozzáárulási alap – pályázó neve” megjegyzést kérjük tűntesse fel!
15. A pályázat benyújtásával a pályázó hozzájárul ahhoz, a MÉK Elnökség döntését a pályázatról közzé tegye, továbbá a szakmai programot a MÉK internetes felületein, hivatalos lapjaiban ismertesse, a pályázati anyagból és a beszámolóból közzé tegyen.
16. A nyertes pályázatokról a döntést követően MÉK a honlapján is tájékoztatást ad.
Budapest, 2022. február 4.
MÉK Elnökség
Letölthető dokumentumok:
Tisztelt Kollégák!
Felhívjuk a figyelmet a veszélyhelyzet ideje alatt egyes építésügyi közigazgatási hatósági döntésekkel kapcsolatos eltérő szabályok megállapításáról szóló 37/2022. (II. 11.) Korm. rendeletre, amely a Hatályos jogszabályok listája almenüben is elérhető.
A 2022. február 12-én hatályba lépő jogszabály az alábbi megállapításokat teszi:
„1. § (1) Az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről szóló 193/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, továbbá az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról szóló 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet alapján engedélyezett építési tevékenységre vonatkozó végleges építési engedély, elvi építési keretengedély, telepítési engedély vagy bontási engedély, amelynek hatálya 2021. november 24. napján vagy azt követően a veszélyhelyzet kihirdetéséről és a veszélyhelyzeti intézkedések hatálybalépéséről szóló 27/2021. (I. 29.) Korm. rendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt járt vagy járna le, meghosszabbodik az engedély hatályának lejáratától számított további egy évvel.
(2) Ha az (1) bekezdés szerinti engedélyek vonatkozásában 2021. november 24. napja és e rendelet hatálybalépése közötti időszakban az engedély hatályának lejártával összefüggésben a hatóság kötelezettséget állapított meg, a kötelezettségnek nem kell eleget tenni. A már kifizetett bírság visszatérítése iránt a hatóság intézkedik.
(3) Ha e rendelet hatálybalépésekor az (1) bekezdés szerinti engedélyek vonatkozásában az engedély hatályának lejártával összefüggésben eljárás van folyamatban, a hatóság az eljárást megszünteti.”
MÉK Titkárság